Refreš za málo peňazí. 8 lacných nápadov, ako vynoviť a oživiť každú domácnosť
Zútulnite svoj domov bez toho, aby ste minuli veľa peňazí! S našimi jednoduchými a cenovo dostupnými tipmi môžete do svojho interiéru priniesť novú energiu. Nebojte sa experimentovať, aj s malým rozpočtom môžete svoje bývanie oživiť a vytvoriť príjemnú atmosféru.
1. Menej je viac
Zmeniť interiér nemusí vždy znamenať nákup nových vecí. Občas sa stačí zamyslieť a zhodnotiť, či naozaj všetko, čo máte doma, používate a robí vám to radosť. Ak vám nejaký kus nábytku prekáža a nepotrebujete ho nevyhnutne k životu, zbavte sa ho. Môžete ho ponúknuť známym alebo predať na internetovom bazári. Vytriedením starých kníh, časopisov alebo novín získate voľné police, na ktoré umiestnite milú drobnosť, suvenír z dovolenky alebo rámik s fotografiou. Odstránením nevhodného nábytku získate priestor na nové usporiadanie.
Aj malá zmena môže znamenať veľký rozdiel. Nebojte sa rozložiť už roky zmontované kusy nábytku – z hornej nadstavby skrine sa môže stať štýlová komoda. Premiestnenie nábytku vás nič nestojí a pri troche šikovnosti budete výsledným efektom milo prekvapení.
Novým usporiadaním jednotlivých kúskov, napríklad smerom do priestoru, môžete získať aj viac samostatných zón. Ak vám to priestor dovolí, skúste umiestniť sedaciu súpravu do centrálnej časti miestnosti, nemusí byť vždy len opretá o stenu. Využite nábytok aj inak, ako bol jeho pôvodný účel. Drevené schodíky môžu slúžiť ako stolička a stoličku zas môžete použiť ako nočný stolík. Fantázii sa v tomto prípade medze nekladú.
2. Užitočné farby
natriete úplne inou farbou, ako je jeho pôvodná, vdýchnete mu nový život. Máte staré drevené stoličky, ktoré už stratili šmrnc? Natrite ich každú inou farbou, výsledný efekt bude originálny. Ak ste si práve priniesli štýlový retro úlovok, ale vyžaduje renováciu, zvoľte výraznú farbu. Jeden alebo dva takéto kúsky oživia interiér a vytvoria zaujímavý akcent.
Podobne je to aj s maľovaním stien. Vymaľovanie jednej steny v kontrastnej farbe dodá vašej obývačke či spálni nový rozmer.
Starý drevený nábytok môžete ľahko natrieť špeciálnou farbou na drevo. Najmä ak máte niekoľko kusov nábytku v rôznych odtieňoch, ktoré sa štýlovo nezhodujú, rovnaká farba ich zjednotí. A nemusí to byť len biela! Momentálne je v interiérom dizajne veľký trendom vintage štýl. Nádych vidieka dodáte pôvodným dreveným kúskom pomocou kriedových farieb na nábytok. Pre takýto akoby opotrebovaný vzhľad nábytku neexistujú žiadne presné pravidlá. Dôležité je byť kreatívny, experimentovať a vytvoriť unikátny a autentický vzhľad, ktorý sa vám páči.
Okrem stien či nábytku môžete namaľovať aj radiátor, podlahu či dlaždice v kúpeľni. O vhodnom type farby sa vždy poraďte s odborníkmi. Ak chcete mať istotu, dajte si farby namiešať priamo v špecializovanom obchode. Pripravia ich tam presne podľa vašich predstáv, čo sa vám doma nemusí vždy podariť.
3. Zamerajte sa na detail
Aby bol váš domov útulný a pôsobil harmonicky, nezabudnite na detaily. Práve ony určujú váš štýl. Môže to byť napríklad obraz, nástenné hodiny, váza alebo kvetináč. Celkový výraz nábytku dokáže zmeniť aj taký malý detail, ako je úchytka. Ak chcete byť originálni a nemíňať veľa peňazí na dizajnové kúsky, vyrobte si vlastné nábytkové rukoväti z kameňov alebo mušlí. Aj obyčajné papierové vrecká s vlastnou potlačou môžete využiť ako obal na kvetináč alebo uschovanie drobných predmetov.
Nezabudnite ani na vôňu. To, čo cítite, je rovnako dôležité ako to, čo vidíte. Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako si prevoňať domov. Dôležité je vybrať si takú vôňu, ktorá vám je príjemná. Môžete skúsiť rôzne difuzéry, éterické oleje, vonné sviečky, ale aj kvety.
4. Pohrajte sa s textilom
Nové záclony, závesy, poťahy na vankúš, prikrývky, ale aj posteľná bielizeň alebo obrus – to všetko sú jednoduché a cenovo dostupné možnosti, ako premeniť akúkoľvek izbu v dome. Ak potrebujete do miestnosti dostať viac svetla, použite jemné pastelové farby. Nové vankúše na gauč alebo kreslo dokážu rýchlo a lacno zmeniť celkový vzhľad vašej obývačky.
Samostatnú kapitolu tvoria závesy. Vďaka nim môžete nielen zmeniť štýl a farebnosť, ale aj „znížiť“ alebo „zvýšiť“ strop. Tu platí jednoduché pravidlo – miestnosť vyzerá tým vyššia, čím je garniža umiestnená bližšie k stropu. Ak je, naopak, hneď nad oknom, miestnosť pôsobí nižšie.
Neviete sa rozlúčiť so svojou starou pohovkou, ktorá je síce kvalitná, ale už opotrebovaná? Jednoducho ju prečalúňte. Pri troche zručnosti to zvládnete aj sami doma. Bytový textil dokáže zmeniť naozaj veľa, najmä ak použijete sýte farby a vzory.
5. Buďte originálni
Prázdne steny v dome spôsobia, že celkový dojem z interiéru bude strohý až nudný. Ak nechcete investovať do umeleckých diel, svoj účel splnia aj obrazy alebo rôzne zarámované výtlačky. Okrem toho si steny môžete ozdobiť fotografiami, zrkadlami rôznych tvarov, sezónnymi vencami či roztomilými dielami svojich detí.
Vyberte si tie najkrajšie fotky, ktoré vám budú pripomínať príjemne strávené okamihy s rodinou či priateľmi, a zaveste ich na stenu do tvaru mozaiky. Môžete ich upevniť na šnúru s mini klipmi alebo použiť samolepiace háčiky. Aj z fádnej steny sa za pár hodín stane malé umelecké dielo.
Plagáty sú v súčasnosti veľkým hitom, môžete ich použiť samostatne alebo ich navzájom kombinujte. Rovnakým trendom sú aj prázdne rámy na stenách, ktoré vyniknú najmä vo väčších miestnostiach.
S trochou kreativity si ľahko vytvoríte aj vlastné umelecké dielo. Postačí vám plátno, štetec a niekoľko farieb. Takýto originálny obraz bude určite hlavným akcentom miestnosti. Nemusíte byť profesionálni umelci, zaujímavo vyzerajú aj abstraktné maľby.
Určite nič nepokazíte ani zrkadlami. Práve toto je veľmi jednoduchý spôsob, ako miestnosť opticky zväčšiť a zosvetliť. Umiestnite zrkadlo v blízkosti okna tak, aby odrážalo čo najviac svetla. Na vešanie drobných predmetov vám postačia aj klince, lepiace pásiky alebo háčiky, ktoré nezanechajú v stenách diery.
Vo vašom interiéri by nemali chýbať ani sviečky. Vytvorte si vlastné svietniky, využite pritom staré poháre, vázy alebo štýlové konzervy. Ďalšou z možností je vyrobiť si vlastné dekorácie z prírodných materiálov. Zbierajte šišky, vetvičky, kamene alebo sušené kvety a vytvárajte z nich originálne dekorácie, ktoré naaranžujte na stôl, poličku alebo v exteriéri okolo domu.
6. Mäkké koberce
Najjednoduchšia a najrýchlejšia zmena, ktorá vás nič nestojí, je premiestniť koberec z miestnosti do miestnosti. Podlahy z dreva či laminátu vyzerajú dobre, ale ak nemáte podlahové kúrenie, v zimných mesiacoch sú studené. Práve koberec dáva miestnosti teplo, pocit pohody a zároveň je to aj výrazný dekoračný prvok. Jeho vzor a farba oživia celý priestor a určia dizajnový smer pre ostatné dekorácie.
Okrem estetickej hodnoty koberec zvyšuje aj akustický komfort tým, že tlmí odrazy. Koberce môžete bez obáv použiť aj v kúpeľni a kuchyni. Ak túžite po zaujímavej dekorácii, zaveste si koberec na stenu, aktuálne je to veľmi moderné.
7. Tapety nielen na stenu
Z obyčajnej skrine vyrobíte zaujímavý originál práve vďaka samolepiacej tapete. Na trhu ich nájdete v rôznych dizajnoch, farbách, textúrach. Je len na vás, či si zvolíte imitáciu dreva, kamenných, geometrických alebo kvetinových vzorov. Dôležité je vybrať si taký vzor, ktorý sa hodí k celkovému štýlu, a za pár eur môžete mať „novú“ komodu alebo nočný stolík.
Chce to síce trochu zručnosti, ale na internete nájdete množstvo návodov, ako na to. Povrchy musia byť pred lepením hladké a čisté, aby sa tapeta správne prichytila a nedochádzalo k vytváraniu bublín a nerovností.
Samolepiace tapety na nábytok sú tiež skvelým spôsobom, ako zakryť škvrny či poškodenia na starom nábytku. Ak sa rozhodnete zmeniť celkový štýl svojho interiéru, takéto kúsky pomôžu dosiahnuť úplne nový imidž vášho nábytku. Neskôr sa dajú ľahko odstrániť bez poškodenia povrchu. Stačí ich opatrne odlúpnuť a prípadné zvyšky lepidla odstrániť pomocou čistiaceho prostriedku. Samolepiace tapety majú výhodu, že sú odolné proti vlhkosti a jednoducho sa udržiavajú čisté.
8. Dôležité svietidlá
V zimných mesiacoch nám chýba denné svetlo, a preto je dostatočné osvetlenie miestnosti ešte dôležitejšie ako v lete. Spríjemnite si dni novou stojacou alebo stolovou lampou. Ak máte možnosť spraviť väčšie úpravy, nahraďte jeden kus svietidla viacerými zaujímavými. Vyzerá to dobre napríklad nad veľkým obdĺžnikovým alebo oválnym jedálenským stolom.
Pri používaní svietidiel v interiéri je dôležité nebáť sa experimentovať a prispôsobiť ich podľa svojho vkusu a potrieb. Farebné svetlá a zaujímavé svetelné efekty dodajú vášmu interiéru novú atmosféru. Aj jednoduchou výmenou bielych žiaroviek za farebné okamžite zmeníte náladu v miestnosti.
Ďalšou možnosťou sú obľúbené LED pásy – teda tenké pásy so svetelným zdrojom, ktoré sa dajú ľahko umiestniť na rôzne povrchy. Môžete ich použiť na osvetlenie políc, stolov, podlahy alebo iných prvkov. LED pásy sú k dispozícii v rôznych farbách a môžete ich ovládať pomocou diaľkového ovládania alebo aplikácie.
Text: Gabriela Mohrová
Foto: Shutterstock/iStock, archív firiem
Zdroj: Časopis Môj dom