Zdroj: Lívia Vargovčáková

Aj veľký dom môže byť útulný! Novostavba v Košiciach s prírodným interiérom vás o tom presvedčí

09. 08. 2023
Zdieľať

Mladí manželia s dvoma deťmi kúpili pozemok v developerskej zóne na okraji Košíc. Uvažovali o ňom ako o investičnom. Po čase však svoj plán prehodnotili. Postavili si tam vlastný dom.

Celý príbeh sa začal investičným pozemkom v novej developerskej zóne na okraji Košíc. Mladí manželia Patrícia a Peter spolu s dvoma deťmi v tom čase nežili priamo v meste, ale v prímestskom satelite asi 10 kilometrov od mesta. Boli relatívne spokojní a nový pozemok si kúpili ako finančnú barličku – investičnú nehnuteľnosť.

Po čase však zistili, že im predsa len chýba mestský život. Aj keď bývali blízko, nebolo to to pravé orechové. Prehodnotili plány s pozemkom a rozhodli sa využiť ho na stavbu svojho vlastného domu. Oslovili rodinných priateľov Janu Oravcovú a Petra Oravca z firmy INNAK, aby ich predstavy zhmotnili do projektu.

Prírodný Interiér s etno a exotikou - novostavby v Košiciach

Projekt bol špecifický tým, že majiteľka a dizajnérka sú zároveň kolegyne a priateľky. Spolu sa venujú zariaďovaniu a rekonštrukciám domov a bytov. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Rodičovská zóna s dostatkom súkromia

Predstava o budúcom domove zahŕňala najmä vytvorenie privátnej zóny so spálňou a s vlastnou kúpeľnou, ktorá bude oddelená od zvyšnej časti domu. Keďže stavba stojí na svahovitom pozemku, vstup do domu je zo spodného podlažia na úrovni ulice. Tu našla miesto malá kúpeľňa a pomerne veľkorysá pracovňa domáceho pána, ktorý často pracuje z domu.

Prečítajte si tiež
Harmonické a prírodne ladené bývanie, ktoré je stelesnením škandinávskej estetiky a životného štýlu

Po schodoch vyjdete na horné podlažie. Vpravo je situovaná rodičovská časť domu a vľavo priestranná obývačka s kuchyňou a jedálenskou časťou. Na tomto podlaží majú svoje zázemie aj deti – dve detské izby dopĺňa hosťovská izba, kúpeľňa a práčovňa.

Novej domácnosti Patrície a Petra nechýbajú priestory na rozhraní medzi interiérom a exteriérom. Stvárňujú ich dve terasy, dostupné z obývačky, z detských izieb a hosťovskej.

Jedálenská časť - Interiér novostavby v Košiciach

Kuchyňa s jedálenskou časťou je prepojená s priestrannou obývačkou. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Pracovný názov: Nechcené dieťa

Realizácia novostavby si vyžiadala veľa času. Dom nepatril medzi konštrukčne najjednoduchšie – jednak vzhľadom na terén, ale svoju rolu zohrala aj covidová pandémia.

Na druhej strane vďaka tomuto naťahovaniu realizácie vznikol dostatočný časový priestor pre dizajnérku Dianu Labošovú a majiteľku domu, ktorá sa na konečnom dizajne interiéru takisto podieľala.

Všetky fotografie nájdete v galérii na konci článku.

„Tento projekt sme úsmevne nazvali nechceným dieťaťom. Prečo? Pretože počas neho sme spolu s majiteľkou realizovali niekoľko iných pracovných projektov a na tento miestami nezostával čas. Veci sme riešili za pochodu a neraz vtedy, keď už termíny horeli. Verím však, že na výsledku to nevidno :),“ opisuje podstatu projektu dizajnérka.

Lamelové skrine v spálni - Interiér novostavby v Košiciach

Lamelové skrine sú charakteristické pre stredomorské interiéry a použili ich aj v tomto dome. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Zemité farby, etno nádych i exotika

V období realizácie interiéru nového domu sa jeho majiteľka štýlovo ešte len hľadala. Dizajnérka Diana však mala vďaka spolupráci s ňou veľa možností zistiť, čo sa jej páči a čo nie a kam ju možno štýlovo posúvať, „aby otvorila svoju myseľ novým veciam, ale zároveň sa v tom všetkom cítila  komfortne a prirodzene“.

Prečítajte si tiež
Prírodné materiály a zemité farby. Bohémsky štýl košickému trojizbáku s lodžiou veľmi svedčí

„Zostali sme verné jej obľúbeným zemitým farbám, ale pridali sme k nim trochu etno a exotických prvkov, ktoré sú príznačné pre moju tvorbu. Nakoniec sme celý interiér posunuli do elegantnejšej a romantickejšej verzie, lebo to podľa mňa charakterizuje majiteľku. Priznám sa, že som si v tomto dome splnila aj zopár u mňa nezrealizovaných snov,“ dopĺňa Diana Labošová.

Stolík pod televízor - Interiér novostavby v Košiciach

Stolík pod televízor vznikol zo starých drevených trámov. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Inšpirácia z domu dizajnérky

Veľkou inšpiráciou pre mladú rodinu bola domácnosť dizajnérky. Zapáčilo sa im hneď niekoľko nápadov. Samozrejme, dôležité bolo vniesť do interiéru pečať samotnej majiteľky a jej charakteru.

Touto realizáciou si splnila sny aj sama interiérová dizajnérka. Prvým je hneď schodisko, pri ktorom sa inšpirovala kalifornskými koloniálnymi domami – čielka schodov obložila vzorovaným obkladom. Farebne však zostala verná neutrálnej palete, ktorú majiteľka obľubuje.

Schodisko - Interiér novostavby v Košiciach

Schodisko je inšpirované kalifornskými koloniálnymi domami – čielka schodov obložila vzorovaným obkladom. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Lamelové skrine a nádych Stredomoria

Lamelové skrine boli po celé roky veľkým snom dizajnérky Diany. Sú súčasťou stredomorských interiérov, z ktorých čerpala inšpiráciu.

„Mám ich aj doma a nedám na ne dopustiť. Farebnú úpravu, úchytky a pánty ľahko prispôsobíte rôznym štýlom. Práve lamelové skrine sú charakteristickým prvkom mnohých spoločne realizovaných interiérov a použili sme ich aj v tomto dome,“ vysvetľuje Diana.

Novostavba na okraji veľkomesta

Nehnuteľnosť: novostavba s prírodným interiérom v developerskej zóne na okraji Košíc
Kto tu býva: Patrícia a Peter s dcérkou a mladším synom

Autori:
Interiérový dizajn: Diana Labošová, www.lotitihome.sk, @lotitihome
Majiteľka domu: Patrícia Adamčíková, www.topconcept.sk
Lokalita: Košice
Realizácia: 2022

Text: Diana Labošová, Sabína Zavarská
Foto: Lívia Vargovčáková
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: etno štýl exotické doplnky neutrálny interiér novostavby svahovitý pozemok
Zdieľať článok

Diskusia