Záber na pracovňu so sedačkou a stolom.

Z pôvodného interiéru zostali len spomienky, v krásnej historickej vile sú dnes byty. Pozrite sa, čo vytvorili architekti v jednom z nich

Galéria (28)
Zdroj: Alex Shoots Buildings
17. 04. 2024
Zdieľať

V modernistickej Ville Bianca od Jana Koteřy v Bubenči, pražskej diplomatickej štvrti, zostala na pôvodný interiér len zdokumentovaná spomienka. Nový vizuálny koncept bytu na jednom z podlaží postavili architekti z ateliéru Komon na forme, ktorá vychádza z účelu. Popritom efektívne zaznel dialóg medzi minulosťou a súčasnými trendmi.

Desaťročia zmien

Požiadavky na zariadenie a využitie Villy Bianca sa rokmi často menili. Najprv na žiadosť vtedajších majiteľov prešiel pôvodný objekt veľkou prestavbou, ktorú navrhol Jan Kotěra v rokoch 1910 až 1911. Krátko po tom čakala budovu ďalšia zmena v novobarokovom štýle. Koncom 50. rokov minulého storočia bola zas adaptovaná pre účely čínskeho veľvyslanectva, ktoré v ňom v tom čase sídlilo. Podobne ako pri mnohých ďalších historických budovách v Československu, aj pri Ville Bianca vystriedalo súkromné vlastníctvo to štátne a naopak.

Posledná radikálna prestavba vily sa uskutočnila v roku 2003 podľa projektu holandského architekta Ericka van Egeraata. Hoci zvonku sa jej vzhľad vrátil k návrhu zo začiatku 20. storočia, vnútrajšok bol už poplatný dobe z prelomu milénia. Nezachovali sa žiadne dobové prvky, a že ide o vilu z počiatku 20. storočia, napovedali len repliky špaletových okien.

Časť Villy Bianca z exteriéru.

Pod prestavbu Villy Bianca sa začiatkom 20. storočia podpísal legendárny českých architekt Jan Kotěra. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii pod článkom.

Moderný, ale so vzťahom k histórii

Od tejto rekonštrukcie slúži Villa Bianca ako rezidencia so šiestimi bytmi s nadštandardným bývaním. Jeden z nich s rozlohou 131 metrov štvorcových patrí rodine, ktorá sa obrátila na ateliér Komon s túžbou po premene bývania.

Prečítajte si tiež
Po odchode dospelých detí z domu prešla prvorepubliková vila pôsobivou rekonštrukciou

Architekti prispôsobili byt novým užívateľom bez zásahu do nosných konštrukcií. Reorganizáciou priestorového usporiadania vyšli v ústrety prioritám rodinného života. Hoci nevolili historizujúci prístup, ich snahou bolo vytvoriť vzťah k historickej architektúre domu. Na pôvod vily dnes odkazujú špaletové okná, materiál a dizajnový solitérny nábytok.

Pohľad na drevený stôl a stoličku v pracovni.

Na pôvod vily dnes odkazujú špaletové okná, materiál a dizajnový solitérny nábytok. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii pod článkom.

Namiesto búrania zmena funkcií

Do bytu sa vstupuje cez centrálne umiestnenú halu. Tvorcovia ju rozjasnili použitím nadsvetlíkov, ktoré do nej privádzajú denné svetlo z okolitých miestností. Dve menšie miestnosti po stranách vstupu slúžia ako úložné priestory. Interiérové dvere splývajú s bielym matným náterom stien. Zariadenie bytu vyniká minimalizmom v luxusnom materiálovom spracovaní.

Prečítajte si tiež
Je toto nový dizajnový trend desaťročia? Čo sa skrýva pod jeho názvom?

Vyšší strop miestností je zvýraznený vertikálnymi skrinkami s dotykovým otváraním dvierok. Horizontálnu líniu zas zdôrazňuje viackrát použitý úzky mosadzný pás aj dolná lišta. Tmavo olejované dubové podlahy zjednocujú priestor a pri bielom nábytku pôsobia kontrastne. Zariadenie dopĺňajú sklenené svietidlá, množstvo zrkadiel i výstava sklenených predmetov na parapete v obývačke. Odkazujú na vášeň majiteľov pre tento číry a krehký materiál.

Záber na posteľ a skrine v spálni.

Spálňa sa nachádza na opačnej strane domu ako spoločenská miestnosť, čo jej zabezpečuje väčší pokoj a súkromie. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii pod článkom.

Dominancia bielej, mosadz a sklo

V ľavej časti bytu s južnou orientáciou vznikla spoločenská zóna, ktorá spája obývaciu izbu, kuchyňu a jedáleň. Kuchynskú linku v tvare L ukončuje neformálne barové sedenie, zatraktívnené zboku lesklou mosadznou plochou. Jedálenský stôl pekne ladí s parketami a napriek masívnejšej hmote pôsobí nenápadne.

Prečítajte si tiež
Prvorepublikový byt, ktorý prekvapuje poetikou. Architektka spojila pražskú históriu so štýlmi etno a boho

Zariadenie obývacej izby je jednoduché, prevažuje tlmená paleta farieb. Oproti vstupu sa nachádza detská izba, prispôsobená veku batoľaťa. Skriňový systém má nadčasový výraz, uplatniteľný v ktorejkoľvek obytnej miestnosti. Dvere mimo hlavnej osi vstupných dverí a čo najvzdialenejšie od spoločenskej zóny prispeli ku kvalite súkromia a nerušeného pokoja.

Kuchynský kút bielou linkou a barovým pultom .

Kuchynskú linku v tvare L ukončuje barové sedenie s mosadznou plochou, ktorá zapadá do celkového dizajnu bytu. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii pod článkom.

Nečakaný prvok v spálni

Pravú časť bytu tvorí severne orientovaná spálňa s vlastnou kúpeľňou s prístupom na balkón. Priamy pohľad z haly do spálne tlmí panel umiestnený v prvej tretine izby. Z jednej strany sa nachádza skriňový úložný priestor, z druhej masívna čalúnená manželská posteľ s výhľadom na okná. Nečakaným prvkom je umývadlo so zrkadlom za posteľou, hoci to kúpeľňové je na dosah.

Záber na umývadlo za posteľou v spálni.

Nečakaným prvkom v spálni je umývadlo so zrkadlom za posteľou. Obzvlášť preto, lebo vchod do kúpeľne sa nachádza hneď vedľa. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Medzi novovzniknuté priestory patrí samostatná pracovňa s posteľou pre príležitostné prespanie. S ňou susedí ďalšia kúpeľňa, priamo prístupná zo spoločných priestorov. Je vybavená sprchovacím kútom a WC. Ako architekti upresnili, v oboch hygienických miestnostiach kombinovali nepravidelne tvarované obklady s jemnou kresbou mramoru na podlahe.

Prečítajte si tiež
Víkendový dom vo svahu využíva každý centimeter. Výborný príklad, ako včleniť moderné prvky architektúry do historickej vinárskej uličky

Interiér definuje umiernený luxus. Mosadzné vodovodné batérie, sprchovacia hlavica, dverové kľučky či rôzne úchytky patria k neprehliadnuteľným prvkom, ktoré oživili čisté línie bytového zariadenia. Výsledkom je zapamätateľné individuálne dizajnové riešenie.

 

Časť kúpeľne s vaňou a sprchovacím kútom.

Kúpeľňa prislúchajúca spálni obsahuje vaňu i sprchovací kút, dokonca aj vstup na balkón. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii pod článkom.

Vila Bianca

Architekti: Komon architekti (autor: Martin Gaberle, spoluautor: Lucie Roubalová, Jana Drtinová)
Lokalita: Praha 6 – Bubeneč, Praha, Česká republika
Rozloha: 131 m2
Projekt: 2022
Realizácia: 2023

Text: Katarína Mácová
Foto: Alex Shoots Buildings
Zdroj: Linka.News

Kategória: Návšteva
Tagy: bývanie v Prahe historický dom rekonštrukcia domu vily
Zdieľať článok
Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajúUrob si sám

Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajú

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do letaASB.sk

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do leta

Výzva na obnovu domov poškodených povodňami je otvorená. Dostať môžete až 22 800 eurASB.sk

Výzva na obnovu domov poškodených povodňami je otvorená. Dostať môžete až 22 800 eur

Šiesta výzva Obnov dom a jej podmienky: Zabudnite na rýchle prsty, prihlasovanie zostane otvorené mesiaceASB.sk

Šiesta výzva Obnov dom a jej podmienky: Zabudnite na rýchle prsty, prihlasovanie zostane otvorené mesiace

Diskusia