Mäkké pristátie moderného interiéru

Mäkké pristátie moderného interiéru

05. 03. 2012
Zdieľať

Mesto priťahuje mnohých mladých čo najbližšie do svojho centra. Ak im to rozpočet dovolí, doprajú si výhodu tichej ulice, z ktorej je len na skok za povinnosťami i zábavou. Mať v takom prípade nos aj na dobrú kúpu v novopostavenej bytovke v susedstve rodinných domov nemôže byť náhoda...

Mladý muž si na hľadaní dobrého miesta pre svoj nový domov dal záležať. Výdatne mu k tomu pomohol aj dobrý zvyk krátiť si voľné chvíle na bicykli. Pri jednej zo svojich okružných ciest po zákulisiach mestských štvrtí sa zatúlal na miesto, kde práve – ako na objednávku – rástol nový „tehlák“. Nelenil a zakrátko už vedel, kto je investor a ktoré priestory sú ešte voľné. Pri kúpe padla voľba na byt otočený obývacím priestorom do dvora.

Architekti, čo obytný dom navrhli, zverili trom miestnostiam s výhľadom na juhozápad úlohu spálne, pracovne a hosťovskej (v budúcnosti detskej) izby. Pod ich oknami sa ťahá slepá ulica; Andrej verí, že napriek stavebnému ošiaľu, ktorý hýbe hlavným mestom, sa tvár ulice nezmení a uzatvorená ochráni súkromie obyvateľov pred silnejúcim pulzom neďalekej dopravnej tepny. V čase, keď kupoval byt, vedel, že s jeho dispozíciou už veľa neurobí – miestnosti mali svoj tvar, ktorý mu však v zásade vyhovoval. Po stretnutí s architektom sa rozhodol pre menšie stavebné úpravy.
 

Pôdorys
01 – chodba, 02 – WC, 03 – kúpeľňa, 04 – kuchyňa,
05 – obývačka, 06 – spálňa, 07 – pracovňa, 08 – detská, zatiaľ hosťovská izba, 09 – balkón

Mäkké pristátie moderného interiéru

155552
Soňa Sadloňová

Rozum a cit moderného bytu


Mäkké pristátie moderného interiéru

155548
Soňa Sadloňová

„Pre mňa je najdôležitejšia atmosféra bytu. Tú vytvárajú najmä ľudia, ktorí v ňom trávia čas. Prostredie, v ktorom sa cítia príjemne, im pomôže nadobudnúť pocit pohody. Nepatrím medzi ľudí, čo hmotným veciam pripisujú úlohu, ktorú v našom živote nemajú. Priznávam však, že keď som si mal zariadiť svoj prvý byt, chcel som to urobiť čo najlepšie a len s nevyhnutnými kompromismi. Prácu a štýl architekta, ktorého som si vybral, som vopred poznal. Navrhoval riešenie rekonštrukcie bytu môjho kamaráta. Najlepšia referencia je určite tá, o ktorej sa môžete sami presvedčiť. Nechcel som sa architektovi neprimerane pliesť do remesla, ale vyhovovalo mi, že sme na scenári bytu mohli pracovať spoločne. Bol to proces a zároveň dialóg s architektom, v ktorom som si mohol povedať svoju predstavu. Tú sme sa pokúsili vniesť do interiéru. Niekedy prišiel s nápadom či radou architekt, inokedy sme zvážili a zrealizovali ten môj. Návrhy sme konzultovali, revidovali ich, pozornosť sme venovali aj detailom.


Mäkké pristátie moderného interiéru

155551
Soňa Sadloňová

Mäkkosť našli v striedaní tmavých a svetlých drevených povrchov, v teplých farbách roztieraných omietok, v rôznorodosti štruktúry povrchov, ale aj v striedmosti ich prírodných odtieňov a v nasvietení interiéru. Švih zariadeniu dodali štýlovo čisté kovové prvky.

U nás si realita zariaďovania bytu podľa vlastných predstáv žiada celého človeka,“ spomína na sled udalostí Andrej. „Presnosť vyhotovenia, úcta k materiálu a práci iných remeselníkov sa ešte stále veľmi nenosí. Som síce laik, ale keď práce nepokračovali želaným smerom, musel som na ne začať dozerať osobne. Našťastie, mám flexibilnú prácu. Ak by som mal zamestnanie, z ktorého sa nedá počas dňa odísť, neviem si predstaviť, ako by zariaďovanie bytu pokračovalo,“ priznáva Andrej. Po krátkej odmlke, kým otvoril sklené dvere zo vstupnej chodby do obývacej miestnosti, doplnil: „Chceli sme účelne využiť priestor miestností, zladiť jednotlivé tvary nábytku, farby a vystriedať povrchy rôznych materiálov; dali sme teda prednosť zariadeniu na mieru. To, čo sa kupovalo hotové, sme chceli vopred vidieť, ale väčšina dodávateľov sa u nás obmedzuje len na zhromažďovanie katalógov.“

Keď moderný a komfortný je jedno


Mäkké pristátie moderného interiéru

155550
Soňa Sadloňová

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

O kúpe bytu sa rozhodlo v čase, keď dispozícia bola daná, priečky naplánované, veľkosť a účel miestností vymedzené vlastnou stavbou. Na prvý pohľad sa zdalo, že už nijaké veľké prispôsobovanie novému majiteľovi sa konať nebude. Kaša sa neje taká horúca, ako sa navarí, a ani čerstvo zapriečkovaný byt sa nemusí zabývať tak, ako sa postaví. Definitívne zmeny sa konali pod heslom: Nech dispozícia bytu a dizajn interiéru nezabudnú slúžiť pohodliu a účelnosti!

V novom pôdoryse sa pohlo hneď na troch miestach. Časť bytu, kde je teraz kuchyňa, prišla o špajzu. Vďaka tomu sa kuchyňa rozrástla do terajších rozmerov. „Záležalo mi na tom, aby bol dostatok priestoru na všetky práce pri kuchynskej linke a aj miesto na spotrebiče vrátane väčšej chladničky, rúry, varnej dosky, umývačky riadu, kávovaru a pracovných plôch. Vyhovuje mi, že kuchynskú linku mám postavenú do tvaru štvorca. Voľná podlahová plocha je tak akurát vypočítaná na pohyb pri príprave jedla. Kuchyňa je zatiaľ pre radosť z dobre vymyslenej kombinácie skriniek a spotrebičov. Na veľké varenie ešte len čaká… “ smeje sa Andrej a vzápätí ukazuje na veľký jedálenský stôl – drevená konštrukcia nesie plochu z tvrdeného skla a čaká na väčší počet hostí.


Mäkké pristátie moderného interiéru

155543
Soňa Sadloňová

Skrinky v kuchyni pôsobia dynamicky vďaka povrchu z dvoch druhov dreva. Po vybúraní priečky medzi kuchyňou a bývalou komorou ostalu v úrovni horného radu skriniek malé okienko. Neušlo pozornosti – špeciálne naň vyrobili kovový otváravý rám a osadili doň priesvitné sklo. Luxusne pôsobí bodové osvetlenia v úrovni soklov. „Zástena z tvrdeného skla vyžadovala rovný podklad a presné osadenie. Bol som ras na remeselníkov. Žiadal som doladiť detaily, ešte raz zamerať a dopasovať škáry. Prekvapil som ich požiadavkou umiestniť umývačku riadu pod varnú dosku. Tak mi to vyhovovalo a tak sa to nakoniec aj zabudovalo do linky pod masívnou pracovnou doskou.“

„Mám rád väčšiu spoločnosť. Chcel som preto aj veľkú pohodlnú sedaciu súpravu. Najprv som rozmýšľal nad pohovkou s červeným poťahom, ale v ankete medzi mojimi priateľmi a známymi zvíťazila krémová, ktorá pôsobí priateľskejšie. Pred extravaganciou a odvážnym dizajnom som uprednostnil pocit útulného domova. Na malý úlet som sa predsa len dal nahovoriť v prípade akvária. Osadenie do priečky si vyžiadalo vybúranie otvoru. Teraz ma nielen upokojuje pohľad na plávajúce rybičky, ale akvárium vpúšťa zaujímavé svetlo do chodby za priečkou. Tá by bola inak bez denného svetla,“ vysvetľuje a súčasne odhalí pod dreveným korpusom akváriového podstavca komodu so zásuvkami.
 


Mäkké pristátie moderného interiéru

155540
Soňa Sadloňová


Mäkké pristátie moderného interiéru

155617
Soňa Sadloňová

 „Potreboval som obývačku s veľkou sedacou súpravou pre veľa hostí a k tomu aj veľký jedálenský stôl, ktorý jediný patrí skôr do série techno dizajnu. Ako solitér pôsobi osviežujúco. Kovové prvky sa opakujú v menšej miere ako doplnky zariadenia.“  „Rybičky presvetlili a oživili chodbu a navyše sa akvárium stalo mimoriadne sledovaným televíznym programom…“

Priamy zásah priečkou rovno do stredu pôdorysu dostala aj šatníková miestnosť. Polovica z nej sa otočila smerom do spálne cez nový otvor v stene. Teraz poskytuje za posuvnými dverami odkladacie služby a spálňa okrem postele si vystačí len s komodou. Potvrdilo sa, že v moderných spálniach klasickým skriniam odzvonilo. Vrchné ošatenie a úložný priestor na všeličo sa ocitli z druhej strany novej priečky. Táto šatníková skriňa je súčasťou vstupnej chodby rovnako ako policová zostava, ktoré ostali verné prírodným farbám.
 


Mäkké pristátie moderného interiéru

155545
Soňa Sadloňová


Mäkké pristátie moderného interiéru

155539
Soňa Sadloňová

Polovica šatníkovej miestnosti sa obrátila posuvnými dverami smerom do spálne, druhá časť je prístupná zo vstupnej chodby. 

 V tomto byte otvoreným priestorom neubrali z domáceho súkromia. Keramický obklad antracitovej farby a tmavá laminátová podlaha pôsobia elegantne v kontraste s krémovou sedacou súpravou a technickým dizajnom jedálenského stola. Skrytý sokel pod dolným radom nábytkovej steny odlepil skrinky od podlahy.

Keď domov nie je miestom extrémov

„Nechcel som nemoderný interiér. Súčasne odmietam neúžitkový moderný dizajn – čo je pekné, musí byť aj použiteľné a musí chrániť môj pocit súkromia. S návrhom odstrániť priečku medzi chodbou a obývačkou by u mňa architekti nepochodili. Nepokladal som to za účelné. Ak rodina alebo hostia potrebujú súkromie pri prechádzaní z izieb do kúpeľne, nevidím dôvod, prečo by mali prísť o takéto pohodlie zbúraním priečky. Navyše, ani tí, čo sedia v obývačke, nemusia byť svedkami každého pohybu v byte. Voľný obytný priestor je aj tak veľkoryso riešený spojením kuchyne, jedálne a relaxačnej zóny do jedného celku,“ objasňuje svoje pohnútky Andrej.
 


Mäkké pristátie moderného interiéru

155547
Soňa Sadloňová


Mäkké pristátie moderného interiéru

155546
Soňa Sadloňová

Na drevenom povrchu dverí a nábytku sa strieda kresba orecha európskeho a amerického. Nábytok na mieru a presnosť vyhotovenia detailov sa nevyhli ani najmenšej miestnosti.

Pravdu o pocite z veľkého priestoru potvrdzuje nábytok vyhotovený na mieru v jednotnom štýle. Na celej ploche podlahy v spoločenskej zóne položili plávajúcu podlahu z rovnakého materiálu, ktorý opticky zjednotil túto časť bytu. „Keby som si byt zariaďoval len na spoločenské účely, možno by som pristal na veľký otvorený priestor, ale ja tu chcem bývať, pracovať, mať rodinu…“ pokračuje v rozprávaní. Dôkazom dôsledného riešenia dizajnových detailov je spôsob, akým sa v interiéri dosiahol „mäkký pocit“. Mäkkosť našli v striedaní tmavých a svetlých drevených povrchov európskeho a amerického orecha, v teplých farbách roztieraných omietok, v rôznorodosti štruktúry povrchov, ale aj v striedmosti ich prírodných odtieňov a v nasvietení interiéru.

Švih zariadeniu dodali štýlovo čisté kovové prvky. Tie sa opakujú na garnižách, svietidlách, úchytkách nábytku, doplnkoch. Pokojnú atmosféru zdôrazňuje vodorovné vrstvenie nábytku.
 

Že na detailoch záleží, dokazujú aj také maličkosti, akými sú premyslené sonarové osvetlenie obrazov alebo zaujímavé striedanie farieb a povrchových štruktúr.

Mäkké pristátie moderného interiéru

155544
Soňa Sadloňová

„Obrázky a rady z časopisov, ktoré nás inšpirovali na začiatku, sa vo výslednom vzhľade bytu veľmi neprejavili. Napríklad povrch steny za obývacou skrinkovou zostavou sme pôvodne zamýšľali ozvláštniť tabuľou z čierneho skla. Potom sa nám nepozdávalo umiestniť na pozadí odleskov skleneného povrchu nábytok, ktorého súčasťou mala byť veľká obrazovka televízora. Nechceli sme, aby lesklý povrch rušil. Naopak, očakával som od neho, že zmäkčí prísne línie nábytku. Paradoxne sa nám to podarilo vďaka matnému povrchu keramického lepeného obkladu. Mimochodom, obklad prišiel zo Španielska rozbitý,“ spomína na niekoľkotýždňové peripetie s dokončovaním obývačky. „Nemám rád nedoriešené veci. Nechcel som sa zabývať v provizóriu. Poznám ten stav od známych, ktorí mi potvrdili, že čo sa neurobí hneď, neskôr bude na príťaž a riešenie v nedohľadne.“
 

Čo sa použilo a kto tomu pomohol
poloha:
v širšom centre mesta, len o dve ulice od hlavného ťahu v tichom ohybe tehlovej novostavby
úloha pre architekta: bývanie pre zatiaľ jedného, ale spoločensky založeného mladého muža v byte s čiastočne otvorenou dispozíciou obytnej plochy
kompozícia: moderná s prepracovanými detailami a s akceptáciou priania objednávateľa na využitie farebných plôch a prírodných povrchov
plocha: 102 m2 + 6 m2 loggia
kolaudácia: máj 2006
ukončenie zariaďovania interiéru: jún 2007
zariaďovalo sa nábytkom od: firmy Castill Prievidza
kuchyňu kúpili vo firme: X-tra
svietidlá značky Lirio dodal: Jorvik
dlažbu a obklady si zadovážili vo firmách: Maag (predsieň, WC, kúpeľňa), Jopa (kuchyňa) a Lucca (obklad, na ktorom sa vyníma obývacia stena)
sanita: Armaturex
sedacia súprava: Domark
akvárium a rybičky: Biotop
plávajúca podlaha: Parketland
dvere: Castill Prievidza

Ing. arch. Oskar Mészár
2002 ukončil štúdium na Fa STU v Bratislave
2004 nezávislý architekt zameraný najmä na tvorbu rodinných domov a interiérov, v spolupráci sa podieľa na návrhoch bytových domov a administratívnych objektov

oskar.meszar@gmail.com, 0903 747 234

„Na začiatku sme sa dohodli na vytvorení bytu, ktorý zaplní svoj priestor mäkkým pocitom. Andrej nemá sklony k technicky chladnému interiéru, a tak sme hľadali cestu k vyladeniu požiadavky na moderný vzhľad a spôsob bývania, v ktorom si nájde miesto moderný nábytok a pritom vznikne atmosféra útulnosti. Ten, kto nechce skončiť uprostred antikorového a skleneného dizajnu s prísne minimalistickými líniami a zároveň si nevie predstaviť iný ako súčasný nábytok, hľadá spojenie s tradíciou v materiáloch a povrchových úpravách,“ spomína architekt Oskar Mészár.Kategória: Navrhovanie interiéru Návšteva
Tagy: inšpirácie návšteva v byte
Zdieľať článok

Diskusia