Rezidencia v Čechách prekvapuje obrovskou plochou. Má vinicu, stajňu a pristávaciu plochu pre helikoptéru!
Keď sa povie rezidencia, vieme, že si máme automaticky predstaviť veľké bývanie na poriadnom priestore, zvyčajne s doplnkovými budovami rôznych funkcií. V českom Kostelci nad Ohří vznikol špeciálny „veľkodom“, ktorému okrem bežných funkcií nechýba ani rozsiahla vinica, stajňa pre kone, ani hangár s pristávacou plochou pre vrtuľník. Investori majú totiž veľmi blízko nielen ku koňom, ale aj k helikoptéram.
Práve záľuba v lietaní vrtuľníkom pomohla majiteľovi objaviť pozemok, na ktorom sa nachádzal areál starej tehelne. Ležal nad riekou Malou Ohří, z juhu ho lemovala príjazdová komunikácia medzi obcami Kostelec nad Ohří a Poplze, zo západu polia, zo severu svah vedúci k rieke. Na východnej strane sa nachádzali susedné objekty. Rozľahlý priestor a okolitá príroda majiteľa pri prelete vrtuľníkom tak nadchli, že dlho neváhal a pozemok kúpil.
Výhľad na Říp i hrad Hazmburk
Nasledovala architektonická súťaž, na ktorej sa zúčastnili tri štúdiá. Zvíťazili architekti z ateliéru ADR s.r.o. pod vedením MgA. Aleša Lapku. „Jednou zo základných myšlienok nášho architektonického návrhu bolo využitie priehľadov z domu smerom na jednotlivé vrcholy Českého stredohoria. Z centrálnej chodby v dome je vidieť horu Říp a zároveň aj stredoveký hrad Hazmburk, z jedálne a kuchyne sa otvára výhľad na celé České stredohorie,“ opisuje zakomponovanie projektu do prostredia hlavný architekt.
Športoviská, vínna pivnica, hangár aj domček pre správcu
Investor si prial obytný komplex pre celú rodinu, ktorá mala zahŕňať aj budovu správcu areálu. Okrem samotnej vily si želal vinice a pivnicu pre lisovanie vína, športoviská, stajne pre kone a hangár pre helikoptéru.
Z pôvodného komplexu starej tehelne sa zachoval iba komín. Tehly z neho boli rozobrané a následne použité na stavbu vínnej pivnice. Do architektonického riešenia prehovoril aj lichobežníkový tvar pôvodne industriálneho pozemku.
Nenápadne, triezvo a prakticky, s úctou k prostrediu
Napriek množstvu rôznych funkcií a veľkosti pozemku je základným konceptom riešenia stavby nenápadnosť. Majitelia si želali, aby ich rezidencia nepôsobila ako päsť na oko, ale aby v diaľkových pohľadoch skôr jemne splývala s prostredím.
Domáci i architekti sa zhodli v dispozičnej a prevádzkovej jednoduchosti a prehľadnosti. Všetky novostavby sú nad zemou jednopodlažné a rovnomerne umiestnené na pozemku v logickom usporiadaní.
Hneď pri vstupe do areálu sa nachádza domček správcu, rodinný dom majiteľov je na hrane svahu, kde je nádherný výhľad na České stredohorie. Medzi tieto objekty sú osadené ostatné – vinice, vínna pivnica, tenisové a volejbalové ihrisko. Bokom od obytnej časti, v najvyššom mieste pozemku leží budova stajní a hangáru. Dopĺňa ich vonkajšia jazdiareň a heliport.
Betónové dosky, travertín, céder a sadrové omietky
Nielen plocha domu, ale aj jeho dĺžka je obdivuhodná. Monolitická vila je dlhá viac ako 100 metrov a členená vpadnutými krytými terasami, ktoré rytmicky delia siluetu objektu. „Celú hmotu stavby definujú dve betónové dosky – podlaha a strop, medzi ktorými sa strieda päť základných prevádzkových celkov objektu a päť terás.
Zvláštna pozornosť bola venovaná aj streche – dnes ponúka príjemný pohľad na dom pri prílete vrtuľníkom.Výraznou črtou rodinného domu je atmosféra interiéru, intenzívne prepojenie s exteriérom, jednoduchosť a prirodzenosť, pokora ku kontextu miesta a k potrebám klienta,“ vysvetľuje MgA. Aleš Lapka. Podlaha je z travertínu, fasáda z cédrového dreva, omietky vo vnútri sú sadrové.
Rezidencia Kostelec
architektonický ateliér: ADR s.r.o.
hlavný architekt: MgA. Aleš Lapka
spoluautori: Ing. arch. Jana Zoubková, Ing. arch. Anna Matoušková, Ing. arch. Walter Schubert
lokalita: Kostelec nad Ohří, ČR
zastavaná plocha: 1825 m²
hrubá podlahová plocha: 1 115 m²
úžitková plocha: 1 003 m²
plocha pozemku: 82 565 m²
projekt: 2013 – 2018
realizácia: 2019
Sabína Zavarská
Foto: BoysPlayNice
Zdroj: linka.news