V obývačke ako pod holým nebom. Okrem presklenej strechy prekvapuje dom unikátnym vidieckym interiérom s nádychom industriálu
Dom pre rodinu s malými deťmi v blízkosti susedov si vyžaduje premyslené riešenie. Táto stavba je svetlým príkladom, ako môžete mať aj medzi susedmi dostatok súkromia a pôžitku z okolitej prírody. Samozrejme, nechýbajú ani spoločenské miesta a množstvo prirodzeného svetla.
Svetlo od rána do večera
Ranné brieždenie, fascinujúci západ slnka, hra s tieňmi počas večera – to všetko si môžu vychutnať domáci v novopostavenom dome vďaka premyslenej orientácii a detailom, ktoré vytvárajú pocit súkromia aj na pozemku obklopenom susedmi. Z verandy a spální vidieť západ slnka.
Od bazéna horizont. Na terasu dopadá ranné slnko. Celá spoločenská zóna domu má panoramatický výhľad smerom k prednej i zadnej časti pozemku, a tým pádom aj obrovské množstvo prirodzeného svetla. Z rôznych častí domu môžete sledovať, ako deň plynie a zistiť čas prakticky aj bez hodín.
Základom konceptu bol typický statok
Architekti siahli po inšpiráciu k pôvodným stavbám, typickým pre vidiecke prostredie Brazílie – k vidieckym statkom. Celok je tvorený viacerými hmotami, ktoré spája veranda a terasa, k domu patrí i samostatná časť so spálňami pre hostí. Spálne domácich i hostí majú veľkorysé rozmery a nachádzajú sa v okrajových častiach stavby. Srdce domu tvorí obrovská denná zóna, ktorá je zároveň priestorom na oddych, na jedenie a hranie.
Nadväzuje na ňu veľká vonkajšia zóna s kuchyňou, sedením, neďalekými bazénmi a oddychovým miestom v súkromí. Autori projektu ju označujú ako verandu s pergolou, ktorá obkolesuje srdce domu, ako na typickom brazílskom statku.
Tri druhy striech prezrádzajú funkcie blokov domu
Pergola na verande vytvára prechodové priestory, ktoré prepájajú obývačku a spálne. V súkromnej časti domácich funguje tiež ako chodba, ktorá vedie do kuchyne. Prechod z dennej spoločenskej zóny do hosťovských izieb na opačnej strane domu je riešený presklenou galériou. Sklo vyvoláva pocit, akoby ste sa prechádzali pod holým nebom. Jednotlivé časti stavby sú odlíšené aj strechami.
Denná zóna je zastrešená asymetrickou sedlovou strechou – menej šikmá a dlhšia časť čiastočne prekrýva druhú kratšiu a strmšiu časť strechy vyrobenú zo skla. Strop v spoločenskej zóne je vo výške približne sedem metrov. Aj hmoty so spálňami majú sedlové strechy, ale pravidelné. Servisné priestory – dom hospodárky, garáž a práčovňa sú zastrešené plochou betónovou strechou.
Rozdiel v materiáloch
Najvyšší blok je postavený z dvojitých stien z masívnej recyklovanej tehly, bloky spální majú kamenné obklady. Architekti vybrali tehly a kamene rôznych farieb a veľkostí, vďaka čomu zdôraznili rustikálnosť architektúry. Rozdiel v materiáloch nadväzuje na vidiecke tradície a dopĺňa ho použitie dreva na vnútorných podlahách a oknách.
Ďalším typickým prvkom sú zelené odtiene aplikované na kovové komponenty – okraje strechy, výstužný nosník, rámy okien a dverí vyrobené zo železa. Toto materiálové riešenie zdôrazňuje architektonický koncept spájania blokov do rôznych programov a funkcií.
Sklená časť strechy – v obývačke ako pod holým nebom
Najefektnejším miestom celej realizácie je denná zóna s presklenou časťou strechy. Sklené tabule potiahnuté antireflexnou fóliou sú orientované na juh. Interiér pred priamym slnečným žiarením chráni druhá strecha s presahom.
Väčšina nábytku je riešená na mieru – buď z dreva alebo betónu, je však doplnený vintage kúskami, ktoré sú už stálicami v prácach ateliéru Memola Estudio. Viditeľné a dômyselne usporiadané elektrické a potrubné inštalácie, ukazujú krásu a nevyhnutnosť funkčnosti. Do vintage interiéru dodávajú nezvyčajný industriálny nádych. Atmosféru v interiéri dotvára čarovná farebnosť.
CS House
architektonický ateliér: Memola Estudio + Vitor Penha
projektový tím: Vitor Penha, Verônica Molina, Simone Balagué, Bianca Sinisgalli, Augusto Vicenttainer
spolupráca: Luciana Facio
lokalita: Brazília
plocha: 820 m2
realizácia: 2019
Sabína Zavarská
Foto: Fran Parente