Zdroj: Gustav Willeit

Starú budovu na vrchu známej vinice nahradila moderná vila. Napriek obrovskej ploche pôsobí skromne

06. 12. 2021
Zdieľať

V južnom Tirolsku na severe Talianska, v nádhernej alpskej krajine Termeno, sú slávne vinice. Pestuje sa tu najmä aromatická odroda Gewürztraminer. Na vrchole vinice „Kastelaz“ stála stará nefunkčná stavba – no napriek tomu patrila ku koloritu krajiny. V roku 2018 bola vyhlásená architektonická súťaž na nahradenie starej budovy novou, ktorá by citlivo zapadla do prostredia. Víťazmi súťaže sa stal architektonický ateliér Peter Pichler Architecture. Ako vyzerá ich projekt v realite?

Pôsobivá biela stavba, ktorá sa nenápadne stáča na vrchu vinice, patrí známej vinárskej rodine. Kopíruje terén svahu a úplne doň zapadá. Okolo sú horské údolia, vinice, les a jazero Caldaro – to všetko vďaka
360-stupňovému výhľadu z nenápadnej a pritom veľkolepej vily vidno. Geometria novostavby sa odvíja od podmienok lokality. Vytvára plynulý a harmonický prechod medzi krajinou a obydlím, ktoré z blízkej dediny takmer nevidno.

Moderná biela geometrická vila na kopci s makmi

Krajina vstupuje do interiéru vďaka širokým skleneným fasádam. Zdroj: Gustav Willeit

„Stužka“ stočená do U a súkromné átrium

Stužkovitá štruktúra domu, ktorá vychádza z prírodnej krajiny, vytvára vnútorné nádvorie. Okrem ochrany pred silným vetrom prichádzajúcim od jazera, poskytuje domácim súkromie a možnosť nerušene si posedieť vonku. Materiály použité na fasádu kopírujú existujúce oporné múry z okolitých viníc, vyrobené z kriedového kameňa. Odzrkadľujú rovnakú štruktúru a farbu.

Prečítajte si tiež
Českí architekti navrhli betónovú vilu v džungli: Drsný luxus, ktorý nie je pre všetkých

Tri krídla s rôznymi funkciami a výškou

Koncepcia stavby je rozdelená do troch častí – „krídel“, ktoré sú uložené do tvaru písmena U so šikmou spájajúcou časťou a majú rôznu výšku strechy. Konkrétny tvar každej časti sa odráža od funkcií v interiéri. Základnou požiadavkou bolo, čo najviac prirodzeného svetla vo vnútri a kvalitné prepojenie medzi interiérom a exteriérom. Vnútorné nádvorie spája všetky priestory a plynule prechádza do okolitej prírody.

Výhľad z domu na strešnú terasu a hory

Najvyššie položený je mezanín v strednej časti stavby. Z neho sa vychádza na strešnú terasu s krásnym výhľadom. Zdroj: Gustav Willeit

Dobre zamaskované tri výškové úrovne

Vertikálne je stavba členená na tri výškové úrovne. V podzemí sa nachádzajú: veľká garáž, práčovňa, technické zázemie a schody na prízemie. Na prízemí je hlavný obytný priestor. Jedno rameno tvorí kuchyňa, jedáleň a obývačka s dvojitou výškou, v protiľahlom sa
nachádza hlavná spálňa rodičov s kúpeľňou.

Prečítajte si tiež
Štvorpodlažná vila pri Slavíne: Novostavba ako odkaz na funkcionalizmus

V časti, ktorá spája tieto dve ramená, sú detské izby, hosťovská izba, šatňa, kúpeľňa. Na celý interiér nadväzujú viaceré vonkajšie terasy. Najvyššie položený je mezanín v strednej časti stavby. Z neho sa vychádza na strešnú terasu s krásnym výhľadom.

Moderná biela geometrická vila na kopci

Na celý interiér nadväzujú viaceré vonkajšie terasy. Zdroj: Gustav Willeit

Pocta miestnym materiálom zvonku i zvnútra

Krajina vstupuje do interiéru vďaka širokým skleneným fasádam. Napriek množstvu skla sa architektom podarilo zachovať vnútorné súkromie. Miestne materiály nájdete aj v jednotlivých miestnostiach. Vytvárajú teplú, pritom však jednoduchú, minimalistickú atmosféru. Nadväznosť jednotlivých vnútorných priestorov, ako aj kontinuitu vnútra a vonkajška, zvýrazňuje použitie dvoch kontrastných materiálov – betónu a dreva.

Prečítajte si tiež
Namiesto stavania vydlabali svah a kvôli silným vetrom ukryli dom do hĺbky (VIDEO)

Kastelaz Hof House

architektonický ateliér: Peter Pichler Architecture

lokalita: Tramin an der Weinstraße, Taliansko

plocha: 380 m2

realizácia: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Gustav Willeit

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené parkety minimalizmus moderná architektúra presklené plochy vily
Zdieľať článok

Diskusia