
Ako nafúkli minibyt s rozlohou 46 metrov štvorcových
Už sme sa mnohokrát presvedčili, že malý byt nemusí byť problém, ak sa naň majiteľ či architekt pozerá z vhodného uhla. Limity, ktoré dáva rozloha, však treba rešpektovať a niekedy si to žiada o niečo viac nápaditého špekulovania. Práve preto žiadna inšpirácia z kategórie XS nie je na zahodenie. Po jednu sme znovu vybehli do sveta. A poriadne ďaleko. Takto si to so 46 štvorcovými metrami vyjasnili v Taiwane. Nečakajte exotiku, ale ani toľko typicky malometrážnej žiarivej bielej.
Spoločenská miestnosť síce disponuje malými rozmermi, ale ako vidíte, pohľad zvrchu je tu namieste iba v prípade fotografa. Inak tento priestor rozhodne netreba podceňovať. Dizajnér Wu Chengxian dokázal, že interiér sa dá pekne nafúknuť aj vertikálne. Vysoký strop si vypýtal galériu a spolu s otvoreným schodiskom nedali klaustrofóbii šancu. Potom už stačilo len pár doplnkov, ktoré sa v izbe príliš nerozťahujú, ale oživia okolie rôznymi geometrickými líniami. Aj sériová jednoduchosť môže v správnej kombinácii s originálnou abstraktnou zložitosťou zaujať. Tu sa uplatnili hlavne svietidlá a obrazy.
Mnoho farieb zatvorených v malom priestore môže znamenať dizajnovú konzervu, ktorú väčšina nebude otvárať s radosťou. Lídrom však nemusí byť len čistučká biela. V tomto prípade ju nezrušili úplne, len miestami trochu „zašpinili“ a nasvietili na jemnú smotanovú či bledú béžovú, blízku dreveným povrchom. Tieto odtiene optické zväčšovanie tiež zvládajú dobre, je tu však o čosi útulnejšie. Snehový chlad vystriedal pocit, že stále pijete lahodnú teplú kávu s mliekom. Na dochutenie pribudla trošku výraznejšia koňaková sedačka.
Väčšina domácich „skladov“ sa elegantne ukrýva v chodbe. Životný priestor obetovaný kusom nábytku tam chýba asi najmenej.
Medzi chodbou a miniobývačkou sa nájde „skriňa“ so schopnosťou zmeniť sa na jedálenský či študentský stôl. Keď sa neje ani neštuduje, dôkladne si chráni to, čo má vo vnútri – okrem iného aj rozkladaciu dosku. Bielokávovú atmosféru ďalej podporujú prirodzené odtiene dreva. Spálňa na galérii neprináša len praktické riešenie. Bonusom majiteľov je občas predstava, že sa vznášajú…
Schodisko vie, čo je to vyzerať dobre aj z profilu. Dizajnér ho upravil tak, aby ani táto strana nezaháľala a pôsobila ako výrazný priestorový doplnok. Pravé uhly zvýraznené na pravom mieste. Aj tak sa dá.
Kuchyni z kapacitných dôvodov nezostalo miesto v prvom rade, zostáva „zastrčená“. Je to však stará praktička a na dôstojnosti jej to neuberá. Prichýlila dokonca aj práčku.
Kávový kúpeľ je najintenzívnejší (ako inak) v kúpeľni. Transparentné dvere zo skla si nedovolia rušiť ho. Dobre vedia, čo je ich úlohou – otvárať sa tak, aby šetrili vzácne centimetre. V malom byte jednoducho záleží na všetkých maličkostiach a na každej kvapke tvorivosti. Tak sme vám ich zopár znovu nakvapkali, tentoraz s taiwansko-kávovou príchuťou.
foto: home-designing.com