Zdroj: George Home

Sedem krokov, ako si zariadiť bývanie v štýle moderného francúzskeho vidieka

14. 09. 2023
Zdieľať

Mohlo by sa zdať, že poctivé remeslo a tvorba šikovných rúk zostali zabudnuté kdesi v minulom tisícročí. Opak je pravdou. Stále sú medzi nami. Niečo sa v odovzdáva v rodine po generácie, niečo začínajú s vierou tvoriť mladí.

1. Čo moderný francúzsky vidiek znamená?

Tento štýl zachováva klasickú atmosféru francúzskeho vidieka, len je prešpikovaný modernými prvkami. Stále je však veľmi komfortný, elegantný a vyžaruje z neho teplo domova. Interiér je typický tým, že mieša rustikálny štýl s výdobytkami súčasného dizajnu či prvkami moderného mestského štýlu. Práve tieto kúsky vidiecky interiér jemne odľahčia a dodajú šmrnc či ležérnosť.

2. Trendové naturálne tóny

Čalúnená posteľ, dlhé tmavé závesy, moderné vzorované vankúše a prikrývky v kombinácii s klasikami francúzskeho vidieka, ako sú komody, surové drevo či zaoblené zrkadlo.

Či to ide spolu dokopy? Ale áno, perfektne. Stačí, ak priestor budete ladiť do naturálnych tónov. Vyberajte preto materiály s prevahou prírodného ľanu, ktoré doplníte stopercentnou bavlnou.

Čalúnená posteľ s väčšími a menšími vankúšmi a pásikavou a sivou dekou. Nízky okrúhly stolík a vyšší vyrezávaný biely stolík v pozadí.

Spojivom, ktoré zjednotí priestor, je vydarená fúzia farebných odtieňov, v tomto prípade naturálnych. Zdroj: Westwing

3. V správnej kombinácii

Vyberte to najlepšie, čo súčasný dizajn ponúka, s trendovými kúskami evokujúcimi vidiecku atmosféru. Napríklad ultra pohodlné jednoduché kresielko moderných línií pekne vyznie s rustikálnou komodou.

Nie ste si istí výberom farieb? Nič nepokazíte, ak zostanete v jemných béžových a svetlých pastelových tónoch, ktoré sa k tomuto štýlu prenáramne hodia a dokonalo prepoja moderné s tradičným.

Prečítajte si tiež
Minimalistický slnečný byt dokazuje, že prírodný štýl krásne ladí s francúzskou klasikou

4. Stolovanie po francúzsky

K Francúzsku jednoznačne patrí stolovanie a vychutnávanie si spoločných chvíľ pri jedle. Ak chcete prestrieť na štýl moderného francúzskeho vidieka, skombinujte starý riad s novými, rôznorodé tvary, materiály aj farby.

Prestieranie pekne odľahčí biela, či už na obruse, farbe stola alebo nejakom porceláne. Rovnakú úlohu splní aj farebné sklo.

Stôl s bielym obrusom a do staroružovaružova ladeným prestieraním vo francúzskom vidieckom štýle.

Pri stolovaní kombinujte starý riad s novým, nebojte sa ani rôznorodých tvarov, materiálov a farieb. Zdroj: Bonami

5. Surové drevo, tehla a prírodniny

Moderný vidiek, to nemusia byť iba zdobené nožičky a svetlé tóny. Inšpirujte sa týmto interiérom, ktorý má dokonalú atmosféru vidieka, a pritom je plný jednoduchých línií. Moderné tvary vyvažujú prírodniny, ako ratan, bambus, všakovaké trávy či masív, a celok pekne dolaďuje tehla na stene.

Priestor vyakcentovala koňaková sedačka, ktorá môže byť z materiálu, aký je vám blízky – či už z brúsenej kože, alebo pre milovníkov zvierat perfektne poslúži jej kvalitná napodobenina. Do interiéru, v ktorom kraľujú plné farebné plochy, sa skvele hodia vankúše s rôznymi vzormi.

Prečítajte si tiež
Štýlový byt pre rodinu, v ktorom dominuje francúzska elegancia

6. Obloženie stien dokáže divy

Ak si necháte obložiť steny, získate absolútny top prvok, ktorým atmosféru interiéru zaradíte presne tam, kam chcete. Vyberte si biely obklad, ktorým obložte stenu približne do jednej tretiny. Môžete ju ozvláštniť aj jednoduchým vzorom či ozdobnou fazónou stále v bielej tónine.

Ak sa s dekorovaním odvážite zájsť ďalej, niektoré steny obložte až k stropu – vtedy pre zaujímavosť na zvyšné dve tretiny steny použite zvislé latky – a skombinujte ich napríklad s pásikavou tapetou, ako vidíte na obrázku.

Svetlomodrá pásikavá sedačka na parketách, vedľa nej biely písací stôl s monitorom počítača, v pozadí jedna stena obložená až po strop bielymi latkami a druhá s pásikavou tapetou.

Pásiky perfektne rozihrajú interiér. Kombinujte tapetu so zvislým obložením. Zdroj: Miro Pochyba

7.  S noblesou

Francúzsko sa nespochybniteľne spája so sofistikovanosťou a vznešenosťou. Ak chcete túto atmosféru prepašovať aj na vidiek, smelo do toho. Skúste to tak, že vytvoríte biely základ v štýle Provence v podobe skriniek, knižníc a vitrínok, ktorý doplníte krištáľovým lustrom, zamatovým kresielkom či ručne tkaným kobercom.

Text: redakcia
Foto: George Home, Westwing, Bonami, Dunelm, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Tvorivé bývanie

Kategória: Dizajn Navrhovanie interiéru
Tagy: farby v interiéri štýly bývania vidiecky štýl
Zdieľať článok

Diskusia