Zdroj: Honza Zima

V bytovke, ktorú staval ešte pradedo, zdedila byt mladá rodina. Neuveriteľné, ako zmenili staré priestory na domov s citom k histórii

06. 05. 2024
Zdieľať

Historické stavby majú silné čaro, ešte silnejšie však je, keď sú rodinným dedičstvom. V projekte rekonštrukcie bytu v dome z prvej republiky sa snúbi viac zaujímavých prvkov, ktoré vyústili do mimoriadne citlivej premeny.

Bytový dom, v ktorom sa priestor nachádza, dal postaviť pradedo jedného z autorov návrhu Zeno Fifka a doposiaľ zostal vo vlastníctve rodiny. Ďalšia sympatická informácia je, že rekonštrukcia prebiehala takisto v rámci rodiny – pre blízkych príbuzných s dvoma malými deťmi. Nečudo, že dizajnéri s bytom zaobchádzali mimoriadne citlivo – ako so skutočným rodinným striebrom.

Pohľad do obývačky so sedačkou, stolíkom a policou.

Rekonštrukciu prvorepublikového bytu si vzali na starosť architekti, ktorí sú zároveň i príbuznými investorov. Zdroj: Honza Zima

Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci článku.

Celé tretie poschodie

Vďaka vzájomnej dôvere a pochopeniu medzi autormi návrhu a klientmi vzniklo nevšedné rodinné bývanie s množstvom atypických prvkov. Hlavným zámerom dizajnérov bolo vdýchnuť bytu priestorovú veľkorysosť a podporiť prvorepublikový ráz nárožného bytového domu. Mimochodom, priestranný byt v ňom zaberá celé tretie poschodie.

Prečítajte si tiež
Byt na najstaršom sídlisku v Bratislave nerekonštruovali 70 rokov. Neuveriteľné, ako vyzerá po premene

„Presvedčili sme investorov, že by bolo vhodné využiť príležitosť rekonštrukcie na veľkorysú zmenu – nemeniť iba povrchy, ale aj búrať, čistiť a meniť dispozíciu pre život novej rodiny a jej potreby. Súčasne sme navrhli zreštaurovať maximum pôvodných prvkov a vybrať kvalitné nové materiály, ktoré nebude treba meniť,“ opisuje priebeh projektu Matěj Janský.

Záber na jedálenský stôl a časť bielej kuchyne.

Z bytu je aj po rekonštrukcii stále cítiť spomienky na minulosť. Napríklad aj v podobe drevených podlách. Zdroj: Honza Zima

Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci článku.

Kvalita nad kvantitou

Pre staré byty sú charakteristické viaceré menšie priestory – nebolo to inak ani v tomto prípade. Dizajnéri ich spojili, vďaka čomu vznikla veľká denná zóna, kde rodina trávi spoločný čas. Naopak, detské izby sú menšie a čisto funkčné. Vchádza sa do nich priam rozprávkovo – cez veľkú modrú úložnú skriňu inšpirovanú skriňou do Narnie.

Cez modrú skriňu vstúpite z reality do magického priestoru.

„Modrá priechodná skriňa má človeka vyviesť z reality do iného sveta, magického priestoru, byť filtrom medzi bytom a detskými izbami. Sprostredkúva zážitok a umocňuje fantáziu. Celý byt zároveň zažíva rôzne svetelné situácie vďaka skutočnosti, že svetlo má prístup do bytu zo všetkých svetových strán a rôznymi spôsobmi – zaguľateným pásovým oknom do ulice, oknom zalomeným cez roh vnútrobloku, obyčajným plochým oknom aj sprostredkovane cez sériu niekoľkých okien – to sú danosti rohového domu a architektúry z 30. rokov. Snažili sme sa ich posilniť a doslova nezamurovať,“ zdôrazňujú autori.

Časť modrej úložnej skrine a vchod do obývačky.

To, čo na prvý pohľad vyzerá ako obyčajná skriňa v neobyčajnej farbe, v skutočnosti ukrýva portál do detského sveta fantázie. Zdroj: Honza Zima

Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci článku.

Spomienky na minulosť

I keď je byt po premene na nespoznanie, stále sú tu prvky, ktoré pripomínajú jeho minulosť: kľučky, parkety, posuvné dvere, priznaná pôvodná výmaľba v spálni. Rodičovská spálňa je riešená ako samostatná časť bytu. Patrí k nej vlastná kúpeľňa i pracovňa s malým balkónom.

Prečítajte si tiež
Úžasná premena košického bytu: Moderné bývanie vás núti premýšľať, ako to vnútri vyzeralo za prvorepublikových čias

Nech vojdete do ktorejkoľvek časti interiéru, všade je citeľné, že dizajnéri sa precízne a s veľkou dávkou empatie venovali každému detailu. Byt rozjasňujú sýte farby a je vybavený aj autorským nábytkom.

„Kvalitné individuálne prvky obstoja aj samotné a dohromady vytvárajú pestrý celok, ktorý dokáže absorbovať ďalšie nánosy a ďalej sa vyvíjať. Nesnažíme sa o stopercentné zladenie všetkého so všetkým, veríme totiž, že práve tak vzniká ústretový a uvoľnený priestor, kde sa rôzni ľudia môžu cítiť dobre,“ zdôrazňujú autori premeny.

Pohľad na zatvorené dvojkrídlové dvere.

Zásuvne dvere do obývačky sú jedny z prvkov, ktoré zostali zachované z pôvodných prvorepublikových čias. Zdroj: Honza Zima

Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci článku.

Jedáleň

Vďaka spojeniu menších častí dispozície do jedného celku vznikol veľkorysý priestor jedálne a na ňu nadväzujúcej obývačky, kde rodina trávi najviac času. Výhodou rohovej stavby je vstup svetla zo všetkých svetových strán, čo umocňuje pocit vzdušnosti a priestrannosti. Krásu repasovaných dubových parkiet dizajnéri zvýraznili jednoduchou bielou omietkou a nenápadnými doplnkami.

Prečítajte si tiež
Po odchode dospelých detí z domu prešla prvorepubliková vila pôsobivou rekonštrukciou

Detské izby

Svet detí je jasne odlíšený od ostatných častí bytu. Vchádza sa doň cez skriňové dvere úložných priestorov s okrúhlym okienkom. V priestore medzi dennou zónou a dvoma detskými izbami je aj kúpeľňa. Dlážka v spálni, pracovni, kuchyni i v detských izbách je z prírodného marmolea.

Pohľad na modrú úložnú skriňu s priechodom do miestnosti.

Do detských izieb sa vchádza cez veľkú modrú skriňu takmer ako do Narnie. Zdroj: Honza Zima

Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci článku.

Jedáleň a obývačka

Medzi jedálňou a obývačkou s obnovenými pôvodnými dubovými parketami ukladanými do vzoru rybej kosti sú po premene dvojkrídlové dvere. Za povšimnutie stoja repasované niklové kľučky. Interiér harmonizujú ručne tkané koberce, množstvo zelene a hebké tkaniny vo svetlých farbách.

Prečítajte si tiež
Jedálenský stôl 17x inak: Ako ho umiestniť a s čím skombinovať?

Spálňa

Na stene spálne v záhlaví postele zostala zachovaná pôvodná zelená výmaľba, ku ktorej dizajnéri doladili textílie. Priestor opticky zväčšuje veľkorozmerné zrkadlo, ktoré odráža prirodzené svetlo priamo z okien obývačky.

Pohľad na spálňu s posteľou a stoličkou.

Na stene vidno pôvodnú výmaľbu, obliečky sú doladené priamo k nej. Zdroj: Honza Zima

Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci článku.

Pracovňa

Na podlahe v pracovni je podobne ako v kuchyni a v detských izbách praktické prírodné marmoleum, spestrené ručne tkaným kobercom. Táto miestnosť funguje aj ako priechodná izba medzi obývačkou a spálňou, čo domácim zabezpečuje dostatok súkromia. Nábytok v pracovni – jednoduchá knižnica s úložným priestorom a pracovný stôl – je z olejovanej dubovej dyhy s kovovými prvkami.

Prečítajte si tiež
Premena bytu z 19. storočia s originálnym osvetlením. Byt prispôsobili rodine s dvoma deťmi a ich predstavám o kvalitnom bývaní

Rohové okno obývačky je zaoblené, a práve preto dizajnéri vniesli do bytu zjemňujúce obliny v rôznych podobách, ako napríklad kruhové okienka vo dverách alebo oblé kusy nábytku.

Pohľad do pracovne so stolom a policami.

Pracovňa je prechodnou miestnosťou medzi obývačkou a spálňou. Zdroj: Honza Zima

Rodinné striebro

Premena bytu z obdobia prvej republiky pod taktovkou mladých dizajnérov.

Kto tu býva: 29-ročná psychologička Alžbeta s partnerom Michaelom, 37-ročným ilustrátorom. Spolu tu vychovávajú dve deti – Alberta (4) a Miriam (2).

Realizácia: Dizajnéri  zo štúdia JanskyDundera presvedčili investorov, aby využili príležitosť rekonštrukcie na veľkorysú zmenu. Nemenili len povrchy, ale aj búrali, čistili a prepracovali dispozíciu tak, aby čo najlepšie fungovala pre život novej rodiny a jej potreby.

Ateliér: JanskyDundera
Autori: Matěj Janský, Cyril Dunděra, Jáchym Janský
Plocha: 170 m²
Projekt: 2020
Realizácia: 2022
Lokalita: Klatovy, ČR
Použité materiály:

  • Jedáleň/obývacia izba – pôvodné repasované dubové parkety
  • Skriňa do Narnie, kúpeľňa, chodba, WC – modrá stierka
  • Nábytok pracovňa olejovaná dubová dyha

Text: Sabína zavarská
Foto: Honza Zima
Zdroj: linka.news, časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: moderné bývanie rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok
Pritzkerovu cenu dostal tento rok architekt, ktorý sa necíti byť dobrý v navrhovaní, ale venuje pozornosť prostrediu a komuniteASB.sk

Pritzkerovu cenu dostal tento rok architekt, ktorý sa necíti byť dobrý v navrhovaní, ale venuje pozornosť prostrediu a komunite

10 najlepších receptov na gril, všetko o letnom reze drevín, prístrešok na terasu aj záhradné ohnisko. Júlový Urob si sám je v predaji!Urob si sám

10 najlepších receptov na gril, všetko o letnom reze drevín, prístrešok na terasu aj záhradné ohnisko. Júlový Urob si sám je v predaji!

Kedysi sa pestovali aj na strechách. Ako sadiť odolné skalné ruže a kde sa im bude dariť?Záhrada

Kedysi sa pestovali aj na strechách. Ako sadiť odolné skalné ruže a kde sa im bude dariť?

Domácnosti fotovoltiku chcú, problémom môžu byť dlhšie čakacie doby aj podpora od štátuASB.sk

Domácnosti fotovoltiku chcú, problémom môžu byť dlhšie čakacie doby aj podpora od štátu

Diskusia