Zdroj: WOOD & INTERIERS

Realizácia plná dreva: Ako to dopadne, keď z návrhu kuchyne vznikne celý byt?

23. 02. 2023 Zdieľať

Pozývame vás na návštevu trojizbového bytu v SKY PARK Residence v Bratislave. Za realizáciou stojí štúdio WOOD & INTERIERS, ktorého projekty sú známe kvalitnou stolárskou prácou a prírodnými materiálmi.

Trojizbový byt v SKY PARK Residence nesie zaujímavý príbeh. Klient prišiel najskôr so záujmom o výrobu kuchyne, no po príjemnom úvodom stretnutí skončil s návrhom a realizáciou celého trojizbového bytu. Požiadavky boli jasné: drevo, biela farba a jednoduchosť. Výsledkom je veľmi útulný a nadčasový domov.

O samotnom projekte, materiáloch či doplnkoch sme sa bližšie porozprávali s dizajnérkou Denisou Michalíkovou, ktorá projekt navrhovala.

Vstupná chodba a koridory

Vstupná chodba a koridory, osvetlené bodovkami zo Smart Light Zdroj: WOOD & INTERIERS

S akými materiálmi, farbami či tvarmi ste pracovali?

Paleta bola možno strohá, no účelná. Vznikol tak interiér, ktorý sa ani po čase neokuká a aj návšteva sa tu bude cítiť ako doma. Klient má rád kvalitné a poctivé materiály, ako dubová dýha, kameň či koža a čistotu bielej farby. Preto sme stavili na tuto overenú kombináciu a doplnili ju jemnými tónmi neutrálnej béžovej na obklade a mobiliári a sivej v textíliách.

Denná časť bytu

Pohľad na dennú časť z kuchyne, obývačka a jedáleň Zdroj: WOOD & INTERIERS

Kto sa na realizácii podieľal?

Návrh celého bytu aj výroba komplet celého vstavaného nábytku prebehla u nás. Keďže návrh obsahoval výrobu zložitejších prvkov, ako dýhované lamelové obklady, striekané šatníky, kuchyňa so zafrézovanými madlami či veľkoformátové obklady stien, všetko vyrábali a montovali viacerí naši kolegovia.

Následne prišli kamenári osadiť kamennú pracovnú dosku do kuchyne a elektrikári svietidlá od Smart Light. Drobné stavebné úpravy a dolaďovanie pre nás realizuje stavebná firma, zariadenie a doplnky sme objednali od našich partnerov.

Kuchynská linka

Kuchynská linka prepracovaná do detailu Zdroj: WOOD & INTERIERS

S akou najväčšou výzvou ste sa stretli a ako ste ju vyriešili?

V úvode celého procesu bolo potrebné sa popasovať s nepravouhlým pôdorysom izieb. Následne vyrobiť a namontovať jednotlivé detaily, čo bol niekedy tvrdý oriešok. Napríklad kuchyňa obsahuje rohovú skrinku, ktorej lamelové dvierka sa vysúvajú na kolieskach smerom do obývačky. Veľmi efektné, no technicky náročnejšie.

Tiež samotné osvetlenie koridorov a kuchyne bol komplikovanejší proces, pretože v zníženom sadrokartónovom strope bolo veľa revíznych otvorov k vzduchotechnike, ktoré bránili ľubovoľnému rozmiestneniu bodoviek.

Drevené lamely v spálni

Drevené lamely vidieť v celom byte, dotvorili aj atmosféru v spálni. Zdroj: WOOD & INTERIERS

Dokážete v rámci realizácie vybrať jedno osvetlenie alebo svetelné riešenie, ktoré niečím vystupuje nad ostatné?

Máme radi rôzne dizajnové svietidlá, ktoré vynikajú nad ostatné. Zvyčajne ich volíme nad jedálenský stôl alebo do obývačky, kde ľahko upútajú pozornosť. Práve jedálenskú zónu sme ozvláštnili dreveným lustrom Octo od Secto Design. Lamely dokonale korešpondujú s obkladom opakujúcim sa v byte.

Všetky svietidlá sme však volili v rovnakých farbách ako celý interiér, čiže biela a drevo. Koridory a kuchyňa sú osvetlené bielymi bodovými svietidlami Nola RV od Intra Lighting. Jednotlivé izby osvetľujú veľké stropné kruhové svietidlá Multiline CC od Helio.

Drevený nábytok

Kvalitný drevený nábytok je základ Zdroj: WOOD & INTERIERS

Pri svojpomocnom zariaďovaní sa často stavia osvetlenie na posledné miesta. Prečo sa podľa vás oplatí venovať mu viac pozornosti?

Osvetlenie dotvára celý dizajn a atmosféru. Vybrať správnu kombináciu je možno pre mnohých náročné, pretože ponuka je široká. Vtedy je dobré sa obrátiť na architektov a dizajnérov, a samozrejme, svetelné štúdio.

Tento rozhovor bol pôvodne publikovaný v Smart Light Magazíne. Pozrite si viac podobných realizácií a inšpirujte sa výberom osvetlenia.

Zdroj: PR článok Smart Light s.r.o.

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: drevené lamely drevo v interiéri interiérové osvetlenie svietidlá trojizbové byty
Zdieľať článok