Veľkorysé podkrovie

Veľkorysé podkrovie

05. 06. 2006
Zdieľať

Opäť podkrovie?! Koľko sa už o tejto problematike napísalo, a stále je čo objavovať. Možno aj preto, že takmer každý podkrovný priestor je väčšinou originálom. Pre mnohých z nás sen, pre niektorých ideálne bývanie, pre ďalších extravagancia – čo človek, to iný názor. Väčšina z nás by však asi prijala možnosť takéhoto typu bývania. Pozrime sa teda zblízka na jeden podkrovný priestor, ktorý vznikol zobytnením staršieho polyfunkčného domu takmer v centre Bratislavy.

Do prestavby podkrovného priestoru sa pustil manželský pár v stredných rokoch, pričom sa usiloval – spolu s architektom, aby budúci byt vyhovoval ich komplexným požiadavkám, ako aj potrebám ich dvoch dospievajúcich detí. Potešiteľnou skutočnosťou pre autora projektu bolo, že investori mali presnú predstavu nielen o výtvarno-estetickej stránke konečného riešenia, ale výrazne zasiahli aj do pôvodne navrhovaného dispozičného riešenia – podotýkam s takmer odbornou profesionalitou – čo pri spolupráci architekta a budúceho užívateľa bytu nevídať často. Riešený priestor sa nachádza v nárožnej časti budovy – čím bol projekt determinovaný a zároveň sa otvárala pre projektanta určitá výzva, ktorú mohol realizovať na celkovej ploche asi 160 m2.

Prvý kontakt


Veľkorysé podkrovie

55240
Dominik Vlaheko

Po otvorení dverí do bytu sa ocitnete v relatívne úzkej chodbe, ktorá sa postupne zväčšuje a vyúsťuje do kuchynskej a jedálenskej časti. Označenie chodba vlastne nie je úplne výstižné, skôr by sa dala označiť ako komunikačný koridor, ktorý veľkoryso prechádza celým bytom a tvorí akúsi kostru, z ktorej máte prístup takmer do všetkých priestorov bytu.

Hneď po ľavej strane je pracovňa manželov, ktorá je nielen účelne zariadená, ale primerane svojmu účelu aj technicky vybavená. Svoje miesto tu má aj „rozťahovacia“ sedačka – gauč, ktorá v prípade potreby vytvorí z pracovne dočasnú hosťovskú izbu. Oproti pracovni je malá kúpeľňa, vhodne umiestnená pri vstupe. Slúži domácim aj návštevám.


Veľkorysé podkrovie

55241
Dominik Vlaheko

Pokračujeme ďalej

Ako už vieme, chodbovým priestorom sa dostaneme do kuchyne. Tvorí ju kuchynská a jedálenská časť, navzájom oddelené iba optickou prekážkou – barovým pultom. Veľkosť jedálenskej časti umožňuje posedenie aj väčšieho počtu osôb. V pracovnej časti kuchyne dominuje kuchynská linka s multifunkčným vybavením – počnúc umývačkou riadu, elektrickým sporákom a rúrou tu nechýba ani chladnička, mraznička či mikrovlnná rúra. Celý priestor je riešený v odtieňoch hnedého spektra farieb, pričom farebnú škálu umocňuje dostatok denného svetla z možno netradične širokých presklení kvalitných plastových okien. Čiastočne priznané časti krovu nedajú zabudnúť, v akom priestore sa nachádzame, a to platí viac-menej v celom byte.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Veľkorysé podkrovie

55237
Dominik Vlaheko

Ak budeme otvoreným priestorom postupovať ďalej, ocitneme sa v obývacej izbe. Dominujú jej masívna čierna kožená sedacia súprava a krb. Kamennú dlažbu vystriedali laminátové parkety a nemôžeme si tiež nevšimnúť bujnú zelenú vegetáciu fikusov, ktoré príjemne zútulňujú a dotvárajú túto časť bytu. Nevtieravé ale vkusné originály obrazov na stenách určite umocnia dobrý dojem z tohto priestoru, odkiaľ sa dvomi dverama môžeme presunúť do oddelených, samostatných detských izieb, ktoré úplne spĺňajú svoj účel a na ktorých je viditeľné, že byt sa dokončil iba nedávno. Nábytok sa ešte len vyrába, nakoľko špecifický rohový priestor domu si vyžiadal zariadenie tejto časti bytu zhotovené na mieru. Priestor presvetľujú strešné okná.


Veľkorysé podkrovie

55243
Dominik Vlaheko

Ak sa vrátime o kúsok späť – do kuchynskej časti – ďalšie dvere nás dovedú do spálne manželov. Je zariadená bielym nábytkom v „tradičnej“ zostave – manželská posteľ, skrinky, dve skrine. K manželskej spálni patrí kúpeľňa, zariadená pohodlne a s vkusom. Vaňa, dve umývadlá, WC misa a bidet umožňujú nielen komplexnú hygienu, ale tiež relax. Aj napriek všetkým vymenovaným zariaďovacím prvkom ostáva miestnosť dostatočne priestranná.

Pohľad „zhora“


Veľkorysé podkrovie

55239
Dominik Vlaheko

Po „zvládnutí“ masívneho, dreveného schodiska sa ocitneme na galérii, odkiaľ sa nám naskytne pohľad na celý vstup spolu s halou a kuchynskou časťou. Zároveň sa pred nami otvorí priestor, ktorý slúži ako sušiareň prádla, hobby dielňa pre majiteľku. Nachádza sa tu aj posteľ, ktorá, v prípade väčšieho počtu návštevníkov umožňuje pohodlné prenocovanie.

Do druhej miestnosti na poschodí, ktorú sa majiteľ rozhodol využiť ako dielničku, sklad, fajčiareň a prípadnú pracovňu dovedna, je prístup možný iba po sklápacích rebríkových schodoch, ktoré, vďaka ich dômyselnej konštrukcii, nezainteresovaný návštevník takmer ani nepostrehne.


Veľkorysé podkrovie

55242
Dominik Vlaheko

Zaujímavosťou celého projektu je možnosť rozdelenia bytu na dva samostatné autonómne celky. V prípade potreby sa tak dosiahne viacgeneračnosť bytu. Jeden celok potom tvorí menšia kúpeľňa spolu s veľkou pracovňou a nad ňou nachádzajúca sa dielnička, ktorá by sa zmenila na spálňu. Tieto miestnosti sa dajú prepojiť ľahkým točitým schodiskom. V priečke pracovne sú zabudované prívody studenej a teplej vody spolu s odtokom, čo by umožnilo nainštalovanie mini-kuchynky.

Minimum nábytku


Veľkorysé podkrovie

55245
Dominik Vlaheko

Sami vidíme, že majitelia mysleli naozaj asi na všetko. Celkom príjemne a nenásilne pôsobiaci interiér je vytvorený z cenovo dostupných materiálov. Ako sme už spomenuli, z farieb prevládajú odtiene hnedej. Podlaha v chodbe, kuchynskej časti a v kúpeľniach je z kamennej dlažby, izby a pracovne majú podlahy z laminátových parkiet. Priečky sú výlučne zo sadrokartónu bielej farby, pričom pôvodné časti krovu sú väčšinou zámerne zviditeľnené tmavohnedou farbou. Je zrejmé, že majitelia uprednostnili a kládli dôraz najmä na drevo v jeho farebných škálach a typických vlastnostiach. Nábytkom je byt zariadený veľmi triezvo, ale dostatočne. Pri pozornejšom pohľade si na podlahe všimneme aj kožušiny pastelových farieb, ktoré nepôsobia rušivo, originálne olejomaľby či ozdobné starožitnosti – možno sadu hodnotných fajok na krbe ako dôkaz záľuby majiteľa. Aj keď byt na prvý pohľad neoplýva luxusom, zhotovenia aj materiály sú solídne a kvalitné a mnohé prvky sú určite originálne. Pozorný pozorovateľ bez námahy vycíti zo strany majiteľov zmysel pre estetickosť, štipku humoru a cit pre potrebu vytvoriť príjemné zázemie rodiny. Opäť sme raz mohli vidieť príklad, keď sa podarilo takmer ideálne skĺbiť predstavy architekta a budúcich užívateľov.

TECHNICKÉ ÚDAJE:
Autor projektu: Ing. arch. Mrázik
Celková zastavaná plocha: 160 m2
Obytná plocha: 145,6 m2
Zvislé konštrukcie: drevo, sadrokartón, murivo
Stropy: sadrokartón, drevevý krov + novoukladané časti
Okná: štvorkomorové plastové okná a strešné okná Velux
Podlahy:
obytné priestory – drevené laminátové parkety
kúpeľne, chodby, kuchyňa a jedáleň – kamenné keramické dlažby a obklady
Vykurovanie: plynové
Svietidlá: IKEA
Kuchynská linka: Koryna
Kuchynské spotrebiče: Whirlpool, Gorenje

Kategória: Návšteva
Tagy: byt návšteva podkrovie
Zdieľať článok

Diskusia