Tento dom musia deti milovať! Rodičia sa vzdali cestovania, aby svojím potomkom vytvorili dokonalý domov
Majitelia domu v Plateau-Mont-Royal, rezidenčnej štvrti Montrealu, sa spočiatku nevedeli rozhodnúť medzi dvoma snami. S túžbou zmeniť svoj doterajší život mali víziu buď podniknúť cestu okolo sveta, alebo si kúpiť rodinný dom. Výsledkom sa stal projekt, ktorý spája oba na prvý pohľad protichodné ciele. Cestovateľský zámer sa stal tiež inšpiráciou pre vytvorenie priestoru na prebudenie vnútorného dieťaťa.
Rodinný dom poskytuje široké možnosti hier ako pre deti, tak aj dospelých. Vďaka tomuto aspektu prináša interiér domu dobrodružstvo do každodenného života majiteľov a ich detí. Okrem toho napĺňa aj ďalšie potreby, a tak v sebe spája praktickú a zábavnú funkciu zároveň.
Priestor, v ktorom sa ruší ponurosť aj obmedzenia
Rodinný dom je pôvodne duplex, čiže dvojpodlažný priestor s dvomi obytnými jednotkami, ktoré boli vzájomne prepojené. Dizajnérka Florence Charron ho vnímala ako veľmi ponuré bývanie s prísnymi obmedzeniami. Pri projekte musela zrušiť niektoré tradičné prvky, pričom iné, ako sú trámy a tehlové steny, ponechala.
Obývaciu izbu umiestnila do stredu domu, aby slúžila okolitým miestnostiam. Schodisko sa dostalo do popredia, pričom ho tvoria perforované oceľové panely na vytvorenie schodov, katamaránová sieť a šmykľavka. V dome je zjavná inšpirácia marockými riadmi, domami s typickými vnútornými dvormi so záhradami.
Originálna a zábavná premena
Predchádzajúce usporiadanie, ktoré bolo predelené na jednotlivé časti, si bývanie nenechalo. Projektanti navrhli jeho úpravu v podobe nového vertikálneho cirkulačného priestoru medzi dvoma podlažiami. Radikálny zásah do prostredia spočíval v použití drevených tónov a námornícky modrej ocele, ktorá počas dňa mení svoju intenzitu.
Projekt dával dôraz na vytvorenie súboru geometrických línií, ktoré sa vyskytujú ako v horizontálnej, tak vo vertikálnej rovine domu. Príkladom je šmykľavka vyrobená na mieru tak, aby mala rovnakú šírku ako kuchynská linka a vytvorila tým esenciu nádhernej geometrie.
Domček na hranie
V súčasnosti je dom zmenený na priestor, v ktorom vládne príjemná atmosféra a jednotlivé miestnosti medzi sebou ,,komunikujú“. Zjednodušene povedané, ide o domček na hranie, v ktorom sú rozličné hravé prvky strategicky rozmiestnené po celom dome. Napríklad lezecká stena zdobí detskú spálňu, šmykľavka zas spája katamaránovú sieť s kuchyňou a vytvára tak alternatívu k schodom. Závesy dodávajú bývaniu nádych divadla.
Zmes svetla a materiálov
V dome spočiatku chýbalo presvetlenie a bol príliš tmavý. Zlepšením cirkulácie, ktorá využíva prirodzené svetlo od východu po západ slnka, teraz prúdi jas do priestoru počas celého dňa. Ráno svieti slnko z dvora v jeho prednej časti a napoludnie sem prúdi cez strešné okná. Na strope sa tiež nachádza otvor, z ktorého denný jas dopadá na zem pod uhlom deväťdesiatich stupňov, čo vytvára priehľadnosť medzi poschodím a prízemím.
Veselá paleta farieb aj oceľový kontrast
Použité farby v priestore vychádzajú z povahy zvolených materiálov. Napríklad oceľ tvoriaca podlahu a schody sa v závislosti od denného svetla mení postupne z tmavomodrej na čiernu. Námornícka modrá zas bola vybraná ako odtieň cementovej dlažby od Ramacieri Soligo. Ako kontrast k tmavšej farbe zvolila dizajnérka svetlé dreviny, konkrétne javor a čerešňu.
Kúpeľňa reprezentuje veselšiu farebnú paletu s bielo-žltou vaňou, ktorá zvýrazňuje jej recyklovaný charakter. Tradičnejší smer podporuje výber keramiky pripomínajúcej dobové dlaždice. Veľká farebná nástenná maľba pri vchode do domu dodáva priestoru originálny ráz.
Dva svety v jednom
Ako sme už spomínali v úvode, dom je spojením dvoch snov majiteľov – jeden je cestovateľský a druhý zhmotnená túžba po domove. Odrazom toho prvého je napríklad katamaránová sieť, ktorá evokuje plachetnicu zavesenú nad obývacou izbou. Môžete si na ňu sadnúť a rozjímať o hviezdnej oblohe, no tiež vám dodá pocit beztiaže a úniku zo všedného dňa. Lezecká stena s farebnými chytmi vás zas vráti do detských čias.
V priestore je tiež posilnená história v podobe rôznych retro predmetov, nájdených a prinesených z ciest. Ide o knihy a starožitnosti, ktoré patria do rozličných kultúr či období. Spestrujú celkový dojem z priestoru a tiež prinášajú aj väčší dotyk s kultúrou a cestovaním.
Domček na hranie – Ateliér Chabot
Firma: Indee Design
Interiérový dizajn: Florence Charron
Lokalita: Plateau-Mont-Royal, Montreal, Kanada
Rok realizácie: 2020 – 2023
Text: Natália Turcovská
Fotografie: Caroline Thibault