Obývačka s retro sedačkou, svetlým kreslom, leňoškou a množstvom obrazov.

Takýto interiér bežne neuvidíte. Bohémska majiteľka svojpomocne premenila starý dom na útulné bývanie s nostalgiou

Galéria (16)
Zdroj: PierMario Ruggeri
03. 07. 2024
Zdieľať

V skrytých mestských zákutiach neďaleko vychýreného Parku Sempione v centre Milána žije umelkyňa, grafička a svetelná dizajnérka v jednej osobe, Camilla Santi. Svoj príbytok sa rozhodla premeniť na snový svet, zaliaty svetlom i silnou dávkou hravosti a optimizmu.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, tvrdí majiteľka, že ste sa najskôr ocitli niekde na vidieku. Pri zariaďovaní trojposchodového domu uprednostnila volanie pocitov pred racionálnym uvažovaním. Naliehavo sa jej totiž žiadalo prispieť do tohto nepredvídateľného sveta troškou romantickej nálady.

Jedáleň so štvorcovým stolom, drevenými stoličkami a kreslami.

Majiteľka volila pri zariaďovaní netypický prístup. Chcela totiž vniesť do interiéru – i tohto sveta – trocha romantickej atmosféry. Zdroj: PierMario Ruggeri

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Otvorený, vzdušný, iný

Celý koncept interiéru vyjadruje akúsi nostalgiu za minulosťou. Prispieva k nej aj samotná pešia zóna na Via Paolo Sarpi, v ktorej sa všetci obyvatelia dobre poznajú. Camillina nehnuteľnosť s rozlohou 220 metrov štvorcových pochádza zo začiatku 20. storočia. V roku 1982 v nej architekt Carlo Santi realizoval zmeny, ktoré rokmi vôbec nestratili na svojej aktuálnosti. Dom charakterizuje otvorený priestor, množstvo okien a dverí.

Prečítajte si tiež
Trojčlenná rodina sa v rozpočte veľmi neobmedzovala. Ich bývanie v storočnom dome je moderné, elegantné, ale aj prekvapujúco iné

Na prízemí, ktoré sa otvára do typicky malej záhrady, sa nachádza spoločenské zázemie v svetlých béžových odtieňoch. Pozdĺžny priestor obsahuje miesto na sedenie i odpočinok. Všadeprítomná tvorba majiteľky Camilly spestruje interiér a miestami ho premieňa na ateliér. Hodnota zariadenia spočíva v kvalite jeho materiálov. Veľmi im to pristane dokonca aj s patinou.

Drevený jedálenský stôl so stoličkami za svetlou sedačkou a kreslami a množstvom dekorácií.

Bývanie Camilly Santi vôbec nepôsobí tak, ako by človek od súčasného interiéru očakával. Zdroj: PierMario Ruggeri

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Pracovná doska z kachličiek

Na obývaciu izbu s voľným usporiadaním nábytku nadväzuje za polovičnou stenou s pôvodným kamenným krbom oddelená jedáleň. Jej centrum tvorí masívny štvorcový jedálenský stôl s niekoľkými stoličkami. Každú miestnosť zdobí množstvo unikátnych dekoratívnych úlovkov. Zaujímavým riešením zaujme aj kuchyňa, raz tak široká ako linka.

Prečítajte si tiež
Prvorepublikový byt, ktorý prekvapuje poetikou. Architektka spojila pražskú históriu so štýlmi etno a boho

Atypické zariadenie pripomína skôr gastronomickú prevádzku ako kuchyňu v dome. Ale v praxi jeho výber na malom priestore spoľahlivo funguje. Priestor medzi stenami nad dvojitým drezom poskytuje prehľad o dianí v jedálni a je prirodzeným zdrojom svetla na mieste bez okna.

Kamenná podlaha strieda na prízemí drevené dosky, ktoré sú zdrojom svojskej atmosféry.

časť kuchynskej linky s dvojitým antikorovým drezom a tyčou so zaveseným kuchynským náradím.

Vystavené cedidlá, hrnce či kuchynské náčinie pripomína skôr gastro prevádzku. Zároveň však dotvára nostalgickú atmosféru. Zdroj: PierMario Ruggeri

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Prienik iných odtieňov

Na prvom poschodí sa nachádzajú dve spálne a dve kúpeľne. Sú jednoduchšie zariadené, výberom nábytku vzdialené bežným štandardom. Policový systém jednej z nich, zostavený z obyčajných drevených latiek, pripomína úložný priestor na makety diel výtvarníkov. Primárnu funkciu oboch miestností definujú predovšetkým manželské postele.

Prečítajte si tiež
Po spustnutom bitúnku na Liptove už niet ani stopy. Dve ženy ho svojpomocne zmenili na príťažlivé miesto s atmosférou vidieka

Tretie, podkrovné poschodie, prístupné po úzkom kovovom točitom schodisku, tvoria ďalšie dve izby určené ako spálne. Spoločne využívajú priestrannú kúpeľňu s vaňou, sprchovacím kútom, WC a bidetom – typickou súčasťou talianskych domácností. Priestranná kúpeľňa, obložená nestarnúcim bielym štvorcovým obkladom, pojala aj extravagantné ratanové kreslo.

Priestranná kúpeľňa s bielym obložením s toaletou, bidetom, sprchovacím kútom a ratanovým kreslom.

Na pohľad bežná talianska kúpeľňa (aj s bidetom) je doplnená o vysoké ratanové kreslo. Zdroj: PierMario Ruggeri

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Stopa Camillinej vášne v jedinečné drobnosti sa prejavila aj tu. Plochu pod strešnými oknami zaplnila prevažne malými vintage zrkadlami a rámami. Umelecký duch žije v tomto dome, zdá sa, bez obmedzení. Drobné farebné akcenty najmä vo forme vzorky na kamenných podlahách, v hornej kúpeľni alebo na kobercoch v izbách sú vítaným spestrením.

Dvojlôžková posteľ z matracov v podkrovnej miestnosti s priechodom do kúpeľne.

Lôžka v podkrovných izbách sú poňaté kreatívne. Miesto štandardných postelí sú tvorené vrstvami na seba naukladaných matracov. Zdroj: PierMario Ruggeri

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Na jednej vlne s hosťami

Keď bohémskej majiteľke odrástli deti a odsťahovali sa, dom akoby zdanlivo osirel. A tak sa otvorila odvážnemu nápadu otvoriť dvere svojej domácnosti záujemcom na rovnakej vlne.

Prečítajte si tiež
Syndróm prázdneho hniezda zbúrali spolu so stenami. Takto to vyzerá, keď starí rodičia pripravia pre vnúčatá perfektný domov

K nehnuteľnosti patrí aj dvojposchodový zarastený príbytok malých rozmerov v záhrade, zvaný Nezávislé štúdio. Dole poteší kuchynský kút s pohovkou, hore spálňa s kúpeľňou.
Kedysi bežná súčasť milánskych súkromných mestských záhrad, v súčasnosti takmer rarita.

Nízka dvojlôžková posteľ z matracov a svetlá komoda v podkrovnej miestnosti.

V trojposchodovom dome sa nachádzajú viaceré spálne. Dve v podkroví zdieľajú priestrannú kúpeľňu. Zdroj: PierMario Ruggeri

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Okúzľujúca fialová vistéria

Zdrojom originálnej atmosféry je nepochybne aj exteriér, ktorý prekrýva fialová vistéria. Funguje ako živý baldachýn nad úzkym pozdĺžnym balkónom s množstvom kvetináčov a časťou záhrady. Dom unikátne tieni a navodzuje v interiéri priam nadzmyslovú atmosféru.

Okolie domu vonia i po jazmíne, ružiach a kornútovkách. Aj rastlinstvo si tu žije slobodomyseľne. Camillin dom je pôvodnou oázou v rýchlom tempe dnešnej doby.

Balkón s betónovými kvetináčmi a rozkvitnutou vistériou,

Bohatá vistéria dodáva miestu neopakovateľnú snovú atmosféru. Zdroj: PierMario Ruggeri

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Netypické bývanie Camilly Santi

Dizajn interiéru: Camilla Santi
Lokalita: Via Paolo Sarpi,  Miláno, Taliansko
Rozloha: 220 m2
Realizácia: 2019

Text: Katarína Mácová
Foto: PierMario Ruggeri

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: Miláno vidiecky štýl
Zdieľať článok
Krásne fialové kvety a vanilková vôňa. Za otočníkom sa budú ľudia vo vašej záhrade otáčaťUrob si sám

Krásne fialové kvety a vanilková vôňa. Za otočníkom sa budú ľudia vo vašej záhrade otáčať

Zo starej drevenice po starých rodičoch malebná chalúpka na oravskej polosamoteUrob si sám

Zo starej drevenice po starých rodičoch malebná chalúpka na oravskej polosamote

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálomUrob si sám

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálom

Krásny doplnok do vidieckej kuchyne aj na chatu: Drevený stojan na šálky poteší nielen milovníkov kávy a čajuUrob si sám

Krásny doplnok do vidieckej kuchyne aj na chatu: Drevený stojan na šálky poteší nielen milovníkov kávy a čaju

Diskusia