Ako vyzerá dom vo svahu vytvorený z viacerých domčekov? Majitelia chceli jednoduchú eleganciu, nie glamour
Svahovitý pozemok sa pri stavbe domu často považuje za negatívum. Znamená totiž komplikácie a investíciu navyše — či už na vyrovnanie terénu, alebo náročnejšie základy. No bývanie na svahu môže mať aj veľa pozitív. Samozrejme, ak návrh domu zoberú do rúk šikovní architekti.
Snom majiteľov bol plochou väčší, ale vzhľadom útulný moderný dom, ktorý by poskytoval malebné výhľady na les a chránenú krajinnú oblasť nielen z obývacej časti, ale aj zo spální. Ich názor bol jasný – čím viac krásnych výhľadov na okolie, tým príjemnejší priestor. Zároveň chceli maximálne využiť výšku izieb na poschodí.
Viac domčekov v jednom
Novostavba, ktorú dokončili minulý rok v poľskom meste Gdyňa, spája niekoľko „domčekov“ do jedného celku a vytvára členitý interiér i exteriér.
„Namiesto štýlu glamour sme sa chceli zamerať na jednoduchosť, skromnosť a vysokú kvalitu pri zachovaní maximálnej funkčnosti,“
Marta Komorowska-Koszałka a Bartosz Koszałka.
Architekti načrtávali projekt v spolupráci s klientmi, krok za krokom. Od začiatku bolo zrejmé, že najviac pozitív poskytne stavba položená na najvyššom mieste svahu. A to nielen pokiaľ ide o výhľady. Táto poloha tiež umožnila jednoduchý prístup. Koncepcia celej stavby vyplynula z umiestnenia pohľadových osí smerom do lesa a k okolitej prírode. Práve preto padlo rozhodnutie zložiť dom z niekoľkých hmôt, ktoré pôsobia ako samostatné domčeky, ale sú prepojené do jedného veľkého celku. Každý z nich má vlastnú sedlovú strechu so štítmi, ponúkajúcimi skutočne čarovné a vždy iné výhľady. Obytné miestnosti na poschodí v plnej miere využívajú výšky domu až po samotnú strechu.
Rozdielne fasády – omietka vs. tehla
Hmoty domu sa odlišujú nielen veľkosťou a výškou, ale aj fasádou. Keď vchádzate do domu od ulice, za tehlovým múrom vidíte tri na bielo omietnuté domčeky so štítmi v rôznych výškach. Prvé dva sú uprostred spojené strieškou prikrývajúcou vstup do domu. V pozadí sa črtá väčšia obdĺžniková hmota s kolmo orientovaným hrebeňom strechy a tehlovou fasádou. Zo strany záhrady si zas všimnete, že tehlou obložená najvyššia časť domu nemá pôdorys obdĺžnika, ale je v tvare písmena L. Z jedného miesta na záhrade dokonca vidíte dva domčeky – tehlový a biely – nalepené na seba.
Svah až do 7 metrov
Výškový rozdiel pozemku, na ktorom stojí atypická novostavba, je až sedem metrov. Výhodou je, že tento strmý svah oddeľuje súkromnú časť záhrady od ulice a vytvára pokojnú zelenú zónu s výhľadom na chránený Trójmiejski Park Krajobrazowy. Svahovitá časť záhrady je vysadená rôznymi druhmi rastlín a na nižšiu časť pozemku vedie betónové schodisko. Jednotlivé hmoty zvonku obkolesujú drevené terasy, ktoré vznikli vďaka členitému usporiadaniu projektu.
Obývačka otvorená po strechu aj biliard
Ako je riešená dispozícia? Naľavo od hlavného vstupu do domu sa nachádza garáž pre dve autá, napravo kuchyňa s obývačkou a jedálňou. Smerom k záhrade je orientovaná obývačka s veľkým presklením a napojením na vonkajšiu terasu. Vedľa nej našla miesto oddychová izba s nádherným biliardovým stolom a knižnicou. I z nej sa dá vyjsť na terasu. Obývačka je vertikálne otvorená cez obe podlažia až po strechu. Z medziposchodia nad obývačkou vidno okolitý les a záhradu. Na hornom podlaží smerom k ulici nájdete technické miestnosti a kúpeľne, nad kuchyňou je hlavná spálňa, oproti nej na opačnom konci dispozície dostali priestor ďalšie tri spálne.
Všetko sa točí okolo schodiska
Do stredu dispozície architekti vložili schodisko, okolo neho – v otvorenom pôdoryse – usporiadali hlavné miestnosti. Zároveň splnili požiadavku domácich, ktorí si neželali mať z obývačky priamy výhľad na kuchyňu. Taktiež chceli, aby bol vstupný priestor do budovy vizuálne oddelený od obývacej časti. Vďaka posunutiu hmôt stavby nevytvárajú tieto miestnosti navzájom jednu priamku, ale sú voči sebe posunuté, polootvorené a útulné.
Príroda a jednoduchosť, nie glamour
Pri navrhovaní interiéru bolo pre investorov i architektov dôležité (rovnako ako na fasádach) použiť prírodné materiály. Vytvárajú útulnú a hrejivú atmosféru, pritom sú v elegantnom štýle.
Čaro dobového nábytku
Špeciálne čaro dodáva interiéru dobový nábytok. Neodmysliteľným doplnkom jedálne je osvetlená vitrína na víno. Nad ňu architekti umiestnili interiérové okno, ktoré osvetľuje schody prirodzeným svetlom. Zároveň z jedálne vidno, kto ide po schodoch, a zo schodov zas máte prehľad o tom, kto je v jedálni. Kuchyňa leží v samostatnej časti s vlastnou sedlovou strechou, ktorá je viditeľná aj v interiéri. Uprostred nej je dominantný ostrovček s mramorovou kresbou. Viacero kúpeľní je v takto rozľahlom dome samozrejmosťou.
Dom s mnohými štítmi
nehnuteľnosť: Nezvyčajný rodinný dom so zastavanou plochou 280 m2 tvorí viacero pospájaných hmôt so sedlovými strechami. Stojí na svahovitom pozemku. Výhody umiestnenia na najvyššom mieste svahu znásobujú veľké okná v izbách pod strechou. Z každej miestnosti je iný, ale vždy fascinujúci výhľad.
architekti: Marta Komorowska-Koszałka a Bartosz Koszałka
lokalita: Gdyňa, Poľsko
Text: Sabína Zavarská
Foto: Nate Cook