Dôstojná novostavba v Opatovej vytvorila spolu so starým mlynom a zastrešeným parkovacím stojiskom vkusnú usadlosť
V Reného rodnej obci Opatová na západnom Slovensku sa rozhodol usadiť jeho bratranec Patrik s manželkou Jankou. Kúpili rodinný pozemok, kde bývala babička a kde stával mlyn s vodným náhonom, sklady a chlievy. Dodnes tu po dvore pobehujú sliepky. Pozemky sa nachádzajú vedľa cesty, pozdĺž ktorej tečie potok. Naproti cez cestu je návršie a na ňom cintorín, kde ležia predkovia a možno aj mlynár, ktorý ten mlyn kedysi postavil.
Tu staviame nový rodinný dom. Má to byť dôstojná stavba, ktorá nebude narúšať charakter obce, a napriek tomu bude súčasná. Tvar pozemku je komplikovaný. Veľkú časť zaberá mlyn a jeho neskoršie prístavby. Nehodnotné poľnohospodárske stavby stoja pri potoku. Tieto malé objekty a dostavby demolujeme. Výsledným riešením je usadlosť tvorená tromi objektmi.
Mlynom, ktorý čiastočne zachovávame, novostavbou rodinného domu, ktorá zaberá priestor pri potoku, a zastrešeným parkovacím stojiskom, ktoré oba objekty spája. Medzi týmito tromi stavbami vzniká príjemný, čiastočne uzatvorený priestor záhrady a dvora.
Objekt mlyna je príliš cenný na to, aby bol zdemolovaný a príliš veľký na to, aby bol zrekonštruovaný celý. Preto z neho zachovávame len jeho najstaršiu časť a jednu obvodovú stenu novšej dostavby. Táto stena s oknom z exteriéru do exteriéru je torzom. Vytvára unikátnu atmosféru svojím charakterom a vzťahom k novým aj pôvodným objektom.
Zachovaná časť bývalého mlyna nachádza nové využitie, stáva sa miestom stretávania v prízemí. Priestor na prácu ostáva na poschodí. Najhodnotnejšou pôvodnou technológiou mlyna je takmer 200 rokov stará drevená stolica, na ktorej bolo uložené mlynské koleso, a násyp pšenice. Tieto prvky sú citlivo ošetrené a využité tak, aby v priestore nadobudli významné postavenie.
Do obvodovej steny mlyna je vsadené nové štvorcové bezrámové okno, ktoré otvára úplne nový priehľad na dvor i do okolia. Jeho ostenie je zvnútra obložené smrekovými doskami, rovnaké možno nájsť i na podlahe na poschodí. Všetky elektrorozvody vedú po povrchu reparovaných starých múrov. Podlaha na prízemí je úplne nová.
Je to masívna betónová doska, ktorá leží na prírodnom kamenive, čo jej umožňuje odvádzať vlhkosť z podložia. Leštený a navoskovaný betón tejto podlahy je zdobený štruktúrou vybrúsených kamienkov a jemnými vlásočnicovými trhlinami. Je to podlaha, ktorá bude s mlynom starnúť.
Na fasádu mlyna nahodil murárskou naberačkou starý majster vápennocementovú maltu. Strecha nebola v dobrom stave a bolo nevyhnutné ju aj s krovom kompletne vymeniť. Mlyn, nový dom i zastrešenie parkovania sú zakryté rovnakou pálenou škridlou.
Novostavba rodinného domu sa primkýna k potoku a vytvára súkromie na dvore za domom. Vyniká siluetou troch nerovnakých nadväzujúcich sedlových striech. Vďaka nim v dome vzniká priestorová pestrosť a umožňuje obyvateľom zažívať prechody z menších spojovacích a úžitkových priestorov do občas prekvapivo veľkých otvorených pobytových miestností.
Novostavba kontrastuje s historickým objektom mlyna takmer minimalistickou estetikou. Steny a stropy sú biele, hladké. Len v niektorých neopláštených plochách prezrádzajú, že konštrukciu domu tvoria CLT panely, ktoré zásadne urýchlili proces hrubej stavby. Na podlahe je jednofarebné marmoleum, kúpeľne sú striedme, s malými štvorcovými bledosivými obkladmi.
Fasáda je obložená smrekovcom, a to aj pred oknami do ulice, kde sú časti fasády otváravé. Dom je veľmi dobre zateplený hrubou vrstvou drevovláknitej izolácie. Zdrojom tepla je tepelné čerpadlo, ktorého hospodárnosť výrazne zvyšuje rekuperačná technológia. Tá domu pomáha udržať zdravú klímu, aj keď domáci zabudnú vyvetrať.
Zastrešenie parkovacích stojísk nesú subtílne oceľové stĺpy podopierajúce dlhé lepené nosníky, ktoré siahajú od domu až k mlynu. Je do nich votknutý mohutný krov s ležatou stolicou. Táto otvorená tesárska konštrukcia sa sama osebe stáva esteticky dôležitou súčasťou celej usadlosti. Je dimenzovaná tak, aby na väzné trámy v budúcnosti bolo možné napojiť dostavbu ďalšej pobytovej časti domu. Medzi parkovacími stojiskami sa nachádza jednoduchý objekt opláštený polopriehľadným ťahokovom. Slúži ako sklad záhradného náradia a športového vybavenia.
Záhradu miestni záhradníci realizovali podľa návrhu krajinárskeho štúdia Land 05. Okrasné jablone, vŕby pri potoku či mohutný orech pred mlynom sa v budúcnosti, keď trošku podrastú, stanú dôležitou súčasťou charakteru tejto novej vidieckej usadlosti.
Názov projektu: Opatová II, novostavba domu, rekonštrukcia mlyna
rok štúdie: 2016
rok realizácie: 2017 – 2022
autori: René Dlesk, Tamara Kolaříková – RDTH architekti
spolupráca: Tomáš Oriešek, Ján Madura
miesto: Opatová (Trenčín), Slovensko
Fotografie: Filip Beránek
Interiér bol zaradený do súťaže Interiér roka 2021, ktorá bola slávnostne vyhodnotená koncom apríla v pražskom Centre súčasného umenia DOX. Pozrite si prehľad víťazov všetkých kategórií.