Zdroj: Mattia Aquila

Naozaj bol toto kláštor? V starej budove však strohosť nečakajte, tento byt vám ukáže, ako má vyzerať elegantný interiér!

05. 07. 2024
Zdieľať

Renováciou, ktorá trvala viac ako dva roky, vzniklo bývanie pre pár klenotníkov. Architektonické štúdio Pelizzari Studio spojilo historické hodnoty pôvodnej stavby s nádychom elegantnej moderny. Loft s industriálnou náladou pripomína tvary typického lombardského skladu s vnútorným dvorom.

Historická budova v centre mesta Brescia, v ktorej sa dnes nachádza inšpiratívny byt dvoch klenotníkov, bola postavená v 17. storočí ako kláštor. V polovici 20. storočia v nej sídlilo múzeum. Architekti z ateliéru Pelizzari Studio riešili absolútnu premenu funkcie priestorov s citom k minulosti i umeniu. Pridali mu industriálny nádych, vďaka čomu vznikol byt s neobvyklou intenzívnou atmosférou.

Poznanie, know-how a rešpekt

Celková premena trvala dva roky, ale Pelizzari Studio viedlo prvú rekonštrukciu budovy už pred desiatimi rokmi. Vďaka tomu, že architekti stavbu poznali dokonale vrátane jej minulosti a prípadných nedostatkov, počas druhej rekonštrukcie, ukončenej v roku 2023, vytvorili izby s jedinečnou živou atmosférou. Interiér vylepšujú vzácne diela súčasného umenia a orientálne doplnky, nazbierané počas ciest po svete.

Prečítajte si tiež
Schátraný a podmáčaný dom sklárskeho majstra rekonštruovali celých 10 rokov! Výsledok je hotovým umeleckým dielom a poctou remeslám

Niet pochýb, že za výsledným dielom je know-how tímu architektov a ich odborné znalosti v oblasti obnovy, ktoré umožnili zachovať a renovovať konštrukčné časti budovy vrátane starých tehlových obvodových múrov. Sami priznávajú túžbu rešpektovať genia loci a pôvodný kontext stavby. Rovnako sa snažili zachovať všetku okolitú zeleň, ktorá predtým slúžila ako zeleninová záhrada.

Časť interiéru s tmavomodrými zamatovými kreslami, okrúhlymi stolíkmi a umeleckými dielami.

Interiér sa vyznačuje umením a spájaním starých a nových prvkov do jedného celku. Zdroj: Mattia Aquila

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Medzi umením a funkčnosťou

Výsledkom premeny je byt s veľkým centrálnym priestorom, ktorý zahŕňa obývaciu izbu, kuchyňu, hlavnú spálňu a priestor pre hostí. Časti bytu zjednocujú upravené pôvodné podlahové dosky zo smrekovcového dreva. Živá synergia materiálov a textúr i dialóg medzi rôznymi formami nábytku sú citeľné.

Prečítajte si tiež
Elegantný svetlý dom má moderný interiér s umeleckými prvkami a inteligentnými systémami

Pokiaľ ide o interiérový dizajn a dekor, všetky kúty bytu sa pohybujú medzi umením a funkčnosťou. „Každý prvok nachádza rovnováhu na nekonečnej ceste medzi racionalitou a zmyselnosťou, akoby chcel rozprávať o živote tých, ktorí žijú v týchto priestoroch,“ opisujú svoje dielo autori projektu.

Čerešničkou na torte je pedantne riešené osvetlenie, ktoré zvýrazňuje charakteristické črty domu.

Jedáleň

Napohľad dlhá úzka miestnosť nadväzuje na centrálny priestor. Vstupný portál ju delí na dve časti – oddychovú s klavírom a kultovou leňoškou a jedálenskú s veľkým sivým stolom. Atmosféru dotvára nielen množstvo obrazov, ale aj sochárske svietidlá a vázy.

Úzky jedálenský priestor s dlhým stolom s modernými stoličkami a eklektickými umeleckými dielami.

V jedálni si poľahky vytvoríte atmosféru luxusnej reštaurácii, kde sa podáva večera za zvukov živého klavírneho sprievodu. Zdroj: Mattia Aquila

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Barový kút

Do jedného z kútov veľkej obývačky architekti postavili barový pult. Aby vizuálne oddelili stenu za ním od ostatných múrov, použili sivú tapetu, na ktorej vynikne svetlý obraz. Barová skrinka i čalúnené stoličky sú z dielne autorov premeny.

Elegantný domáci bar so zeleným štruktúrovaným čelom, čiernou pracovnou doskou a štyrmi barovými stoličkami.

Samostatný barový pult je skvelým miestom na príjemne strávené chvíle s priateľmi. Zdroj: Mattia Aquila

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Kuchyňa

Okrem samotnej jedálne v oddelenom priestore sa dá stolovať aj priamo v kuchyni. Tá ma z celého interiéru asi najindustriálnejší dizajn. Kombinácia textúrovaného dreva s čiernym kovom, čiernym zabudovaným drezom, striebornými svietidlami a stolom s mramorovou doskou však pôsobí útulne a príjemne. Do veľkej miery vďaka trom vysokým oknám a stropom vo výške štyri metre.

Moderná kuchyňa s industriálnym dizajnom, drevenými skrinkami a mramorovým stolom so stoličkami.

Očakávali by ste v kuchyni elegantného bytu takéto netradičné stoličky? Zdroj: Mattia Aquila

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Obývačka

Mix rôznych štýlov, návrhy na mieru, viaceré druhy textílií, vtipné i výrazné umelecké diela charakterizujú pestrosť obývačky. Autori interiéru vyberali materiály do posledného detailu – pohrali sa s čalúnením kresiel, sedačiek, poťahom vankúšov.

Útulná obývacia izba s pohodlným sedením, vstavanou čiernou knižnicou a televízorom. .

Aj vďaka množstvu dekoratívnych vankúšov pôsobí obývačka útulne a príjemne. Zdroj: Mattia Aquila

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Hlavná spálňa

Sivo-hnedá kombinácia po čase nudí. Preto v hlavnej spálni nájdete výrazné cyklámenové doplnky a, samozrejme, dekorácie z Orientu.

Luxusná spálňa s pohodlnou posteľou, jasnou ružovou prikrývkou a moderným nábytkom.

Spálňu definuje jemná, ničím nekričiaca elegancia. Jediným výrazným prvkom je cyklámenová prikrývka na posteli. Zdroj: Mattia Aquila

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Vnútorný dvor

Neodmysliteľným plusom lombardského bývania je vnútorný dvor, ktorý funguje ako vonkajšia obývačka. Podobné dvory mali takmer všetky staré technické stavby a sklady. Po premene vznikol vertikálne členený priestor s cyklámenovými pohovkami, množstvom zelene a ohniskom osadeným o úroveň nižšie. I tu nájdete orientálne dekorácie, ktoré sa miešajú s pôvodnou miestnou architektúrou.

Vonkajšia terasa s farebným nábytkom a zeleňou.

Cyklámenové pohovky ladia s prikrývkou v spálni. Dvoru v prírodných tónoch dodávajú živosť a hravosť. Zdroj: Mattia Aquila

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Art Allure

Premena historického kláštora na bývanie v umeleckom štýle.

Projekt interiérového dizajnu: Pelizzari Studio
Realizácia: 2023
Použité materiály:

  • jedáleň – pôvodné tehlové obvodové múry nafarbené nabielo
  • podlaha dosky zo smrekovcového dreva
  • stôl v kuchyni a v obývačke mramorový vzor

Text: Sabína Zavarská
Foto: Mattia Aquila
Zdroj: Pelizzari Studio, Časpis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: elegancia industriálny štýl moderné bývanie rekonštrukcia bytu umenie
Zdieľať článok
Tehlový retro hotel s farebnou dušouDom z tehly

Tehlový retro hotel s farebnou dušou

Hlina s vôňou kávy: Navštíviť túto kaviareň je zážitok!Dom z tehly

Hlina s vôňou kávy: Navštíviť túto kaviareň je zážitok!

Jednoduchý postup, ako si svojpomocne opravíte praskliny v stene a na stropeUrob si sám

Jednoduchý postup, ako si svojpomocne opravíte praskliny v stene a na strope

Môžeme úspešne bojovať so škodcami aj bez chémie? Odpovedá Martin ČurdaZáhrada

Môžeme úspešne bojovať so škodcami aj bez chémie? Odpovedá Martin Čurda

Diskusia