Zdroj: Tchibo

Dekorácia záhrady vypovedá o vašom vkuse. Ako si ju na Vianoce ozdobiť, aby pôsobila vkusne a nie gýčovo?

18. 12. 2023
Zdieľať

Skôr než začnete inštalovať po dvore a záhrade rôzne druhy vianočných svetiel, všetko si dobre premyslite. Ani exteriérovej sviatočnej výzdoby by nemalo byť priveľa, potom by mohla vyvolávať namiesto pocitu harmónie skôr nepokoj. Vyhnite sa aj množstvu rozdielnych materiálov a výraznej farebnosti, nevkusných ozdôb, gýčových girlánd a neprirodzene pôsobiacich postavičiek. Aj tu platí, že menej je viac. Zvoľte si jeden štýl podľa charakteru exteriéru a ten dodržte.

Záhradu neprezdobujte a už vôbec do jej priestoru neumiestňujte ozdoby, ktoré sú určené na vianočný stromček v interiéri. Ide to aj inak. Stačí, ak si napríklad do záhonov alebo výsadieb vo vstupnej časti do domu zapichnete zopár vianočných dekorácií, napríklad z kovu či cortenu.

Okrem kovových sú pekné aj drevené a prútené ozdoby. Stavte aj na prírodniny, či už zo záhrady, alebo z blízkeho lesa. Košík či drôtená nádoba naplnená šiškami, ihličnatými halúzkami a kúskami kôry budú pôsobiť prívetivejšie než neprirodzene vyzerajúci nafukovací snehuliaci.

Hoci svietiace zvieratká môžu počas sviatkov robiť radosť deťom, nezabúdajte, že vianočné osvetlenie je určitým príspevkom do danej lokality a pohľadovým magnetom pre okoloidúcich. Celkové riešenie vypovedá aj o vašom vkuse.

1. Vianočná klasika

Je ňou napríklad aj horiaca vosková svieca. Nič ňou nepokazíte ani vtedy, ak ju umiestnite do exteriéru. Najlepšie urobíte, ak ju uzavriete do lampáša, ktorý ju ochráni pred vetrom, a umiestnite pri vstupe do domu. Po zotmení vám každodenne vykúzli nádhernú atmosféru. Rozhodnite sa však pre vyššiu a hrubšiu sviečku, počas sviatkov nebudete musieť tie vyhorené neustále nahrádzať novými. Dbajte na bezpečnosť, lampáš musí byť kvalitný, z nehorľavých materiálov a odolný, aby sa počas veterných dní neprevrhol a nerozbil.

Prečítajte si tiež
Vianoce po škandinávsky? Inšpirujte sa útulným domom so severským nádychom a preneste to najkrajšie aj k sebe domov

Lampáš s horiacou sviečkou zapôsobí aj v iných častiach exteriéru, napríklad na dvore či v záhrade. Vždy by ste ho mali umiestňovať na pevnú a nehorľavú podložku a tak, aby ste naň videli ideálne aj z okien domu.

Horiaca sviečka v lampáši zaexceluje aj pred zaujímavou skupinou rastlín, menšie lampášiky s čajovými sviečkami si zasa môžete rozvešať v rámci čerstvo zasneženej záhrady na niektorú z drevín alebo rozložiť na múrik. Ak teda nemáte v tomto roku čas vyberať exteriérové elektrické osvetlenie a oceníte rýchle riešenie, lampáš s horiacou sviečkou je skvelou a cenovo nenáročnou voľbou.

Detail na dekoráciu čierneho domčeka na drevenej lavičke.

Ak sa vám do záhrady klasický lampáš nehodí, siahnuť môžete aj po netradičnom dizajne, napríklad v tvare poschodového domu. Návštevu isto upúta. Zdroj: Tchibo

2. Rozsvietené dominanty

Vianočné svetielka dokážu vtlačiť exteriéru veľmi originálnu podobu, ktorá sa vám v plnej nádhere ukáže počas stmievania a večer. Pravdepodobne najviac zapôsobí, ak si drobnými svetielkami, ideálne jednofarebnými a neblikajúcimi, ozdobíte exteriérový vianočný stromček, napríklad smrek či jedličku. No zopár svetielok si môžete inštalovať aj na iné miesta, trebárs na niektorý z opadavých kríkov alebo tvarovaných vždyzelených listnáčov. Druhá ozdobovaná drevina by však vždy mala byť ďalej od hlavného nasvieteného stromčeka. V modernom exteriéri zapôsobí aj vkusný svietiaci objekt a osvedčenou voľbou je aj nasvietený záhradný altánok či domček.

Presklený záhradný domček na dvore s vianočným dekorom.

Dobre nasvietený záhradný domček vytvorí v exteriéri čarovnú atmosféru. Zdroj: Bellarose

3. Kúzelné kvetináče

Menšími svetielkami si môžete ozdobiť aj trváce výsadby v kvetináčoch, napríklad miniatúrne ihličnany, vždyzelené listnáče a aj trvácu zeleň vysadenú v okenných hrantíkoch. Stále však platí, že s množstvom svetielok by sa to nemalo preháňať, pretože by sa už začalo vytrácať to pravé čaro. Zaujímavé môže byť aj obalenie kmeňa stromu menšími svetielkami, svetelnou sieťou.

Prečítajte si tiež
Pravé linecké koláče, florentínky či švédske perníčky. Upečte si s nami drobné vianočné pečivo

Pri všetkých uvedených možnostiach je vhodnejšie rozhodnúť sa pre biele svetlo, hoci ak niekto obľubuje farebný mix, je to ďalšia alternatíva. Mnoho ľudí si zvolí aj použitie girlánd, svetelného dažďa či cencúľov, ale k týmto prvkom treba pristupovať striedmo.

4. Precízny výber

Na nákup vianočného osvetlenia do exteriéru sa vyberte čo najskôr. V úvode predaja, teda koncom jesene, býva totiž ponuka širšia, budete si môcť vyberať z rôznych riešení a výrobkov v rôznych cenách. Čím dlhšie budete s kúpou otáľať, tým viac sa ponuka začne zužovať. Uprednostnite kvalitné výrobky známejších značiek a aj vianočné osvetlenie nakupujte u overených predajcov, ktorí vám v prípade vzniknutých problémov môžu poradiť. Nikdy nie na trhoviskách. Po sviatočnom období bývajú tieto výrobky často v ponuke za akciové ceny, no počítajte s tým, že výber bude slabší.

Detail na svietiacu hviezdu pri vchodových dverách.

Pri nákupe dekorácií uprednostnite overených výrobcov i predajcov, ktorí vám v prípade problémov budú vedieť pomôcť a poradiť. Zdroj: Tchibo

5. Trendy

Pokiaľ si chcete v tomto roku ozdobiť exteriér peknými vianočnými svetielkami, siahnite skôr po úspornom riešení, ktorým sú LED svietidlá. Pri vonkajšom vianočnom osvetlení je praktické využitie časového spínača. Nebudete mať starosť s vypínaním svetielok v neskorších nočných hodinách alebo zbytočne rozsvietený dvor či záhradu celú noc.

Prečítajte si tiež
Originálne, lacné a vkusné nápady, ako zabaliť vianočné darčeky

Rastie aj obľuba a ponuka solárnych riešení, ktorých výhodou je absencia elektrického kábla a nulová spotreba elektrickej energie. Veľkou nevýhodou týchto svietidiel je však to, že intenzita slnečného svitu nemusí byť počas koncoročných dní dostatočná.

Malé dievča na dvore drží v ruke bielu dekoráciu zvieraťa

Ak si zabezpečíte svietiace dekorácie s časovačom, nebudete sa musieť starať o ich neustále vypínanie a zapínanie. Zdroj: Tchibo

6. Bezpečné riešenia

Základom úspechu a cestou, ako sa vyhnúť zbytočným problémom, je dodržanie niekoľkých pravidiel. Tým najdôležitejším je, že takéto svietidlo musí byť vždy určené na použitie vo vonkajšom prostredí. Von sa rozhodne nehodia svetielka, ktoré sa používajú na ozdobovanie vianočných stromčekov vnútri a sú určené vyslovene len do interiéru.

Prečítajte si tiež
7 krokov, ako premeniť váš domov na vianočnú oázu

Vonkajšie svietidlá musia byť dostatočne odolné proti vode, prachu aj ďalšiemu znečisteniu a tiež nízkej teplote. Dôležité je aj to, aby mali požadovaný stupeň krytia IP (International Protection). Ak toto vami vyberané svietidlo má a páči sa vám, bez obáv si ho môžete kúpiť.

Hodnota IP určuje odolnosť proti vniknutiu nežiaduceho predmetu. Vo všeobecnosti platí, že čím je hodnota IP vyššia, tým je odolnosť svietidla do exteriéru lepšia. Ak má byť svietidlo trvale vystavené zrážkam a vode, hodnota IP musí byť čo najvyššia. Na bežné použitie stačia riešenia s úrovňou IP 35 – 55. Pokiaľ ide o napájanie, najčastejšie sa využíva bežná elektrická sieť, v rámci nej aj nízkonapäťové riešenia svietidiel, ktoré sa však nezaobídu bez meniča prúdu. Do ponuky sa čoraz viac dostávajú aj variácie s napájaním z batérií.

Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock, Tchibo, Bellarose
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Dekor Hurá do záhrady
Tagy: Vianoce vianočné dekorácie záhradné inšpirácie
Zdieľať článok
Ako si vyrobiť adventný veniec na stôl? Toto ovocie zo záhrady mu dodá dokonalý zimný šmrncZáhrada

Ako si vyrobiť adventný veniec na stôl? Toto ovocie zo záhrady mu dodá dokonalý zimný šmrnc

Ako si z palety vyrobíte betlehem, ktorý vám bude spríjemňovať každé VianoceUrob si sám

Ako si z palety vyrobíte betlehem, ktorý vám bude spríjemňovať každé Vianoce

Dekorácia na poslednú chvíľu? S týmto nápadom premeníte vonkajší priestor na zimnú romantikuZáhrada

Dekorácia na poslednú chvíľu? S týmto nápadom premeníte vonkajší priestor na zimnú romantiku

7 najčastejších chýb, pre ktoré vianočná ruža neprežije viac ako pár týždňovUrob si sám

7 najčastejších chýb, pre ktoré vianočná ruža neprežije viac ako pár týždňov

Diskusia