Neverili by ste, že toto je interiér v starej košickej bytovke. Za dojem ako v novostavbe vďačia majitelia zmene dispozície
Zásah do funkčnej schémy trojizbového bytu sa ukázal ako praktický i vizuálne prínosný. Odstránením priečok v dennej časti získala nehnuteľnosť v širšom centre Košíc dispozičné kvality novostavieb. O zveľadenie a maximálne presvetlenie interiéru sa k veľkej spokojnosti jeho majiteľov postarala lokálna architektonická kancelária RAN.
Byt s orientáciou na obe strany tehlového bytového domu už pred rekonštrukciou disponoval pomerne vhodnou dispozíciou. Na dennú a nočnú časť v rovnakom veľkostnom pomere ju zhodne rozdeľoval vstupný priestor. Byt získal novou koncepciou zjednotený dizajn zariadenia navrhnutého na mieru. Bonusom je prepracovaný systém úložných a obslužných systémov.
Pravá časť zložená z dvoch izieb
Po pravej strane, s dverami súbežne vedľa vchodových, sa nachádza spálňa. Charakterizuje ju na mieru robený čierny skriňový nábytok z dubovej dyhy, ktorý symetricky rámuje manželskú posteľ. Transparentný lak necháva priznanú štruktúru dreva. Stenu oproti oknu zapĺňa po celej ploche klasický šatník vo svetlom odtieni s úchytkami v tvare gombíka. V časti pod oknom architekti navrhli umiestniť pracovný stôl.
Vedľa spálne sa nachádza približne o pätinu menšia miestnosť s obdĺžnikovým pôdorysom, využiteľná ako detská, prípadne i hosťovská izba. Nočná časť bytu podľa slov autorov zachováva farebnú a materiálovú schému zvyšku interiéru.
„V byte dominujú tri hlavné materiály – brezová preglejka, čierna MDF doska a štuková omietka,” objasňujú architekti materiálový charakter projektu.
Vstup s reprezentatívnym charakterom
Slová autorov projektu výrazne prezentuje i vstupná hala, ktorá je takýmto obkladom pokrytá. Dopĺňa ju tmavosivá čalúnená lavica so subtílnou konštrukciou, štyri jednoduché háčiky a zrkadlo menšieho formátu so zaoblenými hranami. Priestor dotvára brezová preglejka so vstavanou skriňou s dotykovým ovládaním.
Kontrastom k svetlému drevu je čierny obklad jadra z MDF dosky na opačnej strane, ktorý súvisle pokračuje vstupmi do hygienického zázemia a vrcholí čiernou kuchynskou linkou.
Ľavá polovica bytu pozostáva z kúpeľne v nadčasovom čierno-bielom dizajne s priestranným sprchovacím kútom. „Jeho oblúk ukrýva odvetrávacie potrubie kanalizácie,“ prezrádzajú architekti. Vysoký lesk bielych kachličiek v kolmom usporiadaní na seba vytvára optický účinok v prospech väčšieho priestoru. S kúpeľňou susedí samostatné WC s umývadlom.
Komoru nahradila nová jedálenská časť
Ku kuchyni kedysi prislúchala vlastná uzatvárateľná komora. Pri úprave dispozície bola odstránená, aby sa obývacia izba s kuchyňou plynulo prepojili. Vzniklo tak i miesto pre okrúhly jedálenský stôl so štyrmi stoličkami. Čierna kuchynská linka v tvare U obsahuje čiernu pracovnú dosku, drez aj vodovodnú batériu. Na jednej strane zaberá celú plochu steny.
Obývacia izba je z časti vymedzená otvorenou knižnicou z brezovej preglejky. Okrem dekoratívnej funkcie vhodne presvetľuje priestor a pravidelný raster zohráva dôležitý organizačný prvok. Podlahy pokrývajú repasované pôvodné parkety, novinkou je odhalenie nosníka alebo aj tehlovej steny, skultivovanej náterom v svetlosivom odtieni.
Obývacej izbe vládne pohodlie a osobitý vkus
Zariadenie obývacej izby tvorí len niekoľko kusov nábytku, no vo výsledku pôsobia efektne. Širší rozmer tmavosivej sedačky opticky zjemňujú štíhle čierne kovové nohy. Platí to aj pre nábytkový kus v štýle leňošky v rovnakom dizajne.
Okrúhly konferenčný stolík tvorí príjemný protiklad. Jeho vzhľad vypovedá o šťastnej zhode okolností, keď plocha stolíka symbolizuje významné zastúpenie brezovej preglejky a čierna kovová konštrukcia obľúbenú farbu majiteľov bytu.
Premyslenú kompozíciu dotvára svetlosivý koberec s vysokým vlasom, ktorý násobí pocit domáceho pohodlia. Hladká stena oproti oknu, natretá v svetlosivom odtieni (nazývanom aj lomená biela), slúži ako premietacie plátno. Nízka skrinka z brezovej preglejky potvrdzuje individuálny prístup k zariadeniu pre účely jednotnej estetiky interiéru.
Byt MT v Košiciach
Architekti: RAN
Lokalita: Košice
Návrh: 2019
Realizácia: 2019-2020
Autor: Katarína Mácová
Foto: Tomáš Lazorik