Zdroj: PixelsEffect/iStock

Vrecká zeleného čaju už viac nevyhodíte! Deväť tipov, ako ich opäť využijete vo svojej domácnosti

02. 04. 2024
Zdieľať

Zelený čaj je nápoj, ktorý má na ľudský organizmus blahodarné účinky. Nepôsobí však len naň. Dopili ste šálku lahodného čaju? Vrecúško z neho nevyhadzujte. Existuje množstvo spôsobov, ako ho znovu použiť v domácnosti či záhrade.

1. Zneškodňuje domáce pachy

Určite ste už zažili situáciu, keď nepríjemným zápachom z chladničky nasiaklo i jedlo a pokazila sa tak jeho chuť. Tejto nepríjemnosti môžu predísť použité čajové vrecúška. Vložte dva alebo tri kusy  do malej nádoby a umiestnite ich do zadnej časti chladničky. Absorbujú nezdravé pachy a udržia ju sviežu. Vrecká vymieňajte podľa potreby.

Náš tip

Ak vrecko čaju neplánujete znova použiť ihneď, uložte ho do pohára s vodou a dajte ho do chladničky.

2. Prírodný osviežovač vzduchu

Ak chcete rozvoňať váš byt alebo dom, vezmite sušené čajové vrecúška, pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja a rozmiestnite ich po miestnostiach. Niekoľko z nich položte aj do odpadkového koša, zbavíte ho tým nepríjemného zápachu.

Prečítajte si tiež
Rozvoňajte si svoj domov prírodou: 9 tipov, ako budete mať doma vždy sviežo!

3. Zálievka pre izbové rastliny

Zelený čaj obsahuje dusík, ktorý je dôležitý pre prežitie vašich izbových rastlín. Tiež je zložkou aminokyselín, ktoré sú zas hlavným stavebným prvkom bielkovín. Práve vďaka bielkovinám izbovky rastú a neodumierajú.  Namočte použité vrecko zeleného čaju do nádoby s vodou, kým nezačne meniť farbu. Touto zmesou môžete polievať nielen izbové rastliny, ale aj záhradu. Vrecúškami ešte pred ich vyhodením potrite listy na ich oživenie.

Zalievanie rastlín čajom poskytuje množstvo výhod, ako napríklad podporu nového rastu, zlepšenie vývoja koreňov a hydratácie rastlín. Dajte si však pozor na preliatie, ktoré môže spôsobiť spomalenie rastu.

Zalievanie izbových rastlín krhličkou.

Zálievku zo zeleného čaju ocenia izbové i záhradné rastliny. Zdroj: iStock

4. Odpudzovač hmyzu

Vysušené použité čajové vrecúška údajne pomôžu zbaviť vaše rastliny hmyzu. Umiestnite ich do kvetináčov, kde odradia najmä mravce, pavúky či roztoče. Ak chcete dosiahnuť silnejší efekt, môžete k vrecúškam pridať niekoľko lístkov mäty či pomliaždených klinčekov.

Prečítajte si tiež
Ako sa na balkóne uchrániť pred dotieravým hmyzom? Vyskúšajte tieto prírodné repelenty!

5. Hnojivo pre kríky

Listy zeleného čaju pôsobia aj ako prírodné hnojivo. Je to obsahom dusíka, ktorý prispieva k lepšej kvalite pôdy. Stačí vysypať obsah vrecúška zeleného čaju priamo na pôdu a jemne ho do nej vmiešať. Ak máte k dispozícii biologicky rozložiteľné vrecko, nemusíte obsah otvárať, len ho položiť na zem.

Hnojivo sa hodí na rastliny, ktorým sa darí v kyslejšom prostredí. Tiež ho môžete v menšej miere použiť na okyslenie pôdy pre ostatné druhy.

Ruka položená na vlhkej pôde v záhrade.

Vráťte zelený čaj späť pôde, rastliny obľubujúce kyslejšie prostredie sa vám poďakujú. Zdroj: iStock

 

6. Čistí sklo a mastný riad

Zelený čaj je úžasný prírodný prostriedok na čistenia skla. Je to vďaka obsahu kyseliny tanínovej, ktorej sa v zelenom čaji nachádza viac než v čiernom. Rozpúšťa nečistoty a mastnotu, a tak je výbornou alternatívou k bežným čistiacim prostriedkom. Stačí, ak buď uvaríte šálku slabého čaju s použitým čajovým vrecúškom a čaj potom nastriekate na okná či zrkadlá, alebo použijete samotné čajové vrecúško, pretriete ním sklenený povrch a vyleštíte ho handričkou.

Prečítajte si tiež
Ako a čím umývať okná, aby na skle nezostávali šmuhy? Vyskúšajte tieto domáce triky

Zelený čaj môžete použiť aj pri umývaní riadov. Mastné panvice, hrnce či taniere namočte do teplej vody s niekoľkými jeho vrecúškami a nechajte kyselinu trieslovú robiť svoju prácu. Umývanie riadu bude vďaka tomu menej náročné. Plusom tiež je, že tento čistiaci prostriedok krásne vonia a nezaťažuje životné prostredie.

7. Osviežuje špinavé ruky

Po varení zvyknú ostávať niektoré z vôní na pokožke rúk. Ak ich neviete zbaviť pachu cibule, cesnaku, rýb alebo morských plodov umývaním, stavte na čajové vrecká, podľa možností organické. Stačí ich použiť rovnakým spôsobom ako mydlo.

Ruka s vreckom čaju.

Vyskúšajte si po varení umyť ruky zeleným čajom. Zdroj: iStock

8. Leštidlo na drevo aj topánky

Zelený čaj sa dá využiť aj ako leštidlo na svetlé drevo (podlahy, dvere, schody aj nábytok). Uvarte šálku čaju, nechajte ju vychladiť a nalejte do rozprašovača. Leštidlo z čaju potom utrite handričkou z mikrovlákna.

Náš tip

Pre tmavý druh dreva odporúčame použiť čierny čaj.

Minul sa vám lak na topánky? Namiesto neho viete skvelo použiť vlhké čajové vrecúško. Jednoducho ním potierajte koženú časť topánok a doleštite jemnou handričkou, kým nedosiahnete požadovaný lesk.

Prečítajte si tiež
Vedeli ste, že leštidlo do umývačky sa dá využiť aj takto? 3 tipy, ako ním za pár minút vrátiť do domácnosti lesk

9. Podporí rast trávnika

Máte na trávniku prázdne miesta, ktoré sa vám nedarí zatrávniť? Nasypte na ne trávové semeno a na ne položte použité čajové vrecúška. Tie by mali semienka mali udržať pokope. Na túto možnosť odporúčame použiť biologicky rozložiteľné čajové vrecúška bez obsahu plastov. Ak také nemáte, vrecko pred zasadením semienok roztvorte a jeho obsah vysypte.

Text: Natália Turcovská
Foto: iStock

Kategória: Ekolife
Tagy: čaj hnojivo izbové rastliny recyklácia
Zdieľať článok
Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehyduZáhrada

Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehydu

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!Záhrada

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!

Huby v kvetináči: Čo vieme o nezvaných hosťoch medzi izbovými rastlinami?Záhrada

Huby v kvetináči: Čo vieme o nezvaných hosťoch medzi izbovými rastlinami?

Originálny nápad zo starých vešiakov na šaty: Zakrátko máte perfektný doplnok do domácnosti a dielne!Urob si sám

Originálny nápad zo starých vešiakov na šaty: Zakrátko máte perfektný doplnok do domácnosti a dielne!

Diskusia