Zdroj: Miro Pochyba

Z paneláku za svojím snom do čarovného vidieckeho domčeka. Z veľkého sadu si rodina spravila prírodnú záhradu

05. 08. 2022
Zdieľať

Čítali ste knihu Tajná záhrada? Je o dievčatku, ktoré premení škaredú, zanedbanú záhradu na malý čarovný kúsok zeleného raja. Presne to sa podarilo aj Petre, majiteľke nemenej očarujúceho domčeka na južnej Morave.

Začnime však rozprávanie tohto príbehu pekne od začiatku. Petra a jej partner vyrastali v klasickom břeclavskom paneláku. Petrina rodina vlastnila i malú záhradku, kde v detstve trávila svoj čas – skôr z povinnosti, než že by sa zapájala do záhradkárskych aktivít. Ako sa však ukázalo neskôr, semienko lásky k prírode a záhrade bolo predsa len zasiate…

Krásny vidiecky dom so starožitným nábytkom

Petra od začiatku vedela, že chce interiér v pravom vidieckom štýle, ktorý by napriek množstvu vintage doplnkov pôsobil moderne a bol vhodný pre mladú rodinu. Zdroj: Miro Pochyba

S prvým synom ešte rodina bývala v byte. Keď však pribudol ďalší syn, Petra s manželom si uvedomili, že im je byt pomaly tesný, a začali zvažovať kúpu domu. Bola to Františkova mama, ktorá mladú dvojicu upozornila, že na okraji Břeclavi je jeden na predaj. Keď si ho prišli prezrieť, dom aj záhrada boli v zúfalom stave. „Išlo o takmer 10 rokov neobhospodarovaný sad a dom, ktorý sa mal zbúrať. Všetci nás od kúpy odhovárali, no ja už som si tu predstavovala naše budúce bývanie a záhradu. Vedela som, že to bude náročné, no keď si niečo zaumienim, tak si jednoducho za tým idem,“ smeje sa sympatická Petra. A tak sa mladá rodina rozhodla dom so sadom kúpiť.

Prečítajte si tiež
Bývanie na vidieku s atmosférou, ktorá vás dostane! Takto by mala vyzerať pocta vidieckym domom

Aj keď dvojica tušila, že celý proces bude náročný, ešte nevedela ako veľmi. Z pôvodného domu nakoniec ostali prakticky len základy, všetko ostatné postavili nanovo. Keďže Petrin manžel trávi veľa času pracovne v Rakúsku, k úlohe mamy na plný úväzok jej pribudla aj funkcia stavebného dozoru. „Niekedy som trávila celé dni na stavbe a odchádzala z nej premrznutá na kosť a so slzami v očiach,“ priznáva Petra. Hneď ako boli ukončené tie najnutnejšie stavebné práce a dom bol obývateľný, rodina sa presťahovala. „V tom čase sme ešte nemali napríklad ani kuchyňu. Museli sme v zime variť vonku,“ spomína Petra na ťažké chvíle.

Krásny vidiecky dom so starožitným nábytkom

Tehly sú jedným z prvkov, ktoré prepájajú interiér celého domu – tvoria aj zástenu za sporákom. Moderné spotrebiče by tu pôsobili trochu ako päsť na oko, preto Petra zvolila tie v štýle retro a jemnom béžovom odtieni. Zdroj: Miro Pochyba

Pokiaľ ide o interiér, o tom mala Petra od začiatku jasnú predstavu, na ktorej sa s Františkom úplne zhodli – vždy totiž túžila po dome v pravom vidieckom štýle s nádychom slnečného Provensalska (v tomto prípade teda skôr slnečnej južnej Moravy). V dome tak nechýbajú drevené trámy a nábytok, odhalené tehlové steny, kachle a, samozrejme, množstvo vintage doplnkov a dekorácií.

Krásny vidiecky dom so starožitným nábytkom

Na pozadí tehlovej steny a v kombinácii so sivo-bielym zariadením obývačky krásne vynikne žltá komoda s výrazným kvetinovým vzorom. Šikovná majiteľka ju objavila v bazári a vlastnoručne zrenovovala. „Vážim si staré veci a veľmi ma baví vdýchnuť im nový život,“ vraví Petra. Zdroj: Miro Pochyba

Ako nám prezradila Petra, presná podoba interiéru sa odvíjala od jedného konkrétneho prvku – vytúžených modrých vchodových dverí, ktoré videla na Pintereste. A presne také teraz má – veľké, dvojkrídlové, v neprehliadnuteľnej farbe. A modrá nás ďalej sprevádza celým domom, dokonca aj záhradou. Výrazným prvkom je i v spojenom priestore obývačky, kuchyne a jedálne, kde ju Petra použila na kuchynskú linku a na rámy okien aj dverí vedúcich na terasu. Keď už sme pri linke, tú vysnívanú rodine na mieru vyrobil šikovný stolár, Petra ju doplnila spotrebičmi a doplnkami s retro nádychom, tiež veľkým zapusteným umývadlom typickým pre anglické kuchyne.

Krásny vidiecky dom so starožitným nábytkom

Modré rámy okien dodávajú celému domu veselý a svieži vzhľad. Zdroj: Miro Pochyba

Celej obývacej časti dominuje veľká pohovka, pozornosť tu však púta aj žltá komoda s výrazným kvetinovým vzorom, ktorej dala podobu sama majiteľka domu. O Petre sme vám totiž zatiaľ nepovedali jednu podstatnú vec – je to kreatívna duša skrz-naskrz. A tak si to, čo nenašla v ponuke obchodov, vyrobila sama. „Nedostatok financií a chabá ponuka nábytku v starom štýle ma doviedli k renováciám a vlastnej tvorbe. Moderný dom a sériovo vyrábané zariadenie by asi boli ľahšou voľbou, ale to by sme jednoducho neboli my,“ vysvetľuje. A tak okrem toho, že inšpiruje ostatných fotografiami svojho domu a záhrady na sociálnej sieti, renovuje starý nábytok, vyrába šperky inšpirované prírodou, robí si vlastné sirupy a džemy, navyše je ambasádorkou značky čajov a knižného vydavateľstva… Stíha toho viac než dosť.

Prečítajte si tiež
Ako by mal vyzerať moderný vidiecky dom? Odpoveď prináša táto stavba

Práve renovácia nábytku je však to, čomu by sa chcela venovať intenzívnejšie. V budúcnosti by rada robila pre záujemcov kurzy priamo u seba doma. Preto by chcela premeniť garáž na miesto, kde by sa mohla kreatívne vyžívať. Spolu s fasádou je to jedna z vecí, ktoré ešte čakajú na realizáciu. „Dostať dom do vysnívanej podoby je prakticky nikdy sa nekončiaci proces. Stále sa nájde niečo, čo treba dokončiť alebo upraviť. Rozhodne to však stojí za to. Všetci to tu milujeme,“ usmieva sa spokojne. To sa už presúvame von na terasu a pri pohľade na letnú kuchyňu a veľký sad nám je jasné, že Petra určite nepreháňa.

Krásna prírodná vidiecka záhrada

Za veľkým dreveným stolom uprostred zazelenanej záhrady trávi rodina veľa času a užíva si to, čo spoločne vybudovala. Zdroj: Miro Pochyba

Z chodby sa dostanete do chlapčenských izieb, technickej miestnosti, na toaletu a na jej konci do priestrannej kúpeľne, z ktorej vďaka obkladu a drevu priam dýcha južanská atmosféra. Zmestili sa sem vaňa, sprchovací kút a dve umývadlá. Skrinky majiteľom opäť vyrobil šikovný stolár a možno neuveríte, ale perfektný obklad v štýle patchwork našla Petra v jednej menšej moravskej predajni. Práve zmienená technická miestnosť je jednou z mála vecí, ktoré by Petra dnes urobila inak. „Navrhla by som ju pokojne aj dvakrát väčšiu, zaplnili sme ju raz-dva. A to sa na začiatku manželovi už táto zdala byť zbytočne veľká,“ vysvetľuje Petra.

Po nasťahovaní do nášho domčeka snov som premýšľala nad tým, čomu sa chcem v budúcnosti venovať. V tom čase som objavila vášeň pre šetrné pestovanie zeleniny, chov zvierat a spracovanie vlastnej úrody.

Petra, majiteľka

Záhrada s množstvom zákutí

Veľký sad je Petrinou pýchou – niet sa čo čudovať, veď na začiatku bol v zúboženom stave a Petra mu rovnako ako hlavná hrdinka knihy zmienenej na začiatku vdýchla nový život. Napriek odporúčaniam sa rozhodla nerúbať žiadne stromy (ktoré sa za to každoročne odmeňujú rodine bohatou úrodou) a vybudovať prírodnú záhradu, v ktorej nepoužíva postreky.

Krásna prírodná vidiecka záhrada

Do záhradníčenia sa majitelia pustili s veľkou energiou, i keď predtým záhradu nikdy nevlastnili. A rovno do ekozáhradníčenia, to znamená bez postrekov, s maximálnym využitím zachytenej dažďovej vody a ideálne bez toho, aby spôsobili ujmu malým živočíchom či starým jabloniam, ktoré sa Petra napriek odporúčaniu rozhodla nevyrúbať. Zdroj: Miro Pochyba

„Pamätám si, že v záhrade mojich rodičov bolo všetko podľa pravítka, burina sa neustále odstraňovala, tráva pravidelne kosila. Rozhodla som sa ísť inou cestou,“ vysvetľuje Petra. Na jej parcele tak majú svoj kúsok úžitková záhrada, malá kvetinová lúka, domček pre sliepky a korytnačky, ale aj niekoľko úkrytov pre divoké zvieratá.

Verím, že záhrada je zrkadlom duše.

Petra, majiteľka

Pri prechádzaní záhradou narazíme hneď na niekoľko miest, kde môžu členovia rodiny relaxovať – za veľkým spoločným stolom pri vonkajšom ohnisku, na ležadle, v závesnom boho kresle… „Deti majú aj tak najradšej obyčajnú starú hojdačku zavesenú na strome,“ smeje sa Petra a malý Štěpánek, potvrdzujúc jej slová, na ňu hneď vyskočí.

Prečítajte si tiež
Udržateľné a nízkonákladové bývanie nielen na víkendy. Vidiecky dom, ktorý je zároveň veľmi moderný a prekvapivý

Čo je prírodná záhrada?

Ide v nej o záhradníčenie vo väčšom súlade s prírodou, ktorého korene siahajú do Anglicka. V prírodnej záhrade nájdeme malé živočíchy i burinu, s ktorými sa záhradkári snažia fungovať v rovnováhe. Nepoužívajú sa v nej chemické postreky ani pesticídy.

Krásna prírodná vidiecka záhrada

Veľký sad je Petrinou pýchou. Zdroj: Miro Pochyba

Profil

KTO TU BÝVA

Petra, podnikateľka a kreatívna duša, jej manžel František a ich dvaja synovia Dominik (7) a Štěpánek (4). Petra zdieľa fotky zo svojho života a domu na obľúbenom instagramovom účte (@bydlimevsadu), na ktorom má vyše 12-tisíc sledovateľov, a okrem iného sa venuje renovácii nábytku (@nabytkuju).

NEHNUTEĽNOSŤ

Dom so sadom na okraji Břeclavi, južná Morava

Text: Lucia Blažiová

Foto: Miro Pochyba

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: domácky interiér ekologická záhrada ovocné stromy ovocný sad renovácia nábytku rodinný dom úžitková záhrada vidiecke domy vidiecky štýl
Zdieľať článok

Diskusia