Zdroj: Sonia Aumiller

Neuveríte, že táto budova bola kedysi stajňou! Zvonku vyzerá ako vila, vo vnútri prekvapí vidieckou atmosférou

31. 05. 2024
Zdieľať

V južnej časti Mníchova blízko rieky Isar sa nachádza štvrť Solln, ktorá bola do roku 1938 samostatnou obcou. Nájdete tu historické centrum, ktoré navodí atmosféru vidieckej minulosti, ako aj vilové kolónie zo začiatkov 20. storočia. Sídlia tu rodinné domy aj vily s veľkými záhradami. Solln je preto považovaná za prestížnú štvrť, ktorá si zachováva svoje dobré meno .

Nachádza sa v nej aj Casa Stalla, ktorá na prvý pohľad nepatrí medzi tradičné vilové bývanie. Svoj vidiecky charakter nezaprie, je totiž zakotvený v jej samotnej podstate. Pod taktovkou talianskych architektov prešla pred časom evolúciou času.

Interiér domu s klavírom, starými drevenými a novými posuvnými dverami.

Rekonštrukcia mala za úlohu zvýrazniť aj vývoj miesta v priebehu času. Na viacerých miestach možno postrehnúť kontrast starého a nového. Napríklad do tejto miestnosti vchádzate starými drevenými dverami, ale vychádzate novými posuvnými. Zdroj: Giorgio Pasqualini

Viac fotografií nájdete na konci článku v galérii.

Na začiatku bola stajňa

Dom bol postavený v roku 1904 ako stajňa pre predmestskú vilu v neostredovekom štýle v Mníchove. Časom bola premenená na bývanie, no tento pokus nedopadol práve najlepšie. Steny, stropy aj podlahy boli biele, miestnosti neobsahovali žiadne prepojenie a z pôvodného vzhľadu budovy neostalo takmer nič.

Prečítajte si tiež
Tradičný vidiecky statok si manželia s troma deťmi obnovili svojpomocne. V príťažlivom interiéri sa akoby zastavil čas

V priebehu rokov bola vila niekoľko ráz rozšírená. V súčasnosti má úzky a dlhý tvar s orientáciou na os východ – západ. Severná strana je slepá a ohraničuje susedný pozemok. Fasáda s oknami smeruje na juh a ponúka výhľad do záhrady.

Predná časť domu Casa Stalla so záhobmi a upraveným dvorom.

Severná fasáda vily je slepá, tá južná, orientovaná do záhrady, ponúka pekné výhľady na zeleň. Zdroj: Giorgio Pasqualini

Viac fotografií nájdete na konci článku v galérii.

Zamilovali sa len do exteriéru

Súčasní majitelia vily, mladý pár pochádzajúci v jeho prípade z Ríma a v jej z Monaka, sa najprv zamilovali do vonkajšieho vzhľadu domu. Interiér si však želali mať úplne odlišný – teplý, príjemný a súčasný.

Prečítajte si tiež
Moderné vidiecke bývanie Moniky a Mareka zladilo prácu a rodinu. Nič by na ňom nemenili

Trojica talianskych architektov – Giorgio Pasqualini, Gaia Maria Lombardo a David Laterna – sa preto rozhodli navrhnúť projekt Casa Stalla ktorý mal do domu priniesť nový vietor a oživiť vidiecku atmosféru miesta. Pôvodné sterilné povrchy v interiéri ich neodradili, práve naopak. Uvedomili si, že sa pod nimi skrýva príbeh a treba ho znovu objaviť.

Pohľad na zapustený mramorový drez v kuchynskej linke s mosadznými batériami.

Vidiecka atmosféra a história miesta tu dýchajú z mnohých detailov. Zdroj: Giorgio Pasqualini

Viac fotografií nájdete na konci článku v galérii.

A zas späť k stajni

Aby dom zmodernizovali a dodali mu atmosféru, po ktorej majitelia túžili, boli rekonštrukčné zásahy nevyhnutné. Postupne vychádzalo najavo, že pod pridanými nánosmi sa stále ukrývali pôvodné vrstvy. Pod falošnými stropmi napríklad objavili trámy a dosky z jedľového dreva a po odhalení slepej severnej steny sa autorom predostrel obraz tehlového vzoru. Postupne sa tak z nešikovne premeneného bývania opäť stávala stajňa.

Prečítajte si tiež
Moderný vidiek nemusí kopírovať chalúpky. Dom na Morave rešpektuje potreby súčasnej rodiny aj tradíciu

Odlišná povaha povrchov a prvkov však architektom nahrávala do tvorivej práce. Vznikol tak žiadaný kontrast moderného a tradičného. Obvodové steny, okrem tej s tehlami, boli natreté novou omietkou a náterom z vápna. Vnútorné priečky zas saténovým emailom.

Spálňa s čalúnenou posteľou a viacdverovou vzorovanou skriňou.

Chodbičkou po ľavej strane sa dostanete k toalete i detskej izbe. Zdroj: Giorgio Pasqualini

Viac fotografií nájdete na konci článku v galérii.

Schody k dobrému jedlu a pohodliu

Keďže miestnostiam v dome chýbalo vzájomné prepojenie, architekti sa sústredili hlavne na túto časť projektu. Miestnosti usporadúvali tak, aby spolu súviseli a nepôsobili oddelene od zvyšku domu. Vďaka tomu vznikol na hornom poschodí otvorený priestor v podobe obývacej izby a na prízemí zas priestor spálne a pracovne.

Prečítajte si tiež
Spálňa spojená s kúpeľňou? Vyskúšajte moderný otvorený koncept, je to praktické a pohodlné

Vchod s dvojitou výškou plynule prechádza do nového schodiska s čiernou železnou konštrukciou, ktoré prepája prízemie s obytnou časťou na poschodí. Pohodlie je v nej zhmotnené v podobe veľkého koženého gauča. Z druhej strany schodiska je zas vložená čierna kuchynská linka. Harmónia priestoru tak mohla naplno zafungovať a priniesť do vnútra domácu atmosféru.

Horné poschodie s kuchyňou s nadčasovou čienou linkou, jedálenským stolom a koženou sedačkou.

Na prvý pohľad sa síce môže zdať, že obývačke na poschodí niečo chýba, až kým si nevšimnete projektor v stene pod stropom. Zdroj: Sonia Aumiller

Viac fotografií nájdete na konci článku v galérii.

Historické kúsky na nečakaných miestach

Spomínaný mladý pár má v obľube umenie a dizajn, a tak navrhol, aby bol dom obohatený o diela a prvky z rôznych časových období. Podporilo to tiež myšlienku zvýrazniť vývoj miesta v priebehu času.

Prečítajte si tiež
Mestský byt plný pestrých farieb a štýlového mixu moderného so starožitným

Snaha o naplnenie tejto idey je najviditeľnejšia zrejme v kúpeľni. Tá obsahuje starožitné umývadlo, no s novou podperou a ako držiaky na uteráky slúžia rúčky zo starých kočov. Mosadzné vodovodné batérie v kuchyni i pri vani zas pochádzajú z konca 19. storočia. V dome sa nachádzajú aj obnovené historické svietidlá, pre ktoré sa našlo nové použitie – napríklad dve lampy, pôvodne využívané ako svietidlá v kočoch, sú umiestnené po stranách vchodových dverí.

Staré kamenné umývadlo na kovovom stojane so zlatými doplnkami v tmavomodrej kúpeľni.

Kúpeľňa na poschodí za kuchynskou linkou je samé prekvapenie. Všimnite si držiaky na uteráky. Pôvodne to boli kľučky na dverách koča. Zdroj: Sonia Aumiller

Viac fotografií nájdete na konci článku v galérii.

Dom dopĺňa dvor s malým kopcom, pričom trávnik s ovocnými stromami pretína chodník oblých tvarov zo štrku. Táto koncepcia je ideálna pre malé deti aj dospelých, ktorých záhrada víta otvorenosťou a príjemnou vôňou aromatických bylín či kvetov.

Casa Stalla

Firma: Piano B Architetti Associati – Giorgio Pasqualini a Gaia Maria Lombardo, (počas plánovania a realizácie projektu bol súčasťou aj Davide Paterna)
Lokalita:  štvrť Solln, Mníchov, Nemecko
Rok realizácie:
2020 – 2022

Text: Natália Turcovská
Foto: Sonia Aumiller, Giorgio Pasqualini

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: premena stajne rekonštrukcia domu stajňa starožitný nábytok vila
Zdieľať článok
Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do letaASB.sk

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do leta

K obnove domov majiteľov motivuje aj vidina nižších účtov za energieASB.sk

K obnove domov majiteľov motivuje aj vidina nižších účtov za energie

Piata mimoriadna výzva Obnov dom: Aký je príspevok na opravu škôd po zemetrasení a krupobití?ASB.sk

Piata mimoriadna výzva Obnov dom: Aký je príspevok na opravu škôd po zemetrasení a krupobití?

Kvíz: Ako dobre sa vyznáte v dotáciách Obnov dom? Otestujte sa!ASB.sk

Kvíz: Ako dobre sa vyznáte v dotáciách Obnov dom? Otestujte sa!

Diskusia