Predný pohľad na moderný dom obklopený zeleňou a dvomi zaparkovanými autami.

Takýto vek by ste domu určite nehádali! Bývanie z 50. rokov je príťažlivé už navonok, ale počkajte si, až uvidíte jeho vnútro!

Galéria (17)
Zdroj: Rafael Soldi
13. 12. 2024
Zdieľať

Prestavba rodinného domu z polovice 20. storočia od významného seattlského architekta Ala Bumgardnera. Inšpiratívna rekonštrukcia v štýle mid-century, ktorá reflektuje príbehy nových obyvateľov a súčasne ctí architektonický význam stavby.

Vzdialená rekonštrukcia nás očarila prepojením pôvodného architektonického návrhu s potrebami moderného života nových majiteľov. Dizajn spája pôvodné a moderné prvky, čím vytvára hravú dynamickú atmosféru. Dôkaz, že aj staršie stavby môžu mať nový život. Pozrime sa na riešenie architektov bližšie.

Vchod do moderného domu s minimalistickým dizajnom, obklopený zeleňou a osvetlený teplým svetlom pri západe slnka.

Dom z polovice 20. storočia sa po rekonštrukcii zmenil na moderné sídlo. Zdroj: Rafael Soldi

Dedičstvo zachované

Architektonický klenot, ktorý v roku 1958 navrhol uznávaný architekt Al Bumgardner vo štvrti West Seattle, stojí na útese s panoramatickým výhľadom na ostrov Vashon a Pugetov záliv. Lark House, ako sa sídlo nazýva, nedávno prešiel rekonštrukciou, ktorá ho prispôsobila súčasným majiteľom, pričom zachovala jeho historické dedičstvo. Premenu realizovalo štúdio SHED Architecture & Design a dnes dom zažíva druhý život v modernej a sviežej podobe.

Prečítajte si tiež
Byt na najstaršom sídlisku v Bratislave nerekonštruovali 70 rokov. Neuveriteľné, ako vyzerá po premene

V štýle majiteľov

Samozrejme, pri renovácii architektonicky významného prvku či stavby je vždy prvoradé zvážiť, čo dovolí aktuálny stav, a brať do úvahy víziu pôvodného tvorcu návrhu. Architekti v tomto prípade našli spôsob, ako prispôsobiť existujúci dizajn moderným požiadavkám a jedinečným osobnostiam nových majiteľov. Znamenalo to podrobne posúdiť každý priestor a kalibrovať zásahy tak, aby rešpektovali či dokonca zvýraznili pôvodnú jedinečnosť stavby.

V niektorých častiach stačili minimalistické úpravy, iné si vyžadovali rozsiahlejšie zmeny. „Tieto úpravy neboli len o zachovaní pôvodnej architektúry, ale aj o jej hladkom začlenení do súčasného životného štýlu a jedinečnej identity nových majiteľov,“ vysvetľujú architekti. Vďaka tomuto prístupu bude dom plne funkčný a zároveň osobný aj v 21. storočí.

Kuchynský bar so stoličkami, dreveným stropom a otvoreným pohľadom na obývací priestor.

Architekti prispôsobovali dizajn potrebám a osobnostiam majiteľov. Zdroj: Rafael Soldi

Svetlo a nová energia

Hlavnou črtou celej premeny je starostlivé vyváženie nových prvkov s rešpektom k histórii. Energiu v interiéri znásobilo zariadenie v štýle mid-century, ku ktorému patrí nielen hra s tvarmi, ale najmä s farbami. Stavba na svahu tak plní funkciu „nabíjačky“ pokojom a pohodou vždy, keď to domáci potrebujú.

Prečítajte si tiež
Takýto interiér by ste v starom sídle určite nečakali. Vnútro nenápadného domu inšpirovalo umenie z továrne Andyho Warhola

Dispozičné zmeny priniesli do interiéru otvorenosť a funkčnosť. Autori návrhu zmenili dispozíciu tak, aby lepšie využili prirodzené svetlo a rámovali malebné výhľady – presne, ako to zamýšľal pôvodný architekt. Moderná reinterpretácia teda ctí jeho víziu a zároveň prispôsobuje dom potrebám súčasného života.

Jedáleň s dreveným stropom, veľkými oknami a výhľadom na jazero a stromy.

Súčasní architekti, a rovnako aj ich predchodca, si uvedomovali krásu a hodnotu dobrých výhľadov. Som prispôsobili tomu, aby prírodu za múrmi pritiahli aj do interiéru. Zdroj: Rafael Soldi

Originálne dekorácie

Výber materiálov použitých pri rekonštrukcii plne rešpektuje pôvodný dizajn známeho architekta – od hravej dlažby a výberu tapiet až po nové prvky z bieleho duba a vertikálneho moreného jedľového dreva, pričom vnáša do interiéru osobný dotyk a novú živú energiu. Podčiarkuje ju starostlivo vybraný nábytok a umelecké diela, ktoré čerpajú inšpiráciu z predchádzajúcich skúseností majiteľov z pobytov v zahraničí. Stačí sa pozrieť na fotografie a bude vám jasné, že domáci majú radi odvážne a výrazné dekorovanie, vďaka čomu je tento interiér ešte jedinečnejší.

Spálňa s teplým osvetlením, tehlovou stenou a veľkými oknami vedúcimi do záhrady.

Kombinácia výrazných farieb a umeleckých diel, ktoré dopĺňajú inak neutrálnu paletu pôsobí sviežo a hravo a celý interiér oživuje. Zdroj: Rafael Soldi

Hlavné zmeny

Medzi najvýraznejšie zmeny patrili nové vstupné dvere, nábytok na mieru a odstránenie steny v kuchyni, ktoré umožnilo priamy výhľad na záliv. Zaujímavým prvkom, ktorý spája staré s novým, je kontrast medzi bielym dubom a pôvodnou paletou moreného jedľového dreva a cédra. Ďalšie prvky, ako je ostrov z mramoru Nero Marquina, kávový bar a zabudovaný raňajkový kút, zlepšili funkčnosť kuchyne.

Prečítajte si tiež
Túžili po prírode, ale chceli zostať i v meste. Po rokoch hľadania našli dokonalý domov v starej chalupe

Hlavná spálňa má po premene zmenený vchod a väčší šatník. Strategicky umiestnené svetlíky a zrkadlá zabezpečujú súkromie a zároveň znásobujú množstvo prirodzeného svetla vnútri. Modernizácie sa dočkali aj kúpeľne.

Kávový kútik s minimalistickým dizajnom, poličkami a bielym obkladom na stene.

Do kuchyne pribudol raňajkový kútik aj kávový bar, ktoré predtým v miestnosti neboli. Zdroj: Rafael Soldi

Prírodné materiály a remeslá

Architekti z ateliéru SHED Architecture & Design pri rekonštrukcii uprednostnili široké použitie prírodných materiálov a moderného dizajnu. Finálny efekt dosiahli vysokokvalitnými remeselnými technikami, ktoré spájajú pôvodný dizajn domu s moderným komfortom a estetikou​.

Prečítajte si tiež
V podkroví starej budovy by ste takýto byt určite nečakali. Ako vyzerá nekonvenčné bývanie umelca a jeho rodiny?

Vstup

Ak ste dom poznali v minulosti, premenu si všimnete okamžite po vstupe. Vďaka novým dverám pôsobí modernejšie a harmonickejšie. Zo vstupnej haly vedú dve cesty – vpravo je súkromné krídlo s hlavnou spálňou, šatníkom a rodinnou izbou. Z nej vedie priamy prechod cez exteriér do jedálenskej časti dennej zóny. Ak sa od vstupu vydáte doľava, dostanete sa do kuchyne, ktorá sa nachádza uprostred otvoreného priestoru spojeného s obývačkou a jedálňou.

Svetlý interiér s dreveným stropom, závesným svietidlom a pohľadom na modernú kúpeľňu.

Pôvodné vstupné dvere boli z tmavého dreva s pozdĺžnym presklením s matnou výplňou. Nový vstup je ich presným opakom.  Zdroj: Rafael Soldi

Obývačka

Obojstranný kozub kedysi prepájal spálňu s obývacou izbou. Pri rekonštrukcii prešiel zmenou: bol prepracovaný, zakončený glazovanými tehlovými dlaždicami a vizuálne oddelený od spálne. Medzi pestrými farbami sedačky, koberca a obrazov pôsobí uzemňujúco.

Obývacia izba s kozubom, pestrými pohovkami a výrazným umeleckým obrazom na stene.

Obývačka patrí jednoznačne k najfarebnejším miestnostiam v dome. Zdroj: Rafael Soldi

Denná zóna

Z opačnej strany sa obývačka ako súčasť dennej zóny otvára vďaka veľkému rohovému preskleniu do krajiny. Všimnite si jednoducho, ale pritom nápadito zariadený interiér, ktorý necháva vyniknúť priestor a vzdušnosť. Ako podlahu architekti zvolili biely dub. Kontrastuje s pôvodným moreným jedľovým a cédrovým drevom.

Priestranný obývací priestor s dreveným stropom, veľkými oknami a výhľadom na okolitú krajinu.

Výhľady na nádhernú okolitú prírodu sú viditeľné z každej strany domu. Z obývačky si domáci môžu užívať výhľady na záliv.  Zdroj: Rafael Soldi

Kuchyňa

Najväčšou premenou prešla kuchyňa. Odstránením steny sa zlepšil prietok vzduchu a otvoril sa výhľad na záliv. Na mieru vyrobenú kuchyňu dopĺňajú premyslené stolárske kúsky, medzi ktorými dominuje ostrovček z mramoru Nero Marquina. Všetky spotrebiče a kuchynské potreby sú ukryté pred pohľadmi. Funkčnosť kuchyne zvyšuje kávový bar a zabudovaný raňajkový kút.

Moderná kuchyňa s drevenými detailmi, mramorovým kuchynským ostrovom a veľkými oknami prepúšťajúcimi prirodzené svetlo.

Strop je obložený pôvodným cédrovým drevom. Zdroj: Rafael Soldi

Rodinná izba

Okrem veľkej otvorenej obývačky majú domáci aj menšiu a útulnejšiu rodinnú izbu. Z dvoch strán ju obklopuje príroda a vyhrieva ju dizajnový krb. Táto izba asi najviac pripomína obdobie zrodu stavby vďaka nábytku v štýle z polovice minulého storočia.

Obývacia izba s kozubom, dreveným stropom a galériou umeleckých obrazov na stene.

Menšia obývačka pôsobí na rozdiel od tej veľkej a otvorenej útulnejšie, ako stvorená na príjemné posedenia najbližšej rodiny. Zdroj: Rafael Soldi

Výhľady

Automaticky očakávame, že dom na svahu ponúkne pekné výhľady. Málokedy sa ich však podarí sprístupniť prakticky zo všetkých dôležitých miest interiéru. Hoci aj pôvodný architekt kládol dôraz na tento faktor, až dispozičné zmeny počas rekonštrukcie vniesli do interiéru potrebnú otvorenosť a funkčnosť vrátane prísunu prirodzeného svetla a výhľadov.

Kútik s hračkami a preskleným štítom strechy s výhľadom na stromy a jazero.

Výhľady si v tomto dome užívajú domáci prakticky z každej miestnosti v dome. Zdroj: Rafael Soldi

Detská izba

Na južnom konci domu pri dvoch spálňach, ktoré slúžia ako detské, prípadne hosťovské izby, boli pôvodne dve kúpeľne. Dnes je z nich jedna, pričom toaletu od sprchovacieho priestoru oddeľujú posuvné dvere. Je priechodná – na jednej strane nadväzuje na detskú izbu a na druhej ústi do spoločnej chodby.

Detská izba s dreveným stropom, veľkými oknami a knižnicou plnou detských kníh.

Detská izba patrí pravdepodobne malej slečne. Rovnako ako zvyšok domu vyniká svetlými farbami a krásnymi výhľadmi. Zdroj: Rafael Soldi

Terasa

Medzi dvoma krídlami domu – súkromným a spoločenskou dennou zónou – je drevená terasa. Uzatvára átrium so zelenou výsadbou. Presne uprostred čnie hrebeň sedlovej strechy. V lete je terasa ďalšou „izbou“ rozsiahleho zrekonštruovaného domu.

Drevená terasa s dvoma žltými stoličkami a stolíkom obklopená zeleňou a modernou architektúrou.

K terase sa dostanete priamo od vstupných dverí prechodom cez predsieň. No pred zrakmi okoloidúcich je dobré ukrytá, vďaka čomu majú domáci súkromie. Zdroj: Rafael Soldi

Lark House

Architekti prestavby: SHED Architecture & Design
Pôvodný architekt: Al Bumgardner
Lokalita: West Seattle, Washington
Plocha: 219 m²
Realizácia: 2023
Dodávateľ: Ambrose Construction
Použité materiály:

  • Podlahy – biele dubové drevo
  • Kuchynský ostrovček – mramor Nero Marquina
  • Vonkajší obklad – céder a vertikálne rezané jedľové drevo

Text: Sabína Zavarská
Foto: Rafael Soldi
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: Dom s výhľadom farebné ladenie rekonštrukcia domu
Zdieľať článok
Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajúUrob si sám

Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajú

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do letaASB.sk

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do leta

Výzva na obnovu domov poškodených povodňami je otvorená. Dostať môžete až 22 800 eurASB.sk

Výzva na obnovu domov poškodených povodňami je otvorená. Dostať môžete až 22 800 eur

Šiesta výzva Obnov dom a jej podmienky: Zabudnite na rýchle prsty, prihlasovanie zostane otvorené mesiaceASB.sk

Šiesta výzva Obnov dom a jej podmienky: Zabudnite na rýchle prsty, prihlasovanie zostane otvorené mesiace

Diskusia