Moderný rodinný dom s veľkým presklením a bazénom

Novostavba rodinného domu so záhradou, bazénom a kamennou fasádou zaujme už na prvý pohľad

Galéria (15)
Zdroj: Shai Epstein
20. 05. 2022
Zdieľať

Kombinácia rôznych materiálov a textúr spolu so zemitými farbami dokáže vytvoriť veľmi príjemnú atmosféru. Ak k tomu pridáte otvorený pôdorys a systém širokých okien, dostanete jedinečný priestor na bývanie. Tieto atribúty patria „kamennému domu“, ktorého autorkou je izraelská architektka Hila Hendifer.

Kameň a sklo

Novostavba rodinného domu so záhradou zaujme už na prvý pohľad. Fasády domu pokrývajú pásy čadiča, kombinované s veľkými preskleniami. Kontrast medzi kameňom a oknami, ktoré majú minimalistický profil, vytvára fascinujúcu zmes a rovnováhu medzi dizajnovými štýlmi, materiálmi a proporciami. Široké okná dodávajú do interiéru množstvo denného svetla.

Moderný rodinný dom s veľkým presklením a minimalistickým dizajnovým interiérom

Vzdušný svetlý priestor uzemňuje drevená podlaha, ktorá tvorí dokonalý podklad pre bledosivý gauč. Zdroj: Shai Epstein

Ako odčleniť funkčné zóny bez deliacich prvkov?

Zhruba takto sa dá pomenovať hlavná výzva, ktorú architektka pri tejto stavbe riešila. Investor si totiž želal maximálne otvorený priestor bez deliacich priečok, ale bolo potrebné vytvoriť funkčné členenie a vizuálne hranice medzi jednotlivými zónami.

Prečítajte si tiež
Do bazéna rovno z interiéru? Diagonálny dom efektívne využíva priestor

Do domu vojdete cez široké čierne dvere osadené medzi múry s kamennou krytinou. Zdôrazňujú mestskú, minimalistickú líniu a elegantne kontrastujú s drsným kameňom. Už od prvého momentu naznačujú konfrontáciu medzi maximalizmom a minimalizmom, medzi „divokým a zdržanlivým“.

Moderný rodinný dom s veľkým presklením a minimalistickým dizajnovým interiérom

Kuchyňa pôsobí vďaka čiernej linke rezervovane – zdôrazňuje minimalistickú líniu projektu. Zdroj: Shai Epstein

Denná zóna s množstvom okien a čiernou kuchyňou

Prvým priestorom, s ktorým sa stretnete pri vstupe do domu, je obývačka. Vzdušný svetlý priestor uzemňuje drevená podlaha, ktorá tvorí dokonalý podklad pre bledosivý gauč. Kuchyňa pôsobí vďaka čiernej linke rezervovane – zdôrazňuje minimalistickú líniu projektu. Patrí k nej jedálenský pult. Systém širokých okien vytvára scénu pre hru medzi svetlom a tieňom, zároveň minimalizuje hranice medzi interiérom a exteriérom.

Veľké okná v modernej chodbe

Široké okná dodávajú do interiéru množstvo denného svetla. Zdroj: Shai Epstein

Súčasťou dennej zóny je aj jedálenský kút. Nachádza sa vedľa dvoch veľkých okien, ktoré vytvárajú dynamické pozadie pre dianie okolo stola a prepúšťajú veľké množstvo prirodzeného svetla. Zaujímavým prvkom je drevená stolová doska, natretá čiernou farbou, ktorá vytvára jedinečný textúrny vzhľad.

Parkety „rybia kosť“ harmonizujú spálňu

Parkety v hlavnej spálni sú kladené do moderného vzoru „rybia kosť“, čo vytvára mimoriadne príjemnú atmosféru. Dve dlhé okná po oboch stranách postele zdôrazňujú symetrickú líniu, priestor pôsobí ľahko a vzdušne.

The Stone House16

Vzdušný svetlý priestor uzemňuje drevená podlaha, ktorá tvorí dokonalý podklad pre bledosivý gauč. Zdroj: Shai Epstein

Kombinácia povrchov v kúpeľniach

Kúpeľne sú charakteristické minimalistickými líniami, vyjadrenými spôsobom ukladania obkladov na stene a stretom dvoch typov obkladov v rovnakom priestore. Aj umývadlové skrinky sú kombináciou povrchov – jedna je obložená drážkovanými dlaždicami a druhá hladká, v odtieni dymovo modrej, čo dodáva miestnosti ďalšiu zaujímavú vrstvu. Kúpeľne majú vysoké okná, ktoré umožňujú dobré prúdenie vzduchu a zároveň ponúkajú výhľad do vonkajších priestorov.

Tmavomodrá kúpeľňa so sivou mozaikovou stenou

Kúpeľňa. Zdroj: Shai Epstein

Vonkajšie priestory, bazén a bohatá vegetácia

Vonkajšie priestory boli precízne vytvorené tak, aby pôsobili prirodzene. Bazén je nielen osviežujúcim prvkom exteriéru, ale zároveň pôsobí veľmi dekoratívne – vytvára odrazy, ktoré sa prenášajú aj na veľké presklenia a naopak, vzniká magický odraz odrazu v odraze. Kamenná podlaha ladí s kamennou krytinou na fasáde domu.

Prečítajte si tiež
Bazén alebo záhradné jazierko? Zhrnuli sme výhody a nevýhody oboch riešení

Významným tvorcom pokojnej atmosféry je bohatá vegetácia. Na vydláždenej ploche je vonkajší jedálenský kút a priestor na sedenie. Veľkorozmerné presklenia prepájajú dianie vonku a vo vnútri, takže domáci majú vždy prehľad o tom, čo sa deje „na druhej strane“.

Kamenný rodinný dom zboku s bohatou vegetáciou

Kamenná podlaha ladí s kamennou krytinou na fasáde domu. Zdroj: Shai Epstein

The Stone House

architektka: Hila Hendifer

lokalita: Ashkelon, Izrael

plocha pozemku: 485 m2

zastavaná plocha: 265 m2

realizácia: 2022

Sabína Zavarská

Foto: Shai Epstein

Kategória: Návšteva
Tagy: bazén drevené parkety kamenná fasáda minimalizmus moderná architektúra novostavby presklené plochy rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia