Zdroj: Claude Badet

Čo všetko sa zmestí do mikrochatky na oddych v prírode? Aj kachle a gril…

25. 03. 2023
Zdieľať

Keď sa spoja šikovní architekti so zručnými remeselníkmi a v tomto prípade aj s výrobcami kvalitných okien môže vzniknúť priam víkendová či dovolenková idylka. Predstavte si, že by vám takúto chatku ponúkol na oddych v lone prírody váš zamestnávateľ. Nebrali by ste? Presne na tento účel totiž slúži. Keďže je zážitkom sama osebe, môže byť inšpiráciou na vlastnú chatu kdekoľvek.

Investor a tiež architekti z ateliéru L’Abri považovali pri návrhu mikrochatky za nesmierne dôležité prepojenie s exteriérom. To sa im podarilo vďaka oknám s tenkým rámom, ktorý nevytvára hranicu medzi interiérom a svetom vonku a zároveň zaplavuje priestor maximálnym množstvom svetla. Hliníkové rámy sú taktiež veľmi odolné – zvolené okná znamenajú vysoký štandard aj z hľadiska energetickej úspory. Za zmienku stojí, že všetky súčasti chatky sú výhradne z lokálnych surovín a produktov.

interiér drevenej mikrochatky s veľkými oknami

Investor a tiež architekti z ateliéru L’Abri považovali pri návrhu mikrochatky za nesmierne dôležité prepojenie s exteriérom. To sa im podarilo vďaka oknám s tenkým rámom, ktorý nevytvára hranicu medzi interiérom a svetom vonku. Zdroj: Claude Badet

Neprikrášlená, ale ideálna na oddych

Cieľom projektu bolo navrhnúť a realizovať neprikrášlené, organické, ergonomické a užívateľsky prívetivé útočisko, ideálne na oddych od rušného, stresujúceho života. Napriek skutočnosti, že obytný priestor je menší ako v klasických horských chatách a je obmedzený na to najnutnejšie, nájdete tu všetko potrebné a dostatok pohodlia.

Prečítajte si tiež
Nezvyčajné presklenie malej chatky umocňuje čaro prírody. Čo viac potrebujete na dobrý relax?

Príjemná stavba so šikmou plochou strechou stojí v parku pri nádrži Poisson Blanc. Ak tu strávite víkend či viac dní, môžete si oddýchnuť pri rybolove, turistike, člnkovať sa či odskúšať svoje horolezecké kvality.

čierne kachle na drevo v chatke s veľkým oknom

V zime si môžete priestor vykúriť kachľami na drevo. Zdroj: Claude Badet

Solárne panely, kachle na drevo, do postele po rebríku

Fasáda chatky je z neošetreného dreva, ktoré bude prirodzene starnúť do sivej farby a splynie s prostredím. Elektrinu získava zo solárnych panelov. V zime si môžete priestor vykúriť kachľami na drevo. Súčasťou chatky je zasklená terasa, vonku nájdete drevené sedenie a gril. Priestory na spanie majú miesto v najvyšších častiach pod strechou, ktoré sú dostupné po rebríku. Súčasťou interiéru je malá príjemná kuchynka s miestom na stolovanie.

Vo vnútri dominuje drevo, ale plochy pri krbe architekti obložili keramikou Pic-Flamboyant, ktorá pripomína skalu v najbližšom okolí.

drevená kuchynka v mikrochatke

Našlo sa miesto aj na kuchyňu. Zdroj: Claude Badet

Ilúzia veľkého priestoru

Chatka plne rešpektuje prostredie, prispievajú k tomu aj veľké hliníkové okná. Vďaka strategickému umiestneniu otvorov nemáte pocit obmedzeného priestoru, práve naopak. Okná prinášajú do neveľkého interiéru ilúziu majestátnosti, najväčšie ponúka výhľad na turistami obľúbenú vodnú nádrž. Je viac ako isté, že v takejto chatke sa musí úžasne oddychovať v akomkoľvek období roka.

Prečítajte si tiež
Dynamická chata, ktorá získala prestížne ocenenie. Upravíte si ju podľa nálady a počasia

Mikrochatka du Parc du Poisson Blanc

architektonický ateliér: Atelier L’Abri

interiérový dizajn: Vives St-Laurent

lokalita: Notre-Dame-du-Laus, Quebec, Kanada

realizácia: 2020

Text: Sabína Zavarská
Foto: Claude Badet

Kategória: Návšteva Relax
Tagy: chata kozubové kachle
Zdieľať článok
Z bývalej maringotky od cirkusantov si dokázali spraviť útulné bývanie v záhradeUrob si sám

Z bývalej maringotky od cirkusantov si dokázali spraviť útulné bývanie v záhrade

Ako vyčistiť krbové sklo? Budete prekvapení – ide to aj s minimálnymi nákladmi!Urob si sám

Ako vyčistiť krbové sklo? Budete prekvapení – ide to aj s minimálnymi nákladmi!

Osem nepriateľov uhoriek: Ako ochrániť úrodu pred najčastejšími chorobami a škodcami?Záhrada

Osem nepriateľov uhoriek: Ako ochrániť úrodu pred najčastejšími chorobami a škodcami?

Namiesto kúpy hotového domčeka na náradie si ho postavili svojpomocneUrob si sám

Namiesto kúpy hotového domčeka na náradie si ho postavili svojpomocne

Diskusia