Zdroj: Amazing Places

Žiadne dizajnérske kúsky nehľadajte, nábytok na chalupu nakupujú len na blších trhoch. Interiér vás chytí za srdce!

07. 03. 2023
Zdieľať

Klára a Karel hľadali na severe Čiech tú správnu chalupu už dlho. Presnejšie tri roky. So všetkými nehnuteľnosťami, ktoré si boli obzrieť, bol však nejaký problém. Buď bola stavba v dezolátnom stave, alebo bola zrekonštruovaná nevkusne, alebo bola pridrahá... No po troch rokoch zrejme zasiahol osud.

„Odkaz na inzerát nám poslal Klárin brat a hneď na druhý deň sme sa išli na chalupu pozrieť. Okamžite sme vedeli, že je to tá pravá. Bola to láska na prvý pohľad. Ešte v ten deň sme pôvodnému majiteľovi potvrdili, že by sme ju chceli kúpiť. Vtedy sme zistili, že je to ten istý človek, ktorý prevádzkuje tunajšiu vychýrenú reštauráciu, kde sme mali ešte v roku 2013 naše prvé rande,“ začína rozprávanie Karel.

tradičná drevená chalupa v zasneženej krajine, Česko

Chalupa Kláry a Karla je veľmi autentická. Zdroj: Amazing Places

Vydarená rekonštrukcia chalupy

Dvojica sa pre kúpu rozhodla najmä srdcom. „Chalupa bola po vydarenej rekonštrukcii, potrebovala v podstate doriešiť najmä finálnu podobu interiéru. Navyše mala ideálnu polohu na konci obce – hneď nad ňou sú lúky a lesy. A kúpa nám vychádzala aj finančne. Takže sme sa rozhodli pomerne rýchlo,“ dopĺňa Klára.

Keďže s Karlom zistili, že takmer 200 rokov stará drevenica slúžila pôvodne ako takzvaný výmenok, teda vedľajšia stavba k susednej veľkej chalupe, dali jej meno Vejminek. K drevenej stavbe pribudla časom kamenná prístavba so vstupným priestorom, predchádzajúci majitelia nadstavali drevené poschodie a obytné podkrovie. I keď niekdajší skromný výmenok výrazne „podrástol“, ani dnes tu veľa miestností nenájdete – na každom podlaží je jedna priestranná izba a kúpeľňa.

Kúpeľňa s okrúhlym keramickým umývadlom na dradičnom drevenom stolíku v chalupe

Na chalupe sú tri kúpeľne. Zdroj: Amazing Places

Hoci bola drevenica pomerne čerstvo zrekonštruovaná, stavebným úpravám sa noví majitelia úplne nevyhli. „Našou prioritou bola kúpeľňa v podkroví, ktorá nebola pri kúpe dokončená. Tento rok nás čaká rekonštrukcia zvyšných dvoch kúpeľní v chalupe,“ vyratúva Karel.

Prečítajte si tiež
Zo 130-ročnej stavby vznikla sklenená chalupa, akú ste ešte nevideli. Jej atmosféra vás dostane!

Staré s novým, ale žiadne dizajnové kúsky

V interiéri kombinovala dvojica staré s novým tak, aby vznikol útulný a zároveň praktický celok. „Väčšina nábytku už na Vejminku bola, stačilo doplniť len zopár vecí. Skôr sme toto miesto dotvárali dekoračnými prvkami,“ priznáva Karel a dodáva: „Žiadne dizajnérske kúsky tu nenájdete. Záleží nám na tom, aby bolo z vybavenia cítiť atmosféru minulých čias. Aj preto často nakupujeme na blších trhoch v okolí a v antikvariátoch – či už sú to knihy, hračky, alebo keramika.“

tradičná miestnosť s trámovým stropom a dreveným jedálenským stolom

„Světnice“, alebo aj izba, teda spoločenský priestor, ktorý zaberá takmer celé prízemie, je obľúbeným miestom dvojice majiteľov. Zdroj: Amazing Places

A občas pomohli dvojici aj ich blízki. Karlovým rodičom sa napríklad podarilo nájsť krásnu dobovú skriňu, ktorú dali zreštaurovať, a teraz zdobí spálňu na prvom poschodí.

Moderná aj tradičná  kuchyňa

Kuchynská linka je jedným z mála moderných prvkov v chalupe. Jednoduché biele skrinky však s tradičným interiérom nijako nesúperia, a tak sem nenápadne zapadli. A vymoženosti súčasnej kuchyne určite každý ocení. V tejto nechýba asi nič.

tradičná kuchyňa s trámovým stropom a s modernou bielou kuchynskou linkou

Kuchynská linka je jedným z mála moderných prvkov v chalupe. „Sami sem totiž často chodíme, a tak nám záleží na tom, aby tu bolo všetko potrebné – až po koreniny, čaje či kávu,“ usmieva sa sympatická majiteľka. Zdroj: Amazing Places

Nechýba záhrada na relax

Svoje si však žiadalo aj okolie domu. „Hneď po kúpe sme sa vrhli na projekt záhrady, ktorý sa začal realizovať nasledujúcu jeseň. Tieto práce nám však trvali najdlhšie,“ priznáva Klára. „V prvej fáze sme upravili pôvodne holý svah za chalupou. Urobili sme aj cestu naprieč záhradou, ktorou sa dá prejsť k lúke povyše. Na jej konci je krásna lavička, na ktorej môžete ležať a pozorovať okolitú prírodu.

Tip na výlet

Mesto Chřibská leží v západnej časti Lužických hôr, v malebnom údolí obklopenom lesmi. Je súčasťou CHKO Lužické hory, západným okrajom zasahuje do územia CHKO Labské pieskovce a Národného parku České Švajčiarsko. Je teda zrejmé, že v okolí nie je núdza o turistické trasy a ciele, kam sa od jari do jesene môžete vybrať na prechádzku. V zime sa zas dá vyraziť na lyže a bežky na Jedlovú.

Ak sa vám nechce chodiť ďaleko, môžete si užiť lúku a les priamo za chalupou alebo ostať s knihou v teple pri kachliach. A do vychýrenej reštaurácie Na Stodolci, kde robia tie najlepšie lievance široko-ďaleko, je to príjemná prechádzka. Z Vejminku sa tam dostanete za pár minút. Môžete tiež vyskúšať prírodnú kozmetiku Nobilis Tilia, ktorá sa vyrába neďaleko na Vlčej Hore (pri meste Krásná Lípa).

tradičná česká chalupa v jesennej prírode

Pôvodnú malú dreveničku postavili niekedy okolo roku 1840 ako takzvaný výmenok. Klára a Karel dali preto chalupe meno Vejminek. Zdroj: Amazing Places

O dva roky neskôr sme pokračovali priestorom pred chalupou, kde pribudla aj nová čistička odpadových vôd,“ opisujú majitelia. A hoci záhrada podľa nich nie je stopercentne hotová a nejaké tie úpravy majú ešte v pláne, už teraz vyzerá krásne a poskytuje vytúžený pokoj.

Prečítajte si tiež
Dynamická chata, ktorá získala prestížne ocenenie. Upravíte si ju podľa nálady a počasia

História chalupy v severných Čechách

Miesto: Chřibská, ČR, neďaleko Národného parku České Švajčiarsko

Vtedy: Prvá zmienka pochádza z roku 1843. Kedysi bolo zvykom, že sa mladý hospodár postaral o toho starého. Obvykle to bol otec, ktorý sa „vymenil“ so synom – odovzdal mu gazdovstvo a sám sa na staré kolená presťahoval z domu „na výmenok“, teda do menšieho samostatného domčeka v rámci gazdovstva.

Dnes: Klára a Karel do malebnej drevenice investovali nielen peniaze, ale aj čas a úsilie a spojili v nej príjemné s užitočným – chalupárčenie s podnikaním. Ponúkajú ubytovanie pre deväť dospelých a dve bábätká.  Nájdete ho v ponuke čarovných miest českého projektu Amazing Places

TEXT: Erika Kuhnová a Amazing Places
ZDROJ: časopis Môj dom
FOTO: Amazing Places

Kategória: Návšteva
Tagy: chata rekonštrukcia chalupy tradičné domy
Zdieľať článok
Zo starej drevenice po starých rodičoch malebná chalúpka na oravskej polosamoteUrob si sám

Zo starej drevenice po starých rodičoch malebná chalúpka na oravskej polosamote

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkoviUrob si sám

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkovi

Ako sa podarilo zachrániť 160-ročnú drevenicu s veľkou záhradou a jazierkom v Starých HoráchUrob si sám

Ako sa podarilo zachrániť 160-ročnú drevenicu s veľkou záhradou a jazierkom v Starých Horách

Chalúpka ako z rozprávky: Plynúce roky jej prospeli a citlivá premena vyzdvihla jej duchaUrob si sám

Chalúpka ako z rozprávky: Plynúce roky jej prospeli a citlivá premena vyzdvihla jej ducha

Diskusia