Obývačka v byte v Miláne s knižnicou a vchodom.

Byt v centre veľkomesta prekvapuje svojou originalitou. Nájdete v ňom i odkaz na slávneho dizajnéra

Galéria (21)
Zdroj: Federico Villa
13. 11. 2023
Zdieľať

Via Lanzone je ulica zasadená do historického centra Milána, ktorá sa nachádza v blízkosti Baziliky svätého Ambrózia. Monumentálnosť tohto miesta dýcha aj na nedávno dokončený byt z dielne mladých tvorcov z firmy Plus Ultra.

Strešný byt, tzv. penthouse, s výhľadom na okolité budovy, bol vytvorený pre mladý pár s vášňou pre klasický dizajn. Snúbi sa v ňom súčasné grafické umenie a textúrne akcenty. Nachádza sa v ňom priestor so sofistikovaným a odhodlaným architektonickým zásahom.

Geometria, farebnosť a textúry v jednom

Projekt vznikol z potreby reorganizácie bytu. Pôvodnému bývaniu totiž chýbala jasná hierarchia. Cieľ tvorcov spočíval v obnove funkčného a priestorového poriadku bytu vytvorením rozloženia a definovaním novej atmosféry. Posledné menované uskutočnili cez špecifický výber materiálov a farieb. K existujúcej zbierke dizajnových kúskov klientov vybrali architekti súčasné prvky, ktoré starostlivo integrovali. Pracovali na geometrii, vzoroch, farbách aj textúrach tak, aby vznikol dojem spojitosti. 

Časť obývačky s gaučom a knižnicou.

Do obývačky sa z predsiene vchádza cez dva rozličné klenuté oblúky. Zdroj: Federico Villa

Odkaz na slávneho dizajnéra

Staršie usporiadanie bývania obsahovalo dva protichodné vchody. Na priechod bola dokonca premenená aj obývacia miestnosť. Po novom vznikol iba jeden vchod, ktorým priestor slúžiaci ako chodba vedie do obytnej časti cez dva klenuté otvory.

V tomto atypickom spojení našli architekti odkaz na dizajn Luigiho Caccia Dominioniho, slávneho milánskeho architekta a dizajnéra 20. storočia. Ten vyjadril svoju nechuť k priamemu vstupu do obývačky s tým, že nenecháva priestor na prekvapenia.

Predsieň bytu s pásikavou tapetou,

Predsieň v byte tvorí uzavretý priestor, len oblúkové priechody odhaľujú časť interiéru. Vhádzajúcim poskytuje priestor na prekvapenie. Zdroj: Federico Villa

Tvorivý prístup k zariadeniu interiéru

Vnútri bytu nájdete obývaciu časť, orientovanú na východ. Miestnosť je priestranná a plynulá, pričom obsahuje vyhradené rohy na rôzne aktivity – napr. na stolovanie, rozhovor, čítanie aj počúvanie hudby. Klient totiž vlastní menšiu zbierku záznamov a operných zošitov. 

Prečítajte si tiež
Päť dizajnových prvkov v interiéri, ktoré nikdy nevyjdú z módy

Najdôležitejšou časťou bývania je však kuchyňa s výhľadom na obývaciu izbu a veľkým lakovaným oceľovým oknom. V realizácii sa s ňou počítalo ako s rozšírením obytného priestoru, kde priebehajú aktivity, ako príprava jedla, socializácia a stolovanie, v neprerušovanej vizuálnej kontinuite. Tá je dosiahnutá aj použitím transparentnej sklenej časti s oblúkovými vzormi, ktoré dotvárajú jemnú ilúziu hĺbky. 

Presklené dvere do kuchyne s oblúkovým vzorom.

Oblúkové vzory na okne vytvárajú jemný dojem hĺbky. Zdroj: Federico Villa

Zápolenie medzi históriou a súčasnosťou

Architekti si boli od začiatku vedomí, že byt musí obsahovať dva protichodné prístupy – vyvolať dojem historickosti a zároveň pod vplyvom geometrie a moderných prvkov plniť požiadavky súčasného bývania.

Prečítajte si tiež
Je toto nový dizajnový trend desaťročia? Čo sa skrýva pod jeho názvom?

Navyše architekti Alessandra Castelbarco a Marco Di Nallo hľadali prepojenie medzi zbierkou nábytku od klientov a novými kúskami, pričom každému z nich sa snažili nájsť svoje miesto. Integrácia prebehla bezproblémovo.

Podľa filozofie tvorcov by byt nemal slúžiť iba ako ,,výstava“ nábytku, ale každý kúsok má mať svoje opodstatnenie a praktické využitie. Grafické rozloženie vstupuje do kompozície iba mierne, neskôr však na seba preberá prominentnú úlohu.

Detail na atypickú drevenú policu.

Zariadenie v byte musí byť nielen estetické, ale aj praktické. Zdroj: Federico Villa

Starostlivý výber od farieb po vzory

Tvorcovia si dali záležať na výbere farieb a prvkov, ktoré potom použili pri dizajnovaní interiéru. V kuchyni je napríklad každý prvok charakterizovaný farbou alebo vzorom – nájdete tam biele podnože, dubové stĺpce aj nástenné prvky v bledožltej farbe. Stredový ostrovček s monolitickou konštrukciou zahŕňa všetku použitú farebnú paletu. Odtiene zelenej zase komunikujú spojenie medzi priestormi. 

Prečítajte si tiež
Ako zachovať kultúrne dedičstvo a zároveň podporiť eleganciu domu? Výsledkom renovácie je pôsobivé bývanie

Špecifickú farebnú schému má aj vchod, okolo ktorého sa vinie zeleno-žlá tapeta s vertikálnymi čiarami. Šatník zasa obsahuje mosadzné detaily evokujúce, povojnové Taliansko. Kúpeľňa používa farebnú paletu v menšej miere, no stále tam nájdete červenú terakotovú podlahu či zelenosivé obkladačky. Napriek tomu sú všetky tóny v harmónii a priestor navyše rozširujú. 

Kuchyňa v minimalistickom dizajne.

V kuchyni nájdete bohatú farebnú schému – tóny však fungujú synteticky. Zdroj: Federico Villa

Priestor v priestore a pôsobivé osvetlenie

Teplé tóny striech v Miláne a farebné omietky domov zas inšpirovali zariadenie spálne. Architektom sa podarilo vytvoriť útulný priestor s čistým objemom a ,,priestorom v priestore“.

Prečítajte si tiež
Inšpirovalo ich blízke múzeum! Túžili mať luxusný byt, ktorý by zároveň pôsobil skromne

Interiéru dominuje posteľ s baldachýnom, šatňa so skrytým vchodom a posuvné dvere v stene. Obývacia izba ponúka výhľad na dlhú a úzku terasu a má starostlivo navrhnuté umelé osvetlenie. Ikonická Arco lampa zas osvetľuje jedálenský kút.

Nepriame osvetlenie je umiestnené nad zariadením s dvoma závesnými svietidlami. Táto realizácia odráža geometriu ostrovčeka a stola.

Kútik s dizajnovým stolom, stoličkou a lampou.

V byte nájdeme aj také ikonické kúsky, akou je i táto Arco lampa Zdroj: Federico Villa

Druhá kúpeľňa aj flexibilná spálňa

Byt má aj ďalšiu kúpeľňu, ktorá je zariadená na spôsob miestnosť v miestnosti. Prvú časť tvorí biely obvod s tromi klenutými otvormi. Vaňa sa nachádza za jedným z nich, čo zabezpečuje dostatočné súkromie. Modrý strop spája dve oblasti do jednej, steny sú potiahnuté žltým terazzom a podlaha je šedo-modrá. Cieľom tohto dizajnu bolo zdôraznenie geometrie. 

V byte nájdeme ešte jednu, menšiu spálňu, ktorá dopĺňa celkový estetický vzhľadu bytu. V priebehu času sa môže prispôsobiť potrebám rozrastajúcej sa rodiny vrátane príchodu novorodenca.

Druhá z kúpeľní v milánskom byte v čierno-bielo-žltom prevedení.

Druhá kúpeľňa v byte obsahuje miesto sprchovacieho kúta vaňu, čiastočne ukrytú za stenu s oblúkom. Zdroj: Federico Villa

Strešný byt na Via Lanzone v Miláne

Architekti:  Alessandra Castelbarco Albani, Marco Di Nallo, Chiara Girolami a Giada Tocco
Firma: PLUS ULTRA
Lokalita: Via Lanzone, Miláno, Taliansko
Návrh projektu: november 2021 – marec 2022
Realizácia projektu: apríl 2022 – december 2022 (rekonštrukcia), dokončenie a zariadenie: január 2023
Rozloha: 130 m2

Text: Natália Turcovská
Foto: Federico Villa

Kategória: Návšteva
Tagy: elegancia farby v interiéri Miláno taliansko
Zdieľať článok
V Miláne ste neustále obklopení kameňom a keramikou. Plast či omietka sú tu naozaj v menšineASB.sk

V Miláne ste neustále obklopení kameňom a keramikou. Plast či omietka sú tu naozaj v menšine

Modernistické kostoly: kým v Taliansku moderná architektúra prekvitala, nás zastavil socializmusASB.sk

Modernistické kostoly: kým v Taliansku moderná architektúra prekvitala, nás zastavil socializmus

Stanovačka na hrane: Chata v talianskych Dolomitoch musela získať špeciálne povolenieASB.sk

Stanovačka na hrane: Chata v talianskych Dolomitoch musela získať špeciálne povolenie

10 stavieb, ktoré sa oplatí navštíviť v Miláne: Od bytového domu plného zelene až po kampus univerzityASB.sk

10 stavieb, ktoré sa oplatí navštíviť v Miláne: Od bytového domu plného zelene až po kampus univerzity

Diskusia