16. 01. 2007
Zdieľať

Najprv som bola lakomá. Vrhla som sa po téme – obklady, dlažby a detaily. Také milé. Zmienim sa o tom, ako ukončiť a vyzdobiť kachličky a dlaždičky, prípadne si urobím radosť, keď sa nežne poprehŕňam v cédečkách od renomovaných firiem a nájdem vydarené obrázky s dekormi, listelami, bombatami… a bude po paráde. Prehŕňala som sa. Pekné detaily, čisté línie kúpeľní a kuchýň, odvážne obklady obývacích priestorov, niekde aj roztomilé gýčiky... Smiali sa na mňa z množstva obrázkov. Dať bokom tie, čo sa nezmestia, mi je vždy ľúto.


Tešme sa z maličkostí

76042

Ako sa vyrovnať so zmenami a detailmi? Aby sme nevypadli z pracovného rytmu a mali neskôr radosť z hotového diela, vopred si pripravme plán kladenia obkladu alebo dlažby a vyznačme miesta a množstvo materiálu v spomínaných častiach plôch. Vymerajme dĺžky dilatácií, rohov a kútov. Rozmyslime si miesta, ktoré budú najvhodnejšie na zvýraznenie dekorom, listelami, bombatami. Dôležité je odmerať si skutočnú dĺžku soklov – nie je predsa potrebné, aby ste do obvodu miestnosti započítali aj miesto, kde sú dvere, vybratá priečka alebo vstavaná skriňa. Naozajstný profesionál najprv zmapuje priestor, potom si premyslí priebeh škár, rozmiestnenie dekorov, listel a profilov. Máte chuť na detaily? Nech vám robia radosť.

Nie je kút ako roh

Rohy a kúty obkladov sa štandardne osádzajú oblými rohovými plastovými lištami. V ponuke sú aj kovové prvky. Ukončenie keramického povrchu pod stropom je už tiež skôr výnimkou v trendových kúpeľniach. Navyše ak chcete obliecť svoju kúpeľňu, prípadne kuchyňu keramickým obkladom od hlavy až po päty, pýta to mimoriadne presnú predchádzajúcu prácu.


Tešme sa z maličkostí

76025


Tešme sa z maličkostí

76027

Pri ukladaní keramických alebo kamenných obkladov a dlažieb sa nevyhneme rôznym prechodom medzi povrchmi, zmenám zaoblenia, kútom a rohom. (Rako) Tvarovky na „úpätí“ vane dokážu elegantne vyriešiť problém so zanášaním nečistôt a vodného kameňa. Niektoré kúpeľňové série ich majú v ponuke. Séria Taurus Industrial, Object (Rako)

Remeselníci by mali zanechať za sebou naozaj rovné povrchy, steny s podlahami by sa mali stretnúť pod pravým uhlom. Učarovala vám jednoduchosť línií, tvarov a vzorov? Tak sa potom asi vykašlite na všetky tie listely, bombatá a cifrované dekory. Ak sa aj na rohoch zrieknete špeciálnych profilov, potrebujete kvalitný obklad, remeselne zručného majstra a pevnú ruku pri rezaní okrajov obkladačiek pod 45º uhlom.

Koniec obkladov v kúpeľniach a kuchyniach?


Tešme sa z maličkostí

76019

Nie, v nijakom prípade. Ale faktom ostáva, že obkladu ubúda a viac sa dbá na detaily, štruktúry povrchov a dôsledné vyhotovenie.

Obklad môžete ukončiť aj pod pravým uhlom. Máte niekoľko možností; posledný rad obkladačiek bude mať preglazovaný okraj alebo sa rozhodnete pre kovovú alebo plastovú lištu. Pre náročných, ktorí túžia po povrchu bez odskokov, je riešením zasekanie obkladu pod omietku.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Tešme sa z maličkostí

76021

Kádrový profil vášho obkladu a dlažby

Na ukončenie posledného radu dlažby alebo obkladu prídu vhod profily z mosadze, hliníka, antikora, plastu. Profilom dosiahneme opticky čisté zakončenie obkladu, pričom výška profilu závisí od hrúbky dlaždíc (od 3 do 40 mm). Mosadznými, hliníkovými alebo plastovými profilmi môžete zvýrazniť vybraté škáry. Očakávaný efekt dosiahnete najmä na väčších plochách. V ponuke existujú aj protišmykové profily určené na zvýšenie bezpečnosti pohybu na schodoch. Vyrobené sú z húževnatého plastu, ktorý súčasne chráni hranu schodu.

Profily – prechod im neškodí


Tešme sa z maličkostí

76015

Výnimkou nebudú ani dilatácie. Pri väčších plochách (optimálna veľkosť dilatačného poľa je 6 × 6 m) a na styku dlažby a obkladu sa osvedčili dilatačné profily. Lacnejším riešením s kratšou životnosťou je výplň pružnou hmotou. Nerovnaké hrúbky rôznych nadväzujúcich povrchových vrstiev podlahových materiálov plynulo prepojíme profilom napríklad z 3 mm na 20 mm.

Pri previazaní obkladu a vane vznikne čisté dilatačné napojenie len v prípade, že sa plastový profil stretne s pravidelnou škárou. S farbou, pre ktorú sa rozhodnete, môžete počítať aj pri zakončovacích a rohových tvarovkách.


Tešme sa z maličkostí

76038

Dekorovanie natvrdo?

Väčšina sérií obkladov a dlažieb od renomovaných firiem obsahuje aj reliéfne alebo farebne upravené dekory. Obkladačka, ktorú výrobcovia označujú pojmom dekor, sa obyčajne pýši identickým vzorom, aký je navrhnutý na listelách v rámci tej istej série obkladu.

Z dekorov sa často v moderných interiéroch vytvára obraz. Takáto plocha ostáva uvoľnená – bez toho, aby ju obklopovali listely, prechádza do základného obkladu alebo dlažby.

Listely

Listela patrí k dekoračným prvkom. Môže oživiť obklad vo vodorovných, ale aj zvislých líniách, opticky oddeliť zóny v kuchyni alebo v kúpeľni. Neumožňuje ukončenie obkladu.


Tešme sa z maličkostí

76032

Listely sú stále v obľube a toho sa pridržiavajú aj výrobcovia. Pri vymeriavaní potrebnej dĺžky nezabudnite, že aj v tomto prípade treba nakúpiť (v bežných metroch) o 10 až 15 % viac materiálu, ako ste si stanovili výpočtom.

Základné súpravy obkladačiek určených do kúpeľní dopĺňajú hladké alebo reliéfne listely s nápaditým dizajnom.


Tešme sa z maličkostí

76024

Listela sa nenahnevá, ani keď ju uložíte po výške. Striedanie farebných plôch a reliéfnych alebo farebných listel môže byť zaujímavou hrou. Oddeliť dve farebné plochy listelou síce nie je v programe najnovších katalógov a časopisov o bývaní, ale ak sa vám to „hodí do krámu“, urobte si radosť.

Schody

Dlažby sa vyrábajú často v sériách, ktoré ponúkajú schodové prvky vrátane soklov. Okrem toho, že potešia oko, chránia stenu proti ušpineniu.

Sokle


Tešme sa z maličkostí

76036

Soklové dlaždice dopĺňajú tvarovky určené do rohov, kútov a špeciálne na obklad spodného okraja steny pri schodisku.

Bombato

Bombato je vlastne tučná listela, ktorá môže dobre poslúžiť na zatraktívnenie obkladu – ak sa použije vo vodorovnej alebo v zvislej línii, ale najmä na zakončenie obkladu. V prípade, že je vhodne tvarovaná, dá sa osadiť na rohy obkladaného povrchu.

Kategória: Steny a fasády
Tagy: keramika obklad
Zdieľať článok

Diskusia