Zdroj: Shutterstock

Ako si zariadiť bývanie vo vidieckom štýle

17. 03. 2022
Zdieľať

Vidiecky štýl vždy bol a bude mimoriadne obľúbený, a tým i nadčasový. Pôsobí totiž harmonicky, útulne a domácky. A presne tieto atribúty chce veľa ľudí zakomponovať do svojho bývania, aby sa tam cítili príjemne a bezpečne.

Nezaobíde sa bez dreva v podobe nábytku z masívneho duba či borovice, ktorý je ošetrený prírodnými olejmi a voskami. Jedálenský stôl zo starých trámov či storočná truhlica v ňom zažiaria tak ako nikde inde. Vidiecky štýl charakterizujú aj svetlé steny vo farbe vanilky či slonovej kosti, štruktúrované omietky, drevené obklady, kamenné či drevené podlahy, prípadne tehlové steny či tapety s jemným pásikom alebo drobnými kvietkami.

Prečítajte si tiež
Čarovný vidiecky domček so severským šarmom (VIDEO)

A, samozrejme, doplnky a textílie, pomocou ktorých tú správnu vidiecku atmosféru dotiahnete do dokonalosti. Vyšívané obrazy, ľanové obrusy, kožušiny, drevené lopáre, krhličky i staré rádio – všetko si tu nájde svoje miesto. Pokiaľ vám po starých rodičoch nezostali žiadne tradičné kúsky, nesmúťte. Z „blšáku“ sa zaručene nevrátite s prázdnymi rukami. Otlčené hrnce či lampy ešte poslúžia a malé chybičky krásy navodia tú správnu atmosféru.

Prečítajte si tiež
Romantický malý byt, v ktorom sa mieša vidiecka romantika so severským dizajnom

Moderný vidiek obľubuje jednoduchší a čistý dizajn, preto to s doplnkami neprežeňte. Aj sériový nábytok dokážete ľahko premeniť na vidiecky či v štýle shabby chic. Stačí ho premaľovať a obrúsiť, aby získal jemnú patinu. Dbajte pritom na detaily, ako sú hrany, oblúky či úchytky. Vidiecky štýl má množstvo podôb. Provensalský, toskánsky, španielsky, škandinávsky či farmársky americký, tzv. country chic. Aj „slovenský vidiek“ má svoje typické vlastnosti a najmä čaro spojené so spomienkami na časy minulé. Dnes sa jeho prvky vracajú do domácností vo forme výšiviek, ľudovej keramiky a modrotlače.

Útulný neporiadok

Knižnica, komoda či vitrína z masívneho dreva sa do vidiecky ladenej obývačky hodia ako uliate. Radšej jeden dominantný a kvalitný kus nábytku ako niekoľko priemerných. Nemal by v nej chýbať ani kozub alebo kachle, ktoré spolu s ostatným vybavením navodia tú správnu atmosféru. Rovnako však drevo, prútie, kov, keramika, ľan i bavlna.

Vidiecka knižnica

Zdroj: IKEA

Zvoľte doplnky, vďaka ktorým priestor získa svoje čaro: mäkkú pohovku, pohodlný ušiak, tkané koberce, prútené koše, starú keramiku, nábytok s patinou či starožitné ozdobné predmety. Vidiecky štýl stavia na autentickosti, preto v ňom nič nie je dokonalé, a aj chyby či dokonca „útulný“ neporiadok k nemu vyslovene patria.

Rôzne kusy nábytku

Vidiecka kuchyňa je pojem sám osebe. Hlboký keramický drez, vyrezávané police, filigránske úchytky, ozdobné rímsy či otvorené police… Je toho veľa, čo by v nej nemalo chýbať, aby pôsobila ako z časopisu. Nebojte sa nedokonalosti ani ošarpanosti. Pôsobivú kombináciu vytvoríte aj z tvarovo či farebne rôznorodých kusov nábytku. O to viac bude originálna.

Vidiecka kuchyňa v bielej

Zdroj: Neptune

Prírodné materiály

Čo sa týka farebnosti, základ by mal byť svetlý. Charakteristické vzory sú pásiky, kocka či jemné florálne motívy. Neskĺznite do prepchatosti a gýča. Poctivý nábytok, decentné prírodné odtiene a kvalitné textílie dotvoria celkovú útulnú atmosféru, rovnako ako stropné trámy, drevené zárubne, závesy a vankúše z ľanu či vlny. Všetko v podobných tónoch a radšej v menšom počte.

Vidiecka obývačka

Zdroj: DFS

NÁŠ TIP

Nebojte sa kombinovať staré s novým. Zašlý drevený kus solitéru pokojne pridružte k modernejším kúskom, napríklad k novej pohovke. Spolu vytvoria dokonalé duo a ešte okatejšie vyniknú ich prednosti a kvality.

Pásiky, káro, čipka

Masívna posteľ, nadýchané periny a bavlnené obliečky so vzorom kvietkov, vtáčikov, pásikov či kára, prípadne jednofarebné ľanové obliečky, to všetko vidiecka spálňa znesie veľmi vďačne. Motív ruží či levandule má svoje stabilné miesto vo vidieckych interiéroch nielen v čase ich kvitnutia, ale počas celého roka.

Prečítajte si tiež
Čo by nemalo chýbať v domácnosti zariadenej vo vidieckom štýle

Pokiaľ máte farebné steny a tmavší nábytok, snehobiele obliečky s jemnou čipkou budú pohladením pre vašu dušu. Nebojte sa ani volánov či iných detailov v podobe riasenia. Ako nočné stolíky celkom postačia jednoduché drevené taburetky, na zem položte mäkký vlnený koberec a potom už len zopár kvietkov do vázičky a je to.

Vidiecka spálňa

Zdroj: House of frasers

NÁŠ TIP

Posuvné dvere z masívu na koľajnicovom systéme sú do vidieckeho interiéru ako stvorené. Už samy osebe sú dominantným a pôsobivým prvkom v miestnosti, navyše šetria priestor. Môžete ich použiť aj na zatváranie skríň a úložných miest.

Ošarpanosť vítaná

Vidiek je naklonený tradíciám, viditeľnej starobe, je autentický a prirodzený. Naozajstnou lahôdkou sú priznané drevené trámy, odkryté krovy, neomietnutá tehlová stena, drevená podlaha, kamenný obklad či patina.

Vidiecka detská izba s posteľou

Zdroj: Christy

A najmä nábytok s dušou. Skôr než sa teda rozbehnete po novú posteľ či stolík, dobre si ešte raz prezrite tie staré, niekedy totiž postačí len zopár „kozmetických“ úprav a môžu slúžiť ešte dobrých pár rokov.

Text: Katarína Barošová

Foto: Christy, House of Frasers, DFS, Neptune, IKEA, Shutterstock

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Dizajn
Tagy: drevené podlahy prírodné materiály starožitný nábytok vidiecky štýl
Zdieľať článok

Diskusia