Zdroj: CreativaStudio/iStock

Máte pocit, že milovanému škandinávskemu štýlu niečo chýba? Toto sú 4 tipy ako ho oživiť!

27. 01. 2024
Zdieľať

Škandinávsky štýl v interiérovom dizajne si už dávno získal srdcia ľudí po celom svete svojou jednoduchosťou, pohodovou eleganciou a prírodnými materiálmi. Ak však máte pocit, že bývanie v tomto dizajne potrebujete oživiť, tu je niekoľko tipov, ako to dosiahnuť.

1. Farby a akcenty

Pre jednoduché a rýchle osvieženie svojho škandinávskeho interiéru môžete pridať zaujímavé farebné akcenty. Odtiene červenej, oranžovej a ružovej sú momentálne veľkým hitom. Červená interiér osvieži, oranžová mu dodá optimistickú náladu, zatiaľ čo broskyňová (Peach Fuzz) od Pantone na rok 2024 dodá triezvemu škandinávskemu interiéru v neutrálnych farbách príjemnú sviežosť a jemnosť.

Najjednoduchším spôsobom je pridať tieto farby v podobe menších dekorácií. Doplňte zaujímavé vankúše, deky, koberce, vázy, či obrazy pre rýchlu zmenu a osvieženie atmosféry.

Časť interiéru s kreslom, stolikom a oranžovými dekoráciami.

Výraznejšie farby voľte najmä na dekorácie, ktoré v prípade potreby ľahko obmeníte. Zdroj: iStock

2. Potlač a vzorované povrchy

Experimentujte s rôznymi vzormi na textíliách, tapetách alebo dokonca na nábytku. Geometrické, florálne, retro a etno vzory pridajú interiéru zaujímavý vizuálny dojem a dynamiku. Nebojte sa skúšať neobvyklé dizajny a pridajte napríklad závesy, koberce či tapety s veľkoformátovými vzormi.

Prečítajte si tiež
Harmonické a prírodne ladené bývanie, ktoré je stelesnením škandinávskej estetiky a životného štýlu

3. Retro ako inšpirácia

Návrat k dizajnu minulých desaťročí môže dodať priestoru charakter a originalitu. Retro kúsky skvele kontrastujú so škandinávskym minimalizmom, dodávajúc interiéru nádych nostalgie a jedinečný vzhľad. V posledných rokoch populárne retro chladničky, kávovary, ale aj kreslá či stolíky skvele doplnia a oživia škandinávsky interiér.

Detail na drevený retro nočný stolík pri posteli.

Retro kúsky majú svoje miesto aj v severskom dizajne. Ak pôjde navyše o repasovaný nábytok, budete nielen ekologickí, ale tiež do priestoru vnesiete trocha nostalgie. Zdroj: iStock

4. Harmonická kombinácia štýlov

Spojenie škandinávskeho dizajnu s inými severskými konceptmi, či dokonca japonskými vplyvmi môže vytvoriť prekvapujúco príjemné interiéry. Spoločnými prvkami sú jednoduchosť a prírodné materiály, čo vytvára útulný a harmonický „mix“.

Medzi známe severské koncepty patrí napríklad:

Japandi

Spája škandinávsky minimalizmus s japonskou eleganciou. Jednoduchý a sofistikovaný dizajn zdôrazňuje funkcionalitu a estetiku. Farebná paleta je prírodná a jemná, dominujú tu svetlé a neutrálne odtiene. Prírodné materiály ako drevo, kameň a bambus dodávajú priestoru útulnosť a harmóniu.

Časť interiéru so stoličkou a skrinkou v japandi štýle.

Japandi štýl spája severský minimalizmus a japonskú eleganciu. Zdroj: iStock

Hygge

Tento severský koncept zdôrazňuje príjemnú atmosféru v domácom prostredí. Množstvo sviečok a lámp vytvára pohodovú náladu hlavne počas chladných zimných mesiacov. Množstvo drevených prvkov a prírodných materiálov dodá interiéru ten správny šmrnc.

Prečítajte si tiež
Škandinávsky minimalizmus v bratislavskom paneláku? Prečo nie!

Lagom

Obľúbený švédsky koncept znamená „nie príliš málo, nie príliš veľa, práve dosť.“ V interiérovom dizajne sa prejavuje neutrálnymi farbami, jednoduchým nábytkom a hlavne prírodnými materiálmi bez napodobenín. Správny lagom interiér sa vyznačuje útulnosťou a pohodou.

Lykke

Toto dánske slovo sa dá definovať ako „šťastie a radosť z jednoduchých chvíľ“. Pridajte množstvo textílií, hlavne pletené deky, huňaté koberce a mäkké vankúše pre zvýraznenie pohodovej atmosféry.

Časť interiéru so sedačkou s dekoou a vankúšmi.

Hrubé či huňaté textílie pôsobia útulne a vytvoria pohodovú atmosféru. Zdroj: iStock

S týmito tipmi môžete svoj škandinávsky interiér oživiť a pritom si uchovať jeho jednoduchú eleganciu a pohodlie. Buďte kreatívni a prispôsobte si svoj domov podľa vlastného vkusu a štýlu. Experimentujte s novými trendmi a vytvorte si prostredie, v ktorom sa budete cítiť naozaj pohodlne.

Text: Daša Barková
Foto: iStock

Kategória: Dizajn
Tagy: hygge japandi štýl lagom lagom štýl škandinávsky dizajn škandinávsky štýl
Zdieľať článok
Roky chátral, teraz dostane ďalšiu šancu. Hotel so zaujímavou históriou sa zmení na osvetové centrum v národnom parkuASB.sk

Roky chátral, teraz dostane ďalšiu šancu. Hotel so zaujímavou históriou sa zmení na osvetové centrum v národnom parku

Vedeli ste, že z banánu dokážete vypestovať banánovník? Ukážeme vám, ako na to!Urob si sám

Vedeli ste, že z banánu dokážete vypestovať banánovník? Ukážeme vám, ako na to!

Vajgela je osvedčený krík aj do mestských záhrad. Vedeli ste, že niektoré druhy rozkvitnú opakovane?Záhrada

Vajgela je osvedčený krík aj do mestských záhrad. Vedeli ste, že niektoré druhy rozkvitnú opakovane?

Profesor Hričovský radí: Ak kríčkové ríbezle a egreše rodia stále menej, treba ich takto orezaťZáhrada

Profesor Hričovský radí: Ak kríčkové ríbezle a egreše rodia stále menej, treba ich takto orezať

Diskusia