Police, šatníky a iné odkladacie priestory

14. 04. 2009
Zdieľať

Rôzne veci. Väčšinou ich máme viac, než potrebujeme, ťažko sa však zriekame čo len niekoľkých. Ibaže dnes sa zaskrinené byty nenosia. V trende sú otvorené a vzdušné priestory, zariadené v duchu hesla menej je viac. Takže: Čáry-máry, veci preč! Kam? Predsa do políc a do šatníkov!

Police namiesto stien

To je jeden zo spôsobov, ako docieliť, aby byt ostal vzdušný a otvorený a aby nábytok v ňom zbytočne nezaberal miesto. Priestory tak môžu byť oddelené aj spojené zároveň a stena-nestena sa dá navyše prakticky zužitkovať. Ona, on, a ich architektka využili túto osvedčenú metódu vo svojom podkrovnom byte naozaj v plnej miere.
 


Police, šatníky a iné odkladacie priestory

189871


Police, šatníky a iné odkladacie priestory

189872

Ak si nechcete dať vyrobiť rafinované obojstranné police na mieru, ako to urobili ona a on, tento typ nábytku nájdete aj v ponuke slovenských obchodov (a dokonca aj slovenských výrobcov). A ak už máte na jazyku argument o utieraní prachu, existujú aj zasklené alternatívy (pravda, tie sú o čosi menej vzdušné).
Dvojstranné police sú však zároveň dvojsečnou zbraňou. Pri ich zapĺňaní musíte predmety vyberať veľmi obozretne – aby doplnky na policiach interiér na oboch stranách vkusne doplnili a aby police neboli priveľmi zapratané. Inak by razdva bolo po vzdušnosti a po harmónii.


Police, šatníky a iné odkladacie priestory

189874


Police, šatníky a iné odkladacie priestory

189873

Poličky
Sú ďalšou možnosťou, ako pridať odkladacie plochy a nepridať nábytok. Plytké príručné police sa môžu prisať na bočné či zadné strany sedacieho nábytku, ktorý sa neplazí pri stenách, ale stojí odvážne v otvorenom priestore. Dvojica gauč a komoda (alebo skrinka) môže poslúžiť aj ako nábytkový prvok, ktorý rozdelí interiér na jednotlivé funkčné zóny ozaj len náznakovo – omnoho jemnejšie než vysoké police.

Police, šatníky a iné odkladacie priestory

189875

O čosi masívnejšia, avšak ešte stále vzdušná alternatíva priehľadnej policovej steny. V stvárnení tohto otvore-nointeriérového prvku sa fantázii medze nekladú. (Mood)
   


Police, šatníky a iné odkladacie priestory

189895


Police, šatníky a iné odkladacie priestory

189876

Pozor na hĺbku!
Nielen v malom, ale aj vo veľkom byte sa dnes žiada zaobchádzať s odkladacími priestormi šetrne. Hlavne nezaskriňovať! Skrine teraz nefrčia. (Výnimkou sú snáď len nízke a nápadité komody). Odkladacie priestory by sa v modernom interiéri mali tváriť čo najnenápadnejšie, neplatí to však o policiach a knižniciach – tie sú, naopak, žiadaným estetickým doplnkom. Môžu zabrať dokonca celú stenu – taká pekná knižnica je občas dekoratívnejšia než farba či tapeta… Knižnice a iné police sú sympatické aj tým, že na rozdiel od skríň nebývajú priveľmi hlboké – z miestnosti vám uberú len asi 25 centimetrov (takáto hĺbka postačí aj na veľké knižky).

Police, šatníky a iné odkladacie priestory

189879

Tip na modernú obývačkovú stenu pre nekonvenčných milovníkov tehliarskych výrobkov.


Police, šatníky a iné odkladacie priestory

189877


Police, šatníky a iné odkladacie priestory

189878

Dcéry obývačkovej steny
Na klasiku z detstva – celú stenu (najlepšie bezo zvyšku) zapratanú masívnymi skriňami a policami hlbokými až 60 centimetrov rýchlo zabudnite! Dnes sa skrinky držia pri zemi a „steny“ nahradili v obývačkách policové zostavy zavesené na ozajstnej stene – z otvorených a zatvorených dielov sa patrí zložiť estetický obrazec, ktorý by sa rozhodne nemal dotýkať zeme, a rozhodne by si nemal uzurpovať celú plochu steny. Veľká hĺbka odkladacieho priestoru tu nemá žiaden dôvod – oblečenie sem nepatrí a uložiť všetko ostatné do plytkých políc je omnoho praktickejšie. Veľkú hĺbku už nepotrebujú ani televízory. Tie dnešné si robia nároky najmä na šírku.

Vyčleňte veciam vlastnú izbu
Ak nemôžete mať voľný a vzdušný celý byt, doprajte si čo najviac priestoru aspoň v jednej miestnosti (samozrejme, najlepšie v tej najväčšej). Všetky veci, čo tu byť nemusia, uložte v menších izbách – odsúdite ich síce na zapratanosť, ale ak sú primalé, aj tak by im nepomohla ani svätená voda. Voľný a vzdušný priestor by z nich nevykúzlil ani ten najlepší interiérový dizajnér. Dôležité je správne určiť miestnostiam úlohy – vo vzdušných žite aj s rodinou, v malých si užívajte pokoj a súkromie. Najlepšie je dopriať veciam ich vlastnú izbu – šatník. Nie vždy je to však možné. V každom, aj malom byte sa však iste nájde miesto aspoň na šatníkovú skriňu (rozdiel je v tom, že šatník je samostatná miestnosť, alebo aspoň miestnôstka, šatníková skriňa je stále len skriňa, i keď vstavaná do priestoru na mieru).


Police, šatníky a iné odkladacie priestory

189880


Police, šatníky a iné odkladacie priestory

189881

Využite hluché miesta
Vstavané skrine na mieru konkrétneho priestoru sú praktickým a často používaným riešením na rôznych inak nevyužiteľných miestach – často ich vídať napríklad v podkroví, dajú sa nimi vyplniť rozličné výklenky a podobne. Ona a on využili na odkladanie najrôznejších vecí priestor pod schodami a my vám ponúkame niekoľko ďalších tipov, ako využiť schody na odkladanie. Samozrejme, pri takejto viacfunkčnosti schodov sa musíte zriecť vzdušnej konštrukcie, aká býva ozdobou mnohých súčasných otvorených interiérov.


Police, šatníky a iné odkladacie priestory

189883


Police, šatníky a iné odkladacie priestory

189882

Ďalší rozmer dverí
Dvere šatníkovej skrine by mali sprístupňovať jej útroby bez kolízií – aj preto patria k najobľúbenejším posuvné, ktoré neukrajujú z priestoru v miestnosti. Ak ho máte nadostač, nemusíte sa brániť ani iným riešeniam. Žiadne dvere by ale nemali byť veľmi široké – boli by nepraktické z viacerých dôvodov.

Dobrý šatník potrebuje dobrý plán


Police, šatníky a iné odkladacie priestory

189884

V prvom rade si urobte zoznam vecí, ktoré chcete mať v šatníku či šatníkovej skrini uložené a premyslite si, koľko a aké miesto na to všetko potrebujete – koľko oblečenia bude visieť na ramienkach, koľko bude uložené na policiach a koľko v zásuvkách. Na zavesenie kabáta alebo saka je potrebný priestor hlboký 55 až 60 cm, na košele a šaty stačí 50 cm, na kožuchy až 70 cm, aby sa na nich neošúchali plecia, a na tričká či svetríky uložené na policiach postačí len 30 až 45 cm. Preto ak nemáte šatník, zvážte možnosť rozdeliť veci do rôznych skríň, aby ste za ich dverami zbytočne neskladovali nevyužitý priestor. Nezabudnite na veci, ktoré nevyberáte denne, zaberú však pomerne veľa miesta – posteľná bielizeň (na povlečenie na dve postele treba na polici hlbokej 45 cm priestor široký asi 25 až 30 cm a vysoký 5 až 8 cm), pyžamy, klobúky, uteráky… Pamätajte aj na drobnosti, ktoré jednotlivo vyzerajú ako nič, väčšinou ich však máme požehnane, napríklad ponožky, vreckovky, bielizeň či rukavice – na podobné drobnosti sú určené napríklad šatníkové zásuvky s priehradkami, môžete ich však uložiť aj do zásuviek nízkeho a reprezentatívneho bielizníka.


Police, šatníky a iné odkladacie priestory

189889


Police, šatníky a iné odkladacie priestory

189890

Zrkadlové dvere na šatníkovej skrini sú pomerne bežná záležitosť, v spálni ich však nie každý dobre znáša. A čo takto zrkadlo zvnútra? Ak je šatník hlbší než bežná skriňa, tak určite – „kontrolná“ funkcia pri obliekaní ostane zachovaná (možno dokonca praktickejšie) a v posteli vás zrkadlo nebude rušiť, ani nebude negatívne ovplyvňovať toky záhadných energií. Priestorovou výhodou posuvných dverí je, že do žiadneho ďalšieho rozmeru izby nezasahujú – nanajvýš tak do vnútra steny. Ak však hovoríme o úspore miesta na odkladanie a iné podružné aktivity, dvere (aj tie na skrini či na šatníku) sa dajú využiť aj inak.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.
 

Náš Tip: Potrebujete novú vstavanú skriňu? Obráťte sa na nás! Bratislava a okolie.

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: odkladacie priestory police šatník
Zdieľať článok

Diskusia