Zdroj: MGA Josef Trakal – internetový dizajnér

Trendom roku 2023 je bronz v interiéri. Ako ju kombinovať, aby ste sa vyhli gýču?

14. 10. 2023
Zdieľať

Nábytok s kovovými akcentmi, kombinácia dreva a kovu alebo celokovové predmety sú v modernom dizajne obľúbené a určite zaujmú. Dajú sa použiť v rôznych štýloch – od minimalistického cez rustikálny, eklektický, ktorý je zmesou všetkého, čo sa vám páči, až po luxusný. Za ostatné roky sme mohli vidieť chrómové kuchynské linky, mosadzné stolíky aj medené svietidlá. Bronz sa stáva novou mosadzou, obľúbenou najmä v kombinácii s drevom. Nie je to však jeho jediné využitie.

Teplé odtiene kovu

Zlatá, bronzová, mosadzná či medená farba sú obľúbené vďaka svojmu lesku v príjemnom teplom odtieni. Nemožno sa čudovať, že bronz s krásnym červenkastým odtieňom a luxusnou estetikou získava na popularite. Podobne i mosadz je charakteristická teplým farebným odtieňom.

Aký je však medzi bronzom a mosadzou rozdiel? Povrchová úprava bronzových bytových doplnkov je vo všeobecnosti červenohnedá, zatiaľ čo mosadz má žltastý nádych.

Obe kovové farby môžete spolu kombinovať, pravidlo však je začať v malom, pretože takáto hra môže veľmi rýchlo skĺznuť ku gýču.

Všeobecné pravidlo

Kovové prvky v miestnosti vyberajte opatrne. Napríklad konferenčný stolík s bronzovým rámom dodá priestoru správny šmrnc. Do izby môžete ešte pridať drobné mosadzné či bronzové ozdoby a dosť. To úplne stačí.

Bronzové a mosadzné dekorácie.

Bronz môžete kombinovať aj s inými kovmi, treba však myslieť na to, že menej je niekedy viac. Zdroj: MGA Josef Trakal – internetový dizajnér

Farby, ktoré ladia s bronzom

Bronzová farba je prirodzene pútavá. Ak ju však nekombinujete vhodne, môže pôsobiť neprirodzene, gýčovito či chaoticky. Preto sú dôležité farby, ktoré k bronzu použijete.

Chladné a pokojné

Bronz má sýty zemitý odtieň, ktorý unavuje oči. Keď sa naň budete pozerať pridlho, pocítite to. Práve preto je vhodné kombinovať ho s pokojnými chladnými farbami. Výborne fungujú farby zahmleného dňa alebo búrlivej oblohy. Môžete si zvoliť aj svetlé pozadie, no dbajte o to, aby ste okolie bronzových doplnkov zvýraznili prvkami v tmavších odtieňoch. Napríklad ak máte svetlú maľovku, bronzový svietnik postavte pred tmavý obraz stojaci na komode.

Prečítajte si tiež
Farbami nešetrili, ale gýču sa vyhli. V dome pre rodinu s tromi deťmi majú veľa praktických riešení a ružový kuchynský ostrovček

Teplé, ale jemné

Zemité farby sú teplé, rovnako aj bronzová. I keď je všeobecným pravidlom vybrať k teplým studenú doplnkovú farbu, ktorá udrží rovnováhu, v prípade bronzovej si môžete zvoliť aj iné teplé farby. Ubezpečte sa však, že sú svetlejšie ako ona. Najlepšou voľbou sú jemnejšie odtiene bronzovej a príbuzných farieb, napríklad karamelová, koralová, broskyňová.

Neutrálne

Ak sa obávate, že výraznejšími farbami pokazíte finálny efekt, zvoľte neutrálne odtiene. Neuspokojte sa však len s bielou alebo čiernou. Existuje celé spektrum bielych odtieňov, z ktorých si môžete vybrať, pričom mnohé z nich vytvoria oveľa lepšie pozadie pre bronzové predmety ako čistá biela.

Interiér s rozličnými bronzovými svietidlami.

Ak neviete, ako dostať bronz do interiéru, vyskúšajte svietidlá. Miestnosti dodajú dojem elegancie. Zdroj: MGA Josef Trakal – internetový dizajnér

Ako pridať bronz do domácnosti?

Nápadov je veľa, ale ak chcete vedieť, ako bude bronzová farba pôsobiť vo vašej obývačke či spálni, začnite v malom. Najlepšie je vybrať jemný prvok, napríklad rám zrkadla, kovanie, úchytky alebo dekorácie. Prípadne zvoľte veľký nábytok (police, jedálenský či toaletný stolík) s bronzovými prvkami v dizajne. Ďalšie tipy, ktorými nič nepokazíte:

Osvetlenie

Jednoduchý spôsob, ako pridať do miestnosti bronzový akcent a zároveň podčiarknuť eleganciu. Bronz je fantastický materiál na ramená či taniere lustra, ale oslní aj pri stojacích lampách.

Prečítajte si tiež
Tieto farby ničia spánok! Viete, ktorým odtieňom posteľnej bielizne je lepšie sa vyhýbať?

Police

Absolútnym hitom obývačiek sú police s bronzovým rámom a dreveným alebo skleným telom. Zafungujú aj v jedálni. Použitie bronzu dodá úložnému priestoru industriálny nádych, no teplý odtieň veľmi dobre spolupracuje aj s inými dizajnovými štýlmi.

Bronzová je najteplejšia farba z kovových odtieňov. Perfektne funguje v kombinácii s drevom, so sklom, ale aj s mramorom.

Príručné stolíky

Bronz je ideálny ako rám pre mnoho nábytkových predmetov. Vyzerá skvele, keď je zabudovaný do príručných stolíkov; nájdete aj konferenčné stolíky alebo stolíky s bronzovými obkladmi alebo inými prvkami.

Doplnky

Bronzové bytové doplnky sú rýchlou a priamočiarou metódou, ako dodať miestnosti teplé odtiene tohto vzácneho kovu.

Prečítajte si tiež
Fakt alebo mýtus? Existujú farby, ktorým by sme sa mali v kúpeľni vyhnúť?

Kúpeľňová batéria a umývadlo

Ak chcete kúpeľni dodať rustikálny vzhľad, zvážte kombináciu dreva, štukovej omietky a bronzovej batérie či misky umývadla. Špeciálny efekt podporíte stmievateľným osvetlením.

Vaňa ako dizajnový prvok

Máte veľkú kúpeľňu alebo uvažujete nad voľne stojacou vaňou, hoci aj v spálni? Bronzová vaňa zmení celý váš pohľad na relax a očistu. Na rozdiel od kamennej alebo mramorovej vane bronzová udrží teplo dlhšie. Navyše bronz je neželezný kov, čo znamená, že nehrdzavie ako oceľ alebo železo. Jeho farba používaním dostáva elegantný zelenkastý nádych.

Stojatá lampa s tienidlom s bronzovým vnútrom v interiéri.

Ak sa pri kombinácii farieb neviete rozhodnúť, voľte radšej neutrálne odtiene. Zdroj: Ikea

Ako šperky

K použitiu metalických prvkov v interiéri pristupujte tak, ako keby ste si vyberali šperky. Celok by mal pôsobiť jednoducho a elegantne. Veľké kusy nábytku s decentnými kovovými prvkami, napríklad kovové dvierka stolíka pod televízor či komody, dodajú jemný nádych pôvabu bez pocitu „preplácania“.

Ako urýchliť vznik patiny?

Kým sa na bronze vytvorí patina prirodzene, prejde mnoho rokov. Správnym ošetrením však môžete kov prinútiť zostarnúť podstatne rýchlejšie. Vďaka šikovnému triku starých sochárov sa krásny tmavý odtieň objaví už v priebehu niekoľkých minút. Na tento účel používali dusičnan železitý. Môžete však skúsiť podobne fungujúce, no podstatne jednoduchšie prípravky – citrónový extrakt, ocot alebo studenú čiernu kávu.

Text: Sabína Zavarská
Foto: MGA Josef Trakal – internetový dizajnér, Ikea
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Farby, materiály Navrhovanie interiéru
Tagy: farby v interiéri kovové svietidlá zariaďovanie interiéru
Zdieľať článok
Jediný svojho druhu na Slovensku. Vydávame špeciál o mladých slovenských architektochASB.sk

Jediný svojho druhu na Slovensku. Vydávame špeciál o mladých slovenských architektoch

8 vecí, ktorých využitie v kuchyni by ste naozaj nečakali: od dentálnej nite cez podložku pod myš až po sprchovú čiapku!Urob si sám

8 vecí, ktorých využitie v kuchyni by ste naozaj nečakali: od dentálnej nite cez podložku pod myš až po sprchovú čiapku!

Prečo je dobré mať na záhrade sýkorky a čím ich kŕmiťUrob si sám

Prečo je dobré mať na záhrade sýkorky a čím ich kŕmiť

Január je vhodný na rez viniča aj týchto drevín. Ktorým rastlinám sa oblúkom vyhnúť?Záhrada

Január je vhodný na rez viniča aj týchto drevín. Ktorým rastlinám sa oblúkom vyhnúť?

Diskusia