Dom v lese počas jesene, obklopený stromami a prírodou.

Rodina si v lese postavila dokonalé miesto na útek z civilizácie! Stačí chvíľa na terase a stres by bol hneď preč

Galéria (23)
Zdroj: Riley Snelling
14. 10. 2024
Zdieľať

Osamelá chatka v lone kanadskej divočiny stelesňuje sen o úteku z civilizácie. Architektonicky interpretuje tradičné stavby v tvare A. Štúdio Dubbeldam Architecture + Design vytvorilo pre rodinu utešené zázemie, ktoré slúži na oddych a načerpanie síl. Chatka ponúka maximálny komfort v tesnom spojení s prírodou

Lesný región Muskoka v Ontáriu patrí medzi najobľúbenejšie rekreačné destinácie. Chatka je postavená na strmom svahu, oddialená od ostatných chát nižšie. Miesto bolo vybrané s ohľadom na minimálny zásah do okolia a životné prostredie. Objekt stojí na prirodzenej čistinke, aby nebolo treba rúbať stromy alebo upravovať terén.

Bočný pohľad na minimalistickú chatu s drevenou fasádou, obklopenú stromami v jesennom prostredí.

Miesto pre domček bolo vybrané cielene, aby bol zásah do prírody čo najmenší. Zdroj: Riley Snelling

Efektné ozvláštnenie

Chatu s drevenou fasádou navrhli architekti už na prvý pohľad tak, aby v prírodnom prostredí vizuálne nerušila. Svetlý obklad navyše časom naberie patinu, čím ešte viac splynie s okolitým lesom. Tvar hmoty s dvoma posunutými strechami navyše evokuje vrstvenie skál v okolitom prostredí. Rozdielne výšky strechy nielenže vytvárajú jedinečný vizuálny efekt, ale zároveň umožňujú viac presvetliť interiér. Priechod medzi súčasnou architektúrou a prírodou dodáva stavbe estetickú aj ekologickú hodnotu.

Prečítajte si tiež
Prišli na lacné riešenie, ako sa v prírode dá užiť skvelý relax. Malý domček na kraji lesa vám poskytne dokonalý únik od zhonu

Veľkoformátové okná ponúkajú panoramatické výhľady na okolitú prírodu. Vysoká presklená strana smeruje k jazeru, zatiaľ čo menšie okná na opačnej strane čelia lesu a ponúkajú tak väčšie súkromie. Svetlo, ktoré cez nich prúdi, hrá dôležitú úlohu vo vytváraní útulnej atmosféry a zároveň opticky zväčšuje vnútorný priestor.

Predná fasáda domu s trojuholníkovým oknom, osvetleným počas súmraku.

Presklená fasáda chaty smeruje k jazeru a maximalizuje tak krásne výhľady. Zdroj: Riley Snelling

Priestor v štýle loftu

Interiér chatky navrhlo štúdio s maximálnou účelnosťou a dôrazom na vzdušnosť. Vyznačuje sa vysokými stropmi a šikmými líniami strechy. Svetlé drevo pokrýva steny, strop aj schodisko, čím priestoru dodáva teplo a prirodzenú atmosféru.

Prečítajte si tiež
Ideálne víkendové miesto pre rodinu s tínedžermi: Jednoduchá stavba narúša predstavy, ako má vyzerať chata v lese

Do vyvýšenej stavby sa vstupuje vpravo zboku cez schodisko, vedúce na krytú verandu. Hlavné podlažie tvoria prepojené priestory kuchyne, obývačky a terasy, ktoré vytvárajú otvorenú zónu. Na opačnej strane podlažia sa nachádza spálňa a samostatná kúpeľňa so sprchovým kútom.

Moderná denná zóna so sedačkou a kuchyňou a drevenými schodami do loftovej spálne a minimalistickým dreveným dizajnom.

Vnútro chatky tvorí prízemie s dennou zónou, spálňou a kúpeľňou a horný loft. Zdroj: Riley Snelling

Dokonalé výhľady

Aj keď denná zóna v chatke nie je priestorovo veľká, pôsobí vzdušne. Pomáha k tomu aj pomerne jednoduché zariadenie, ktoré nezaberá veľa miesta. Obývačku napríklad tvorí len jedno kreslo, krbové kachle a sedačka smerujúca k presklenej stene. Televízor v nej nenájdete, no nádherné výhľady na jazero do dokonalo nahrádzajú.

Prečítajte si tiež
Jednoduchý vidiecky dom vám dopraje dokonalé miesto na relax. Stačila by chvíľa na terase a všetok stres by bol preč!
Interiér chaty s vysokým dreveným stropom, pieckou a preskleným štítom so vstupom na terasu a výhľadom na jazero.

Sklenená stena privádza les do vnútra chaty a dokonalo nahrádza potrebu akýchkoľvek obrazoviek. Zdroj: Riley Snelling

Kuchyňa na opačnej strane miestnosti využila priestor pod hornou galériou. Je minimalistická, s tmavými akcentmi, otvorenými policami a hladkou pracovnou doskou. Celkový dizajn je jednoduchý, funkčný, so zameraním na čisté línie a prírodné materiály. Jej súčasťou je aj kuchynský ostrovček, ktorý plní aj funkciu jedálenského stola.

Fotografiu kuchyne nájdete vo fotogalérii.

Horná časť chatky je menšia a flexibilná. Prístup vedie po drevenom schodisku s plným zábradlím, ktoré poskytuje stabilitu. Táto zóna nie je viditeľná z prízemia, vďaka čomu ponúka väčšie súkromie. Jej súčasťou je pracovný stôl aj oddychová zóna s rozťahovacou sedačkou a výhľadmi na les, môže teda slúžiť ako pracovňa i ako druhá spálňa. Aj tu sú prítomné veľké okná, ktoré priestor napriek jeho kompaktným rozmerom opticky zväčšujú.

Domáca kancelária s veľkým trojuholníkovým oknom, výhľadom na prírodu a dreveným stropom.

Pracovný stôl smeruje do otvorenej dennej zóny, vďaka čomu pracujúci nestráca prehľad o dianí v chate, no zároveň si taktiež môže užívať krásne výhľady. Zdroj: Riley Snelling

Pohladenie drevom

Vizuálne prepojenie s hlavným podlažím umocňuje pocit otvorenosti a vzdušnosti v celom interiéri. Steny aj strop sú obložené drevom, čo zachováva dizajnovú jednotu s dolnou časťou. Drevo vytvára príjemnú, útulnú atmosféru, ktorá zjednocuje priestor a dodáva mu hrejivý charakter.

Interiér zahŕňa dubovú podlahu, javorovú preglejku vo forme vnútorných priečok a cédrové obloženie, doplnené o tmavosivé okenné rámy a kamenné platne.

Obývacia izba s krbom, dreveným obkladom a výhľadom na prírodu cez veľké okná.

V interiéri použili viacero druhov dreva – dub, javor aj céder. Zdroj: Riley Snelling

Betónové základy

Pri výstavbe chatky sa použili prírodné a udržateľné materiály. Hrubé steny a trojité zasklenie poskytujú vysokú pasívnu izoláciu, čím výrazne znižujú potrebu vykurovania a energetickú spotrebu.

Prečítajte si tiež
Takýto interiér by ste v starom sídle určite nečakali. Vnútro nenápadného domu inšpirovalo umenie z továrne Andyho Warhola

Stavba stojí na betónovom základe, ktorý architekti osadili priamo na prirodzené skalné útvary, čo minimalizovalo zásahy do terénu. Dreviny použité na fasádu a vnútorné obloženie pochádzajú z certifikovaných zdrojov (FSC), čo podčiarkuje ekologickú zodpovednosť projektu.

Letecký pohľad na dom uprostred lesa pri jazere.

Chatka bola stavaná z udržateľných materiálov s dôrazom na nízku energetickú spotrebu. Zdroj: Riley Snelling

Táto chatka je dôkazom, že moderná architektúra môže harmonicky splývať s prírodným prostredím a zároveň poskytovať vysoký komfort. Udržateľné materiály, premyslená architektúra a silné spojenie s prírodou robia z tejto chatky ideálne miesto na skutočný relax.

Bunkie on the Hill

Štúdio: Dubbeldam Architecture + Design
Hlavná architektka: Heather Dubbeldam
Lokalita: Muskoka, Ontário, Kanada
Plocha: 93 m²
Realizácia: 2023

Text: Katarína Mácová
Foto: Riley Snelling

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: Dom s výhľadom moderná architektúra prírodné materiály Veľkoplošné zasklenie
Zdieľať článok
Drevodom na komplikovanom pozemku, prístavba základnej školy aj apartmány v kláštore. Poznáme laureátov CE ZA AR 2024ASB.sk

Drevodom na komplikovanom pozemku, prístavba základnej školy aj apartmány v kláštore. Poznáme laureátov CE ZA AR 2024

Môžeme úspešne bojovať so škodcami aj bez chémie? Odpovedá Martin ČurdaZáhrada

Môžeme úspešne bojovať so škodcami aj bez chémie? Odpovedá Martin Čurda

S kladením betónových dlaždíc si ľahko poradíte aj bez skúseností: Krok za krokom k príjazdovej ceste a chodníkuUrob si sám

S kladením betónových dlaždíc si ľahko poradíte aj bez skúseností: Krok za krokom k príjazdovej ceste a chodníku

Fotopostup: Ako si predpestovať georgíny z hľúz? Takto porastú aj v kvetináčiZáhrada

Fotopostup: Ako si predpestovať georgíny z hľúz? Takto porastú aj v kvetináči

Diskusia