Zdroj: Chiara Becattini

Núdzové bývanie nemusí automaticky zabezpečovať už len stan. Na vývoj ubytovacej bunky dohliadal svetoznámy architekt

29. 07. 2023
Zdieľať

Život v núdzových táboroch pre ľudí postihnutých prírodnými katastrofami alebo geopolitickými vplyvmi by sa mohol v budúcnosti zmeniť. Ubytovacia bunka s rozlohou 18 metrov štvorcových a kapacitou štyroch lôžok zásadne rieši problém s dlhodobým vysídlením.

O vznik projektu sa postarala Nadácia Normana Fostera a švajčiarsky gigant Holcim. Pôvodne študentské zadanie pre architektonický workshop v sídle nadácie v Madride podnietilo vývoj a vznik prefabrikovaného prototypu v životnej veľkosti.

Ubytovacia bunka sa dá vidieť na Bienále architektúry v Benátkach do 26. novembra 2023.

Snaha vytvoriť protiklad k stanu

Navrhnúť univerzálny dizajn pre oblasti s rôznym kultúrnym kontextom nie je jednoduché. Autori sa preto zamerali na tvorbu tzv. základného bývania, ktoré by zmazalo hranice medzi dočasným, trvalým, rýchlo realizovateľným a cenovo dostupným bývaním.

Inšpiráciu hľadali od júrt až po známe prefabrikované prístrešie z vlnitého plechu s polkruhovou strechou, ktoré navrhol kanadský inžinier a dôstojník Peter Norman Nissen. Vychádzali tiež z predstavy, čo provizórne bývanie v stane nemôže nikdy ponúknuť – dostatok prirodzeného svetla, okno a pocit bezpečnosti z hľadiska pevnosti “stavby”.

Ubytovacia bunka s kapacitou štyroch lôžok

Ubytovacia bunka s rozlohou 18 metrov štvorcových a kapacitou štyroch lôžok zásadne rieši problém s dlhodobým vysídlením. Zdroj: Chiara Becattini

Okná s rešpektom k súkromiu

Ubytovacia bunka má pozdĺžny tvar a dokáže fungovať v celej osade týchto objektov v ľubovoľnom počte a usporiadaní. Na krátkych stranách sa nachádzajú rafinovane navrhnuté okenné otvory vrátane jedných vstupných dverí. Vstupný aj zadný priestor je zhora prekrytý strechou. Môže slúžiť na odloženie bicykla.

Prečítajte si tiež
Ako si zabezpečiť vlastné bývanie napriek neustále rastúcim finančným nárokom? Projekt modernej maringotky ukazuje zaujímavú alternatívu!

Po pravej strane sa nachádza zabudované lôžko na spanie, vedľa neho policový úložný systém s dostatočnou hĺbkou, stolík so štyrmi miestami na sedenie a ďalšie dve lôžka nad sebou s nepriehľadným rolovateľným závesom.

Vľavo je kuchynská linka s dolnými skrinkami, pracovnou doskou, drezom, platňou a vstavaný sprchový kút aj samostatné WC s dvermi. Z hygienických dôvodov sú povrchy antikorové. Priestor zhora prirodzene osvetľujú štyri strešné svetlíky.

Modulárna ubytovacia bunka v Benátkach

Dizajn bunky je modulárny, dá sa využiť napríklad na kanceláriu, sklad alebo učebňu. Zdroj: Chiara Becattini

Jednoduchý a nadčasový dizajn

Interiér je ladený do neutrálnych odtieňov svetlej dyhy na zariadení a sivej na podlahe a strope. Lesklý povrch klenutého stropu miesto príjemne oživuje. Ubytovacia bunka pôsobí priestranne a funkčne. Za tmy svetelne neznečisťuje okolie.

Táto alternatíva náhradného ubytovania dokáže ľuďom v núdzi ponúknuť efektívne pohodlie v dočasných osadách celé desaťročia. Dizajn bunky je modulárny, dá sa využiť napríklad na kanceláriu, sklad alebo učebňu. Má životnosť minimálne dvadsať rokov.

Jednoduchý a funkčný interiér ubytovacej bunky v Benátkach

Interiér pôsobí jednoducho a funkčne. Je ladený do neutrálnych odtieňov svetlej dyhy na zariadení a sivej na podlahe a strope. Zdroj: Chiara Becattini

Náklady na kúpu bunky predstavujú v súčasnosti 20-tisíc eur, ale hľadajú sa nové možnosti, ako cenu znížiť. Pri realizácii projektu boli použité najmä komerčne dostupné materiály.

Všetky fotografie k článku nájdete v galérii.

Ľahko demontovateľné ubytovanie

Konštrukcia objektu je zhotovená z recyklovaných materiálov získaných pri demolačných prácach, ktoré zabezpečujú aj pevnosť základov. Každý komponent ubytovacej bunky sa dá znovu použiť a spracovať.

Pri jej montáži stavby nie je potrebné použiť žeriav ani odborný tím. Rovnako jednoduchá je aj jej demontáž.

Konštrukcia objektu ubytovacej bunky z recyklovaných materiálov

Konštrukcia objektu je zhotovená z recyklovaných materiálov získaných pri demolačných prácach. Zdroj: Chiara Becattini

Autorský tím má v pláne ubytovaciu bunku ďalej vylepšovať a testovať v troch rôznych lokalitách. Bol by ale najradšej, keby už niekde reálne stála a plnila svoje poslanie.

Nadácia Normana Fostera podporuje interdisciplinárne myslenie a výskum, aby pomohla novým generáciám architektov, dizajnérov a urbanistov predvídať budúcnosť.

Projekt ubytovacej bunky otvára verejnú diskusiu o trvalo udržateľných stavbách dostupných pre všetkých.

Projekt ubytovacej bunky

Autori: Nadácia Normana Fostera a Holcim
Lokalita: Bienále architektúry, Benátky, Taliansko
Projekt: 2022 – 2023
Realizácia: 2023

Text: Katarína Mácová
Foto: Chiara Becattini

Kategória: Stavba
Tagy: alternatívne bývanie nadčasový dizajn ubytovacie bunky
Zdieľať článok
Pestrec mariánsky: Liečivý bodliak, ktorý ochráni pečeň a posilní obranyschopnosť organizmuZáhrada

Pestrec mariánsky: Liečivý bodliak, ktorý ochráni pečeň a posilní obranyschopnosť organizmu

Stonkový zeler: Záhradná superpotravina a prírodný životabudič, ktorý sa oplatí mať v záhradeZáhrada

Stonkový zeler: Záhradná superpotravina a prírodný životabudič, ktorý sa oplatí mať v záhrade

Martin Čurda odpovedá: Pomôžeme ovocným stromom, ak teraz odstránime z kôry lišajníky a starú borku?Záhrada

Martin Čurda odpovedá: Pomôžeme ovocným stromom, ak teraz odstránime z kôry lišajníky a starú borku?

Unikátna drevostavba škôlky je pred dokončením: Rača odhalila fasádu, interiér aj atraktívne átriumASB.sk

Unikátna drevostavba škôlky je pred dokončením: Rača odhalila fasádu, interiér aj atraktívne átrium

Diskusia