Vidno, že je nový, ale ctí si tradičné vidiecke domy. Novostavbu v Mošovciach inšpirovali najkrajšie kopce Veľkej Fatry
Dom, ktorý nerebeluje. S absolútnou pokorou sa zžil s prostredím – materiálmi i tvarmi.
Malebná obec Mošovce sa nachádza pod úpätím Veľkej Fatry. Pre turčiansku archetypálnu dedinskú architektúru sú príznačné drevené stodoly s čiastočne murovanými stenami a veľkou stanovou strechou.
Na okraji tejto obce vyrástla na bývalých „záhumniach“ novostavba, ktorá rešpektuje tradičný vizuálny vzhľad objektov vidieka z hľadiska tvaru, materiálového riešenia fasády aj formovania strechy. Rodinný dom tvorí kompaktná základňa obdĺžnikového tvaru s dvojitou sedlovou strechou. Nepravidelný povrch stavby pripomína steny sýpok a humien a drevený obklad, ktorý prevetráva fasádu, vytvára charakteristický priestorový reliéf.
Architekti Jana Tartaľová a Michal Tartaľ z ateliéru Archholiks sa pri návrhu inšpirovali najatraktívnejšími kopcami Veľkej Fatry – Tlstou a Ostrou. Z tohto dôvodu mu dali pracovný názov Hora dom.
Raumplan
Ďalším aspektom, ktorý výrazne ovplyvnil koncepciu návrhu a priestorové radenie domu, boli potenciálne výhľady na okolitú scenériu hôr a ich zachovanie aj pri budúcom zastavaní okolitých pozemkov. Dispozične ide o štvorizbový dom s dvomi detskými izbami, spálňou s príslušenstvom a veľkorysou dennou časťou.
Vertikálne sa dispozícia rozkladá na rôznych výškových úrovniach, ktoré vytvárajú priestorovú hru – raumplan. Prvá a druhá úroveň sú čiastočne pod rovinou terénu. Tu je situovaná nočná časť domu. Do objektu sa vstupuje zo severovýchodnej strany cez zastrešené závetrie na druhú úroveň, na ktorej sa nachádza vstupná hala, detské izby, kúpeľňa a technická miestnosť. Z nej je možnosť priameho východu do záhrady. Prvá úroveň, nižšia od tej vstupnej o 1 meter, poskytuje rodičom komfort v podobe spálne, samostatnej toalety, priechodného šatníka a kúpeľne so sprchovacím kútom, z ktorej sa dá vyjsť do patia.
Nech sa páči, poďte ďalej!
Vstupná hala je netradične súčasťou polozapustenej nočnej časti. Z nej vedie schodisko na ďalšiu, tretiu úroveň, kde je navrhnutá kuchyňa s jedálňou a so vstupom na terasu, a na najvyššiu platformu slúžiacu ako obývacia izba s pracovným kútom.
Tretia a štvrtá úroveň sú prepojené a vytvárajú veľkorysý životný priestor. Kontinuitu priestoru definuje veľkoformátový obklad stien a stropov z biodosky. Podlaha na najvyššej úrovni je tiež zo smrekovej biodosky. V kuchyni, jedálni a na spodných úrovniach tvorí povrchovú vrstvu podlahy praktické liate „mikroterazzo“.
Invertným radením dennej a nočnej časti domu sa zabezpečili výhľady na okolitú prírodu a scenériu Veľkej Fatry. Zapustením nočnej časti si priestory jedálne a obývacej izby zachovali priamy kontakt s terénom, zároveň nočná zóna profituje z tepelnej pohody počas teplých letných dní.
Obývačka
Jednoduchosť, funkčnosť a udržateľnosť sú tri kľúčové princípy, od ktorých sa „odpichol“ interiér. Silným nositeľom tejto myšlienky je kresba dreva, zastúpená na veľkoformátovom obklade zo smrekovej biodosky. Obývačka mobiliárom či doplnkami príliš nemrhala, dianie vnútri dáva vyznieť pôsobivej scenérii za veľkoformátovým oknom.
Z druhej strany sa návštevníkom obývačky zas servíruje príjemné teplo z obojstranného kozuba v betónovej schránke. Zariadenie farebnosťou nezachádzalo do extrémov, držalo sa pekne v sivom neutrále.
Kuchyňa
Linka navrhnutá do U kopíruje obvod miestnosti. Kuchyňa je dimenzovaná v spodnej úrovni, horná časť zostala otvorená. Povrchová úprava vstavaného nábytku vytvára raster, ktorý sa dosiahol kombináciou podkladovej čiernej striekanej MDF s drevenými lištami zo smrekovej preglejky. Raster sa opakuje aj na komodách v jedálni, ktorá plynule nadväzuje na kuchyňu.
Schodisko
Jednotlivé funkčné časti domu sú od seba etážovito oddelené. Kuchyňa s jedálňou sú na tretej úrovni. Komunikačnými spojnicami medzi jednotlivými podlažiami sú medziúrovňové schodiská z pohľadového betónu, ktorým robia materiálový protiklad smrekové stupnice z biodosiek.
Spálňa
Spálňová časť je od vstupnej o 1 meter nižšie, prístupná je dreveným schodiskom. Ponúka plnohodnotný komfort pre rodičov v podobe spacej časti, samostatného WC, priechodného šatníka a kúpeľne, ktorá je prepojená s exteriérom veľkou zasklenou plochou. Dôležitým prvkom miestnosti sú priznané betónové steny s kresbou dreva odtlačeného z debnenia.
Konštrukcia
Spodná stavba má železobetónovú konštrukciu s priznaným betónom v interiéri. Navrchu je drevostavba so stĺpikovou konštrukciou so záklopom z veľkoformátovej biodosky. Spodná časť domu je zvonku zateplená striekanou tepelnou izoláciou ošetrenou sivým epoxidovým náterom s UV ochranou. Na hornej stavbe je prevetrávaná fasáda s dreveným obkladom rôznych profilov zo sibírskeho smrekovca. Kladený je vertikálne a vytvára reliéf. Okenné otvory a vstupné dvere sú z drevo-hliníka. Na streche je použitá plechová krytina.
Hora dom
Kto tu býva: Manželský pár s dvoma deťmi.
Realizácia: Novostavba, ktorá rešpektuje tradičný vizuálny vzhľad objektov vidieka z hľadiska tvaroslovia, materiálového riešenia fasády a formovania strechy.
Ateliér: ARCHHOLIKS, archiholiks.sk
Architekti: Ing. arch. Jana Tartaľová, Ing. arch. Michal Tartaľ, ARCHHOLIKS
Lokalita: Mošovce, okres Turčianske Teplice
Plocha pozemku: 900 m2
Úžitková plocha: 160,30 m2
Zastavaná plocha: 102,30 m2
Použité materiály
- interiérový obklad smreková biodoska
múry a stropy pohľadový betón
strecha plechová krytina
Text: Denisa Slančová
Foto: Michal Tartaľ
Zdroj: Časopis Môj dom špeciál