Inteligentná vila plná geometrických hier a optických klamov pôsobí ako zo sci-fi filmu

26. 11. 2020
Zdieľať

Hodnota rodinných domov dnes stúpa. Nehovoríme ani tak o cene, ale o možnosti vyjsť bezpečne na vzduch na vlastný dvor, zasadiť si vlastnú zeleninu, vypestovať ovocie, nechať deti vyšantiť sa na vlastnom mini ihrisku či vybehať sa so psom.

Byť vonku, a pritom stále doma, je to, čo aktuálne veľmi chýba majiteľom bytov. Aj pražská Villa Sophia vznikla ako stred vesmíru pre mladú rodinu. A skutočne vyzerá ako zo sci-fi.

moderná vila v Prahe

Zdroj: www.linka.news, BoysPlayNice

„Villa Sophia funguje ako stred vesmíru, okolo ktorého sa točí celý život. Keď sa mladý pár rozhodol vrátiť z Kanady späť do Čiech, obaja sa chceli zároveň vrátiť aj do pražského spoločenského života.

Prečítajte si tiež
Nízkoenergetická vidiecka vila pri Trnave poskytuje maximálny komfort bývania s minimálnou údržbou

Dom, ktorý im umožní kombinovať prácu aj bývanie paralelne vedľa seba – a pritom úplne oddelene, musel spĺňať mnoho podmienok. Je stavaný pre život a tomu zodpovedá dispozícia, zvolené materiály, aj integrácia technológií do jednotného autonómneho systému s umelou inteligenciou,“ opisujú príbeh modernej stavby architekti z ateliéru COLL COLL.

moderná vila v Prahe

Zdroj: www.linka.news, BoysPlayNice

Tri rôzne výhľady a zážitok z blízkej prírody

Nevšedná stavba stojí na hrane svahu nad prírodnou rezerváciou a ponúka jedinečný výhľad na Prahu. Všade okolo to žije – okrem množstva vtákov na pozemok občas zablúdi aj srnka či diviak. Vďaka klesajúcemu terénu mohli autori projektu dom otvoriť na juh. Starostlivým umiestnením sa im podarilo vytvoriť tri odlišné výhľady: z obytného priestoru vidíte do záhrady, zo spálne do korún stromov a z pracovne na panorámu mesta.

moderná vila v Prahe

Zdroj: www.linka.news, BoysPlayNice

Garáž ako vstupná hala

Obytná a pracovná časť domu sú oddelené. Majú aj samostatný vchod zvonku, zo severnej fasády, ktorá je riešená ako slepá. Tento dvojvchod slúži najmä pre návštevníkov. Domáci vchádzajú dnu cez garáž, ktorá je plnohodnotnou súčasťou domu a slúži tiež ako vstupná hala. Od tejto primárnej oblasti sa odvíja priestorová špirála interiéru.

moderná vila v Prahe

Zdroj: www.linka.news, BoysPlayNice

Bývanie na celý život

„Štvorcový pôdorys sme v duchu renesančných paladiánských víl rozdelili na 9 polí, ktoré špirálovito stúpajú po svahu. Ukončuje ich najverejnejší úsek domu – jeho pracovná časť. Do hlavného obytného priestoru sa vchádza na úrovni záhrady. Vďaka centrálnej schodiskovej hale sa dostanete po stúpajúcom svahu do vyšších častí domu. Pobytové schodisko križuje bezbariérová rampa, ktorá podčiarkuje celkovú funkčnosť domu ako celoživotného miesta na bývanie, tak, ako si to klienti priali. Rozvíja pohyb v ranej fáze života a uľahčuje fungovanie na jeho sklonku,“ charakterizujú dispozičné riešenia autori projektu.

Prečítajte si tiež
Štvorpodlažná vila pri Slavíne: Novostavba ako odkaz na funkcionalizmus
moderné schodisko vo vile v Prahe

Zdroj: www.linka.news, BoysPlayNice

Kvalitu materiálov najskôr otestovali, až potom ich použili

Veľmi dôležitou súčasťou realizácie bol výber materiálov. Konštrukčné riešenia i materiály boli vyberané s dôrazom na udržateľnosť, trvalosť a hmatovú pevnosť domu. A to až do takej pedantnosti, že vzorky materiálov testovali na pevnosť, pružnosť a chemickú stálosť. Monolit domu bol odliaty presne tak, aby okná sedeli do fasády, ktorá obtáča dom a geometricky prepája jeho najnižšie a najvyššie body. Súčasťou stavby je zelená strecha. Zároveň je centrom ornamentu otvárajúcej sa hviezdy, ktorá pokračuje terasami okolo domu a rozplýva sa v záhrade.

luxusná obývacia izba s pianom

Zdroj: www.linka.news, BoysPlayNice

Dom s vlastnou inteligenciou a schopnosťou učiť sa

Keďže vila patrí kulturologičke a počítačovému vedcovi, už vopred bolo jasné, že technológie v ňom budú mať pevné miesto. Všetky svetlá sú nastaviteľné v plnom spektre (RGBW), aby večer dokázal dom pomaly odstrániť modrú zložku – pre dobrý spánok.

Prečítajte si tiež
Čo ďalej s rozostavaným domom? V tomto prípade nakoniec vznikla elegantná biela vila

Dvere sa pohybujú samy na lineárnych magnetoch, ale slúžia aj ako plnohodnotná súčasť prirodzenej vzduchotechniky. Na koncertnom krídle si môžete zahrať, ale aj prehrať akúkoľvek skladbu. Dokonca dom sám na ňom dokáže generovať melódie pomocou vlastnej umelej inteligencie. A keby bola naozaj zima, použije ako doplnkový zdroj tepla, napríklad rúru.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

moderná jedáleň vo vile v Prahe

Zdroj: www.linka.news, BoysPlayNice

„Dom umožňuje aktívne ovládanie, ale nenúti k nemu. Učí sa optimálne vyhovieť často protichodným okolnostiam, zohľadňuje vonkajšie vplyvy, nepopiera technologický potenciál ani udržateľnosť,“ opisujú tento technologický zázrak architekti.

Villa Sophia

Architektonický ateliér: COLL COLL

Autori: Daria Chertkova, Jana Zatlukajová, Krištof Hanzlík, Libor Mládek, Lucie Roubalová, Ĺudmila Koskan, Marie Davidová, Michaela Dlouhá, Martin Gaberle, Michal Krejčík, Markéta Součková, Ondřej Punda, Šimon Kos, Veronika Brůhová, Vojtěch Slabý, projekt

Lokalita: Praha, ČR

Realizácia: 2010 až 2018

Zastavaná plocha: 307 m2

Hrubá podlahová plocha: 480 m2

Úžitková plocha: 390 m2

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: www.linka.news, BoysPlayNice

Kategória: Návšteva
Tagy: moderná architektúra moderné domy rezidencie rodinné domy vily
Zdieľať článok

Diskusia