Zavádzajúce, nič také sa nepripravuje, reaguje odborník na zákaz krbových kachlí a vložiek. Na čo sa však obmedzenia vzťahujú?
Na Slovensku i v Česku sa šíri mýtus o zákaze krbových kachlí a vložiek. Nenechajte sa oklamať dezinformáciami.
Počuli ste už o zákaze kúrenia drevom a máte alebo si chcete kúpiť krbové kachle či krbovú vložku? Máme pre vás dobrú správu. Krbové kachle a krbové vložky nebudú zakázané, dezinformácie sa týkajú, ako vždy, nevedomosti. Ako je to teda a na čo sa vzťahujú obmedzenia?
Zbytočné obavy
„Informácie o údajných zákazoch používania krbových kachlí a krbových vložiek sú nepravdivé a vyvolávajú zbytočné obavy, ktoré majú negatívny vplyv na rozhodovanie o spôsobe vykurovania domácností. Ako jeden z popredných európskych výrobcov týchto vykurovacích zariadení chceme na tieto správy reagovať a uviesť veci na pravú mieru,“ upozorňuje Ing. Dušan Smilek, technický riaditeľ spoločnosti Romotop.
„Na moderné krbové kachle, krbové vložky a krby sa nevzťahujú žiadne reštriktívne opatrenia, nieto ešte zákazy. Pokiaľ je známe z oficiálnych zdrojov, nič také sa nepripravuje. Chceme vás ubezpečiť: tieto a podobné správy sú zavádzajúce a často úplne vymyslené.“
Prísne testovanie
Odborníci zo spoločnosti, ktorá sa zaoberá výrobou krbových kachlí a vložiek, zdôrazňujú, že ich produkty určené na vykurovanie domácností ako vnútorné spotrebiče prechádzajú prísnym testovaním, meraním a certifikáciou v nezávislých laboratóriách. Týmto spôsobom vždy zabezpečujú súlad s najvyššími súčasnými normami kvality a prísnymi emisnými limitmi.
Na moderné krbové kachle, vložky a krby sa nevzťahujú žiadne zákazy.
Emisné triedy sa na kachle nevzťahujú
Možno ste počuli spomenúť v súvislosti s používaním krbových kachlí a vložiek obmedzenia podľa emisných tried. Opäť ide o nepravdu, ktorú môže šíriť len laik. Emisné triedy sa totiž nevzťahujú na krbové kachle, ale na klasické kotly určené na ústredné vykurovanie – teda ide o úplné iný segment. Najmä na kotly na drevo sa v súčasnosti vzťahujú určité obmedzenia podľa ich emisných tried. Tie však nemajú nič spoločné s krbovými kachľami a krbovými vložkami, na ktoré sa emisné triedy nevzťahujú. Jednoducho povedané, krby a kachle nie sú kotly.
„Je pravda, že v Spolkovej republike Nemecko už niekoľko rokov funguje systém postupnej výmeny starších vykurovacích zariadení na drevo. Nevyhovujúce sa vždy k určitému dátumu vyradia z prevádzky a musia sa nahradiť novšími typmi. Žiaľ, niektoré naše médiá si to vyložili, ľudovo povedané, „po svojom“ a prezentovali to ako pripravovanú novinku aj pre našu krajinu. Opäť upozorňujeme, že tieto informácie sa týkajú len Nemecka,“ zdôrazňuje Ing. Dušan Smilek.
Európska norma o ekodizajne
Pre krbové kachle a krbové vložky v celej Európskej únii vrátane Slovenska platí európska norma o ekodizajne. Zjednodušene to znamená, že krbové kachle a krbové vložky musia spĺňať prísne emisné limity, energetickú účinnosť, nízku spotrebu paliva a ďalšie požiadavky. Cieľom je bezpečnosť pri používaní, funkčnosť, šetrnosť k životnému prostrediu a predovšetkým ochrana ľudského zdravia.
I keď sa o kúrení drevom občas hovorí ako o neekologickom princípe, podstata je iná.
„Krbové kachle a krbové vložky slúžia ako jediný skutočne nezávislý zdroj tepla s vysokou účinnosťou, ktorý využíva obnoviteľný zdroj paliva – drevo. Vďaka tomu sú ekologickým výrobkom s minimálnym vplyvom na životné prostredie. Samozrejme, je dôležité dodržiavať pokyny uvedené v návode na použitie výrobku, najmä používať kvalitné palivo a zabezpečiť potrebné podmienky na správnu prevádzku, čo zahŕňa aj pravidelnú údržbu a kontrolu,“ zdôrazňujú odborníci zo spoločnosti Romotop.
Vyjadrenie cechu kachliarov
K problematike šíriacich sa dezinformácií o používaní krbových kachlí na drevo sa vyjadril aj Cech kachliarov Českej republiky. Súčasťou článku zverejneného na webstránke cechkamnaru.cz je aj vysvetlenie, aké typy ohrievačov plánuje Európska únia zakázať:
„Chce Európska únia zakazovať nejaké typy ohrievačov? Áno. Vo všeobecnosti tie málo účinné a neekologické. A ide celkom iste o správny krok. V prostredí ČR je mediálne asi najdiskutovanejší zákaz prevádzky kotlov nižšej ako 3. triedy, ktorého platnosť bola posunutá na september 2024. Od roku 2022 napokon také kotly už ani nie sú na trhu. Zákaz sa vzťahuje, samozrejme, aj na akékoľvek kotly vlastnej výroby. Energetická koncepcia ČR počíta aj s postupným útlmom lokálnych zdrojov na pevné fosílne palivá. Predaj všetkých ohrievačov na uhlie by sa mal skončiť v roku 2025, tie už prevádzkované a legislatíve zodpovedajúce (min. 3. trieda) bude možné používať ďalej. Pri mnohých z nich je navyše možný jednoduchý prechod na drevnú biomasu.“
Je spaľovanie drevnej biomasy škodlivé?
Kachliari vo svojom vyjadrení nevynechávajú ani tému ekologickosti spaľovania drevnej biomasy. Ak si nie ste istí, čomu veriť, prečítajte si odborný názor na otázku, či spaľovanie drevnej biomasy (kusového dreva, drevných brikiet, peliet) škodí životnému prostrediu a ľudskému zdraviu:
„Všeobecne možno konštatovať škodlivosť v situácii, keď zle kúrime, čo môže ovplyvňovať mnoho vecí. Pripomeňme si znova, že pri spaľovaní drevnej biomasy zaobchádzame s obnoviteľným zdrojom energie. V súvislosti s vplyvom na životné prostredie je tento fakt dôležitý. Pri využívaní paliva z blízkeho okolia a pri kaskádovom využívaní drevnej biomasy ide o energonositeľa s veľmi nízkym faktorom primárnej neobnoviteľnej energie. Tento faktor má v prípade kachlí hodnotu 0,1 (na výrobu 1 GJ energie treba iba 0,1 GJ energie z neobnoviteľných zdrojov, čo súvisí so spracovaním, dopravou).
Takzvaná uhlíková neutralita (rovnováha medzi emisiami uhlíka a ich pohlcovaním) sa často spája s energetickým využívaním drevnej biomasy, je tiež významným argumentom za využívanie dreva ako paliva. V Národnej inventarizačnej správe (NIR) je pri dreve uvedená hodnota EF (emisný faktor) nula,“ uvádza vo vyjadrení Cechu kachliarov ČR autor článku Libor Soukup.
Text: Sabína Zavarská v spolupráci s firmou Romotop
Foto: archív firmy Romotop
Zdroj: Časopis Môj dom