Ako si doma vytvoriť zdravšie prostredie? Týchto 10 tipov pomôže aj alergikom
Počasie vonku nás prinútilo zdržiavať sa viac vnútri, a keďže sú tu onedlho Vianoce, môžeme sa rovno pustiť do upratovania domovov. Hoci je pre niekoho táto aktivita príjemná, alergici ju môžu vnímať skôr opačne. Čistenie totiž rozvíri do vzduchu mnoho alergénov, ktoré môžu zapríčiniť podráždenie či zhoršenie ich stavu. Prinášame vám preto pár tipov, ako zvládnuť predvianočné čistenie s ohľadom na alergikov.
V súčasnosti je alergia rozšírené ochorenie, a preto by alergikom, či mať niekoho s takým problémom v rodine či medzi priateľmi nie je nič nezvyčajné. Táto nepríjemná choroba môže sťažiť dokonca pobyt v známom, domácom prostredí a priniesť bolesti hlavy, kýchanie, kašľanie, opuch a začervenanie očí či aj svrbenie tela.
Najbežnejšie alergény v domácnostiach:
- Roztoče: majú radi teplo a vlhko, nie sú viditeľné voľným okom a nachádzajú sa najmä v posteli, kobercoch, matracoch, čalúnenom nábytku a plyšových hračkách.
- Prach: dráždi dýchanie aj u zdravého človeka a preniká hlboko do pľúc. Alergia na prach je kombináciou viacerých faktorov, keďže prach sa skladá aj z kúskov textilu, plesní, roztočov a zvyškov kože.
- Peľ: dostane sa do domovov vzduchom, topánkami, oblečením, vo vlasoch alebo srsti domácich zvierat. Najmä na jar je jeho koncentrácia vo vzduchu najvyššia. Niektorým ľuďom môže spôsobovať i značné zdravotné problémy.
- Domáce zvieratá: aj mačky, psy, vtáky či hlodavce dokážu spôsobiť alergie. Medzi alergény patria ich výlučky, ako je moč, sliny, pot, ale aj srsť, chlpy, perie a podobne.
- Pleseň: jej doménou sú vlhké domy, múry pri oknách a rohy miestností. Sú vysoko toxické a nebezpečné. Pri dlhodobejšom vystavovaní sa plesniam môžu zvýšiť riziko respiračných ochorení vrátane astmy, a to najmä u ľudí s oslabenou imunitou.
Ako zbaviť domov roztočov a prachu?
Na to existuje jediné riešenie, a síce pravidelné upratovanie. Je preto vhodné zaobstarať si také ochranné pomôcky a prostriedky, ktoré nielen bránia rozvoju alergénov v domácnosti, ale i sami o sebe nevyvolávajú žiadnu alergickú reakciu. Preto je vhodné zvážiť aj obsah chemikálií v čistiacich prostriedkoch.
Nesnažte sa však za každú cenu vytvoriť sterilné prostredie, to ani nie je cieľom upratovania. Hlavne sa sústreďte na dva aspekty – pravidelnosť a precíznosť.
Aké pomôcky použiť pri upratovaní?
- vysávač – odstráni prach aj peľové častice
- vhodný je napríklad aj parný čistič, ktorý efektívne čistí a dezinfikuje mäkké povrchy aj bez použitia chémie
- utierky z mikrovlákna – sú lepšie ako bavlnené alebo papierové utierky, pred použitím ich treba navlhčiť, pretože utieranie ,,nasucho“ prach ešte viac rozvíri
- gumené rukavice s bavlnenou podšívkou
- čistiace prostriedky bez farbív a parfumácie
Ako znížiť množstvo alergénov v domácnostiach?
1.Vyzujte si topánky
Zásada, nad ktorou sa pousmejeme, lebo nám bola vštepovaná odmalička, je skutočne dôležitá. Pred vstupom do bytu či domu si vyzujte topánky vy aj vaši hostia. Ich spodná časť často obsahuje nalepený prach, vtáčí trus, zvyšky lístia či psie výkaly. Do domu si tak okrem špiny nechtiac prinesieme aj alergény, ktorých sa neskôr potrebujete zbaviť.
2. Zvýšte frekvenciu čistenia
Ak sa pýtate na to, ako často upratovať v domácnosti pri výskyte alergií, odpoveď záleží od vašich potrieb. Odporúčame však dodržiavať pravidelné vysávanie a umývanie podlahy (asi 2x za týždeň). Prach z poličiek zas utrite handričkou namočenou vo vode aspoň raz týždenne. Samozrejme, že pri silnejších prejavoch alergie alebo počas peľovej sezóny môže byť potreba vysávania a čistenia podlahy aj každý druhý deň.
Náš tip
Pri vysávačoch dbajte na to, aby obsahovali tzv. HEPA filter. Tento druh filtra zachytáva alergény, a keď ich povysávate, nepreniknú späť do vzduchu. Je vhodný aj ako prevencia do domácností, v ktorých nie sú alergici, keďže alergia na prach sa môže vyvinúť v každom veku.
3. Používajte čistiace prostriedky ,,bez chémie“
Niektoré čistiace prostriedky sa dokážu správať podobne ako alergény. Vyberte si preto také výrobky, ktoré obsahujú čo najmenej chemikálií. V zložení by ste si mali všímať najmä amoniak, D-limonén, formaldehyd, chlórnan a laurylsulfát sodný. Uvedeným zložkám sa podľa možností vyhnite, pretože sú dráždivé a vedia vyvolať alergické reakcie. Prirodzene, je vhodné zvážiť aj individuálnu citlivosť na chemické látky, pretože čo je dráždivé pre jedného, nemusí byť u druhého.
Namiesto chémie však radšej voľte produkty bez vône, prípadne prostriedky na ekologickej báze, ako sú sóda bikarbóna, biely ocot a šťava z citróna.
- So sódou bikarbónou napríklad vyčistíte umývadlo, varnú dosku, hrnce aj panvicu. Stačí ju nasypať na povrch, pridať trochu vody a vydrhnúť špongiou.
- Biely ocot používajte zriedený s vodou v pomere 1:1 na čistenie drezu, kanvice, umývadla i toalety. Je výborný proti vodnému kameňu a tiež dezinfikuje.
- Citrónová šťava sa zas postará o zmiznutie škvŕn z kávy a čaju – zmiešajte ju so soľou a nechajte pôsobiť niekoľko minút.
Vyrobte si domáci osviežovač vzduchu
Citróny sú jedným z prirodzených zdrojov sviežej vône, pre jej uvoľnenie ich stačí nakrájať a podusiť. Prípadne si skúste vytvoriť osviežovač vzduchu z jednej šálky citrónovej šťavy, tri a pol šálky horúcej vody a štvrtiny šálky sódy bikarbóny. Najprv sódu rozpustite vo vode, pridajte šťavu a zmiešajte. Roztok nalejte do rozprašovača a používajte podľa potreby.
4. Chráňte sa rúškom
Rúško si pamätáme ešte z nedávnych čias covidovej pandémie, keď sme sa bez neho nepohli ani na krok. Premýšľali ste však o tom, že môže zabrániť preniknutiu alergénov do vášho tela počas upratovania? Ak nie, určite ho vyskúšajte. Nielen odfiltruje častice, ktoré by ste pri čistení vdýchli, ale tiež zníži vdychovanie akýchkoľvek výparov. Okrem rúška vám môže pomôcť aj respirátor, ktorého účinnosť je ešte väčšia.
5. Zvážte vetranie
Hoci sa vetranie vo všeobecnosti odporúča na zníženie vlhkosti v dome a ako prevencia proti plesniam, na alergiu na peľ sa toto opatrenie nevzťahuje. Prečo? Ak totiž v čase peľovej sezóny vpustite dnu trochu vzduchu, naplní sa váš domov väčším množstvom peľu, ako si myslíte. Preto zvážte namontovanie tzv. peľovej sieťky a vetrajte správnym spôsobom. Radšej krátke a intenzívne ,,prevetranie“, ako nechať okno otvorené celý deň. Pre lepší účinok vetrajte večer alebo po daždi.
6. Udržujte v dome optimálnu vlhkosť
V lete by sa mali hodnoty vlhkosti v interiéri pohybovať od 40 do 50%, v zime od 45 do 60%. Ak sú vyššie, vetrajte častejšie, prípadne si zakúpte prístroj na jej zníženie. Vlhkosť sa zvykne držať v chladných múroch domov či pod oknami. Ak si všimnete prvé príznaky plesne v dome, napr. čierne bodky, zakročte skôr, ako by sa mohla ďalej rozšíriť. Odporúčame použiť prípravky proti plesniam alebo špeciálny protiplesňový náter.
Plesniam v kúpeľni zabránite jednoducho – po každom umývaní utrite steny aj dlaždice v kúpeľni suchou handričkou. Miestnosť tiež vyvetrajte tak, že necháte otvorené dvere a odhrniete sprchový záves.
7. Zvieratá nevpustite do spálne
Viac ako tretinu života prespíme, a preto by sme mali dbať zvýšenú pozornosť posteliam a matracom. V nich sa totiž mimoriadne darí roztočom a rôznym alergénom, medzi ktoré patrí aj zvieracia srsť či lupiny. Posteľnú bielizeň preto perte pravidelne a svojmu miláčikovi radšej obmedzte pobyt v spálni, prípadne ho do nej vôbec nevpustite. Takisto perte aj zvieracie lôžko a čistite miesta, kde vylihuje, napríklad parapety u mačiek.
8. Matrac bez roztočov
Samozrejmosťou je týždenné pranie posteľnej bielizne na vysokej teplote vrátane prikrývok, aby sa z nich odstránil prach, roztoče aj zvieracie chlpy. Pozor však na sušenie vonku, ktoré pozýva peľové častice ,,prilepiť“ sa na periny aj vankúše. Radšej nechajte bielizeň uschnúť v interiéri. Matrac pravidelne otáčajte na druhú stranu a poťah aj povysávajte – stačí raz za mesiac.
9. Zbavte sa nepotrebných vecí
Odstráňte z miestností nadbytočné oblečenie, časopisy, drobnosti na poličkách či ťažké závesy a prikrývky. Tieto veci iba priťahujú prach, a ak ich nepoužívate, vytrieďte ich – darujte, predajte alebo vyhoďte.
10. Kuchyňu odvetrávajte
Najviac vlhkosti sa produkuje v kuchyni počas varenia, a preto pravidelne používajte digestor, ktorý výpary odstráni. Akékoľvek úniky vody opravte čo najskôr a zabráňte hromadeniu vody, ktoré podporuje vznik plesní. V čistote udržiavajte aj stôl a pracovné dosky, na ktorých by sa zvyšné omrvinky stali lákadlom pre škodcov.
Text: Natália Turcovská
Foto: iStock