Priestranný dvojizbový byt vhodný pre mladú rodinu s prepojenou nočnou a dennou časťou
Byt sa nachádza na najstaršom sídlisku v Bratislave – 500 bytov. Sídlisko vznikalo v 50. rokoch 20. storočia a dodnes sa zachovalo bez väčších zásahov aj napriek tomu, že v jeho bezprostrednej blízkosti sa vytvorilo nové moderné centrum Bratislavy.
Interiér je na 5. podlaží zo 6-poschodového bloku bytov. Vďaka vysokému umiestneniu bytu je výhodou orientácia východ/západ, čo bolo hlavným konceptom tvorby interiéru. Pôvodne uzavretý trojizbový byt s malou a zbytočne oddelenou dennou zónou situovanou prevažne do vstupnej haly a bez priameho osvetlenia sa stal priestranný dvojizbový byt vhodný pre mladú rodinu s prepojenou nočnou a dennou časťou.
Cieľom rekonštrukcie bolo zbaviť byt zbytočných priečok a čo najviac otvoriť dispozíciu. Tým sa dosiahla úplná svetlosť bytu, čomu pomáha aj obkladová zložka, ktorá dodáva bytu ešte viacej vzdušnosti a priestoru. Pôvodný plán bytu bol odstránený, zachovali sa len nosné časti a pre byt ikonický priehľad z kuchyne do obývacej izby.
Dispozícia je natoľko otvorená že jednotlivé časti/izby nedefinujú priečky, ale priestor/materiály. V centre dispozície sa nachádza nosný stĺp, ktorý je prepojený betónovým prievlakom s kruhom, čo vytvára silný architektonicky prvok vnútri dispozície. Jediným deliacim prvkom interiéru je zasklená drevená konštrukcia, ktorá nahrádza pôvodnú murovanú stenu s jednokrídlovými dverami.
Požadovaná intimita bytu sa dá ľahko prispôsobiť konštrukciou, ak je v pokojovom režime, priestor spálne sa izoluje uzatvorením konštrukcie. Naopak, tým, že sa jednotlivé krídla otvoria, priestory sa zlejú dokopy a vznikne pocit jedného celku.
Pri výbere materiálov dostal prednosť kov, hlavné slovo má antikoro, z ktorého je vyrobený kuchynský bar, parapety a lem na kruhovom priehľade. Hygienické zázemie ostalo zachované na pôvodnom mieste, je obložené pozinkovaným plechom. Vďaka obkladu sa podarilo skryť jednotlivé dvere hygienického jadra, ktoré pôsobí tak, ako by bolo vložené do priestoru celého bytu podobne ako stĺp s kruhom.
Opätovná využiteľnosť bola limitom aj pri výbere materiálov. Mnohé z nich boli už použité, respektíve tvorili nadbytočnú časť iných projektov. Materiály boli zozbierané zo zberu, nanovo ošetrené a využité v interiéri. Najviditeľnejšie to je na stene obývačky, ktorá je netradične obložená keramickým obkladom. Obklad dodáva štruktúru takmer šesť metrov dlhej priečke, pod obkladom je umiestnená polička z nevyužitých betónových tvárnic a modrého skla.
V byte sa nenachádza vstavaný nábytok, aby sa umocnil pocit z celkového priestoru. Otvorený šatník je umiestnený v spálni, svojou polohou vytvára predpolie, nástup do spálne. Interiér sa skladá z množstva malých detailov, ktoré sa spájajú do jedného celku. Kombinácia západného svetla, ktoré dopadá na štrukturovaný plechový obklad alebo na kruhový priehľad, vytvára veľmi pekný každodenný vizuálny efekt.
Autor interiéru:
Alan Prekop, alanprekop.com
SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU
V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.
Viac o súťaži Interiér roku 2020