Vianočná ruža vás môže tešiť celoročne. Čo robiť, aby zostala zdravá až do ďalších Vianoc?
V obchodoch je dostupný už od novembra, no svoju sezónu začína na Vianoce, keď sa ním zvyknú dekorovať domácnosti na spríjemnenie sviatočných chvíľ. Reč je o prýšteci najkrajšom (Euphorbia pulcherrima), inak nazývanom aj vianočná ruža či vianočná hviezda, ktorá patrí medzi obľúbené izbové rastliny. V rodnom Mexiku dokonca nesie názov Kvety svätej noci. Možno preto, že kvitne práve vo vianočnom období.
Napriek všeobecne zaužívanej predstave má vianočná ruža žlté kvety vo veľkosti hrášku. Okolo nich sa potom sústredia sýto zafarbené listy kopijovitého tvaru, ktoré niektorí mylne považujú za okvetné lístky. U nás sa pestuje skôr ako jednoročná rastlina, čiže počas sezóny, no ľahko sa z nej môže stať i trvalka. Poradíme vám, ako sa o vianočnú ružu postarať počas celého roka.
Viac ako 150 druhov na svete
Medzi najpopulárnejšie kultivary vianočnej ruže u nás patria tie s červeným, bielym či krémovým sfarbením. Existujú však aj ružové odrody či jej variácie v odtieňoch lososovej či marhuľovej a výnimkou nie sú ani dvojfarebné a škvrnité verzie. Pestovatelia vianočných ruží stihli za posledné desaťročia vytvoriť viac ako 150 rozličných odrôd, ktoré nájdete po celom svete. Jej popularita rastie z roka na rok. V supermarketoch nájdete rastliny aj s oveľa menej tradičnými farbami, ako napríklad modrá alebo fialová, prípadne tiež lakované kusy alebo vianočné ruže posypané trblietkami.
Naša rada
Vianočná ruža je pre ľudí a zvieratá v prípade konzumácie toxická. Preto ju umiestnite na vyššiu policu, kam domáci miláčikovia či deti nedočiahnu.
Vyberajte pozorne
I keď má vianočná ruža povesť náročnej rastliny, pri správnej starostlivosti vám bude prosperovať niekoľko rokov. Jej výber však budete musieť starostlivo zvážiť už v obchode.
Vianočná ruža nemá v obľube teplotné výkyvy, preto sa poobzerajte po kvalitných kusoch vystavených v interiéri. Ideálne by mala byť umiestnená ďalej od predných dverí, ktoré sa automaticky otvárajú, čím vzniká v supermarkete prievan. Rovnako sa vyhnite kúpe rastliny z trhu, kde býva zväčša umiestnená celý deň v zime. Ak by ste si takú priniesli domov, listy by vám mohli rýchlo opadať.
Pri kupovaní si všimnite aj kvalitu substrátu, ktorý by mal byť priepustný. Pôda nesmie byť ani suchá, ani mokrá a rastlina musí mať nepoškodené listy a kvety. Pri prevoze domov ju radšej zabaľte do papiera, aby ste ju nevystavovali chladu a neuhynula vám. Teploty nesmú dosiahnuť menej ako 12 °C.
Zvoľte vhodné svetlo aj teplotu
Po príchode domov rastlinu umiestnite na okno ideálne s južnou, západnou, prípadne východnou orientáciou. Tak zabezpečíte, že bude dostávať jasné denné svetlo, čo by cez zimu malo trvať 6 – 8 hodín. Ak máte na kvetináči stále obal, prehnite ho smerom nadol, aby sa svetlo dostalo do všetkých častí rastliny.
Vyhnite sa miestam s priamym slnečným svetlom a miestam, kde dochádza k častému a studenému prievanu. Vianočnej ruži škodí tiež blízkosť kozubu, ohrievača, radiátora či ventilátora. Teplotu v miestnosti udržujte v rozmedzí od 16 do 21 °C. Z tohto dôvodu sú vhodné skôr do spální a obývacích izieb.
Polievajte radšej menej a často
Vianočná ruža uprednostňuje mäkkú vodu s nízkym obsahom minerálov. Jej zdrojom je napríklad dažďová voda, ktorú môžete zbierať v exteriéri. Ak však bývate v byte s tvrdou pitnou vodou, pred polievaním ju najprv prevarte alebo nechajte deň odstáť, čím sa zníži koncentrácia minerálov. Vodu z kohútika tiež môžete zmiešať s destilovanou vodou alebo ju celú prefiltrovať. Mala by mať izbovú teplotu.
Rastlinu pred polievaním odstráňte z dekoratívnej fólie alebo vonkajšieho kvetináča. Umiestnite ju do umývadla a dôkladne zalejte pripravenou vodou, ktorú necháte voľne odtiecť. Pôdu udržujte vlhkú, no zabráňte jej prelievaniu – rastlina nesmie stáť vo vode, inak jej budú hniť korene. Takisto aj žltnutie alebo opadávanie listov poukazuje na nesprávne zalievanie. Radšej ich majte suchšie a zalievajte málo, ako často a veľa.
Náš tip
Ak sa chcete vyhnúť preliatiu vianočnej ruže, vložte do pôdy prst. Ak je suchý aj 2 cm pod povrchom, je čas na polievanie.
Kedy hnojiť vianočnú ružu?
V zime rastlinu nemusíte prihnojovať, pretože kvitne a obchodníci ju zvyčajne predávajú už vo vopred hnojenej pôde. Robte tak vtedy, ak uvidíte nové výhonky – listy alebo stonky. Na hnojenie vám bude stačiť univerzálne hnojivo pre izbové rastliny, ktoré rieďte vodou podľa návodu na obale a zmes dávkujte každé tri až štyri týždne. Týmto spôsobom podstatne predĺžite vianočnej ruži životnosť.
Presádzajte na jar alebo v lete
Väčšina rastlín kúpených v obchode nepotrebuje presádzanie v zime, a tak si ich pokojne nechajte v pôvodnom kvetináči. Vianočnú ružu potom presaďte najskôr koncom jari alebo začiatkom leta. Budete potrebovať o čosi väčší kvetináč ako pôvodný, prípadne zvážte jej umiestnenie do záhradného záhona. V kvetináči použite zmes pôdy s rašelinou, v záhrade si zvoľte dobre priepustnú pôdu, ktorú podporte kompostom. Nezabudnite ju umiestniť na chladné a svetlé miesto, ideálne do 18 stupňov. Vyhnite sa však priamemu svetlu. Po presadení rastlinu dôkladne zalejte.
Starostlivosť po Vianociach a odkvitnutí
1. Od decembra do jari
Ak chcete, aby rastlina kvitla aj na budúci rok, pokračujte v poskytovaní dostatočného svetla a vody. Kvitnutie sa tým predĺži až na niekoľko týždňov. Po odkvitnutí, čiže na jar, rastlinu skráťte zostrihaním. Vyblednuté a vysušené časti taktiež odstrihnite. Pridajte trocha zeminy, najmä ak sú viditeľné korene, a rastlinu presaďte.
2. Koncom jari a v lete
Počas tohto obdobia môžete vianočnú ružu v kvetináči umiestniť do exteriéru na nepriame svetlo alebo do už spomenutého záhonu. Pokračujte v zalievaní aj hnojení až do začiatku jesene.
3. Jeseň a Vianoce
Na jeseň preložte vianočnú ružu dovnútra a doprajte jej každý deň 16 hodín neprerušovanej tmy v krabici, pivnici alebo skrini a 8 hodín jasného svetla, napríklad na okennom parapete. Vystavenie svetlu počas času, keď by mala byť v tme, oneskorí jej kvitnutie.
Na konci novembra túto procedúru prerušte a rastlinu definitívne umiestnite na slnečné miesto, kde dostane aspoň 6 hodín svetla. V tomto čase by ste mali vidieť nové puky. Postupne znížte množstvo hnojiva aj vody. Na vianočné sviatky by vám mala ruža opäť zakvitnúť. Po skončení Vianoc cyklus môžete zopakovať.
Bežné pestovateľské problémy
Škodcovia
Pri napadnutí vianočnej ruže škodcami, ako napr. múčnatka, odstráňte nakazené časti rastlín a ošetrujte ju insekticídom alebo fungicídom do zmiznutia problémov.
Žltnutie rastliny
Dochádza k nemu pri prehnojení, premočenej pôde alebo pri slabých svetelných podmienkach. Nasledujte tipy uvádzané vyššie.
Hnednutie
Pri výskyte hnedých škvŕn odstráňte zamorené časti rastliny. Ak však hnednú stonky, vianočnú ružu napadla hniloba koreňov. Pokúste sa preto odstrániť infikované časti a zdravú rastlinu presadiť do novej pôdy a kvetináča. Na ochranu aplikujte ešte fungicid.
Opadávanie listov
Tento problém znamená hnilobu v dôsledku podmáčania, nadmerného zalievania alebo prehnojenia, s ktorým treba okamžite prestať. Môže viesť až k úhynu rastliny. Ak opadávajú len niektoré listy, potrebuje vianočná ruža iba viac svetla.
Text: Natália Turcovská
Foto: iStock