Túžili po prírode, ale chceli zostať i v meste. Po rokoch hľadania našli dokonalý domov v starej chalupe
Chceli nový dom, ale nechceli zasahovať do prostredia. Očarila ich stará chalupa.
Chceli nový dom, ale nechceli zasahovať do životného prostredia. Majú radi prírodu, ale zároveň túžili zostať v meste. Zdanlivo neriešiteľné sa nakoniec podarilo. Po štyroch rokoch hľadania našli mestský poklad: pôvodnú stavbu postavenú podľa princípov tradičnej nemeckej architektúry a charakteristickú strmo sklonenou drevenou strechou vznášajúcou sa nad kamennými múrmi. Nachádza sa v husto zalesnenej štvrti v meste São Paulo s jedinečnými vlastnosťami. Nechýbal ani typický drevený strop.
Estetika starej budovy manželov na prvý pohľad uchvátila. Netrvalo dlho a oslovili architektov – súrodencov Chantal a Tita Ficarelliovcov – s nápadom zrekonštruovať dom na moderné bývanie pre rodinu.
Viac fotografií nájdete na konci článku v galérii.
Hodnoty zachovali, ale…
Keď sa architekti oboznámili s predmetom premeny i predstavami majiteľov, dali si za cieľ citlivý prístup a zachovanie architektonickej hodnoty domu s jeho hlavnými charakteristikami a zároveň prispôsobenie sa potrebám nových obyvateľov.
Pôvodná budova zaberala takmer celú dĺžku úzkeho pozemku. Členitá dispozícia zhoršovala prúdenie vzduchu, vetranie a priam ubíjala prirodzené svetlo v interiéri. Prvým a azda najdôležitejším momentom renovácie teda bolo maximalizovať otvory a podľa nich upratať vnútorné členenie.
Viac fotografií nájdete na konci článku v galérii.
Vpustili svetlo
Aby autori rekonštrukcie dosiahli čo najväčší prísun prirodzeného svetla, jednu štítovú stenu otvorili presklením, pričom odstránili podkrovie. Vďaka tomu zdvojnásobili výšku stropu obývacej izby (má viac ako 6 metrov – poznámka redakcie) a zvýraznili obnovené drevené krovy.
Okrem toho odstránili múry oddeľujúce spoločenskú časť a kuchyňu, čím vznikol veľkorysý obytný priestor na denné aktivity, zábavu a oddych. Prirodzené svetlo v interiéri znásobili aj použitím svetlých materiálov ideálnych na odraz svetla. Veľkoformátové presklenie zároveň maže hranice medzi interiérom a exteriérom.
Viac fotografií nájdete na konci článku v galérii.
Spoločenská zóna verzus súkromie
Vonku zostala ako motív z pôvodnej stavby kovová konštrukcia (portikus, podobný ako pergola), ktorá chráni vstup a filtruje svetlo. Na protiľahlej strane domu je umiestnená kuchyňa s výhľadom na bazén a vonkajšou jedálňou. Kuchynský kút architekti zvýraznili terakotovými glazovanými dlaždicami, ktoré prechádzajú aj do vonkajšej kuchyne.
Vďaka novému usporiadaniu dispozície všetky funkčné priestory spolu komunikujú. Na prízemí je obývačka, domáce kino, kuchyňa, jedálenský priestor, bazén. V mezaníne je otvorená rodinná kancelária. Horné podlažie patrí súkromným miestnostiam – dvom detským izbám, rodičovskej spálni a kúpeľniam. Každá izba má vlastný balkón.
Viac fotografií nájdete na konci článku v galérii.
Priestrannosť a pohodlie
„Materiálovo sme tento projekt koncipovali s cieľom zvýšiť priestrannosť a pohodlie. Na tento účel sme použili rôzne prírodné textúry a odtiene. Podlahu sme pokryli porcelánom, strop a drevené krovy sú natreté bielou farbou, krb je obložený kameňmi – odkazujúc na pôvodné prvky sídla. Na pokrytie strešného stropu sme využili drevené dosky Tauari, ktoré esteticky zahrievajú a vyrovnávajú proporcie. Vonkajšie fasády sú v kontraste k interiéru natreté tmavou farbou,“ konkretizujú architekti.
Tvorcovia ponechali kúsky už existujúceho nábytku rodiny a skombinovali ich s nábytkom od brazílskych dizajnérov. Niektoré prvky upravili, ďalšie sú nanovo vyrobené z masívu.
Viac fotografií nájdete na konci článku v galérii.
Denná zóna
Jedna štítová stena domu je po rekonštrukcii kompletne presklená. V tejto časti si všimnite aj sklené predĺženie strechy, ktoré umožňuje vstup svetla aj priamo zhora. Vyrastené stromy vytvárajú kulisu súkromia napriek blízkym susedom. Pôvodnú stavbu okrem relatívne ostrého sklonu strechy pripomína aj kamenný múr vľavo. V kombinácii s drevom vytvára harmonický efekt.
Viac fotografií nájdete na konci článku v galérii.
Kuchyňa
Praktická kuchyňa v tvare písmena U pôsobí príjemne vďaka kombinácii čiernej farby a dreva. Osviežujúcim doplnkom sú výrazné glazované obkladačky. Každá časť „účka“ má inú funkciu – pod oknom je pracovný pult s umývadlom na čistenie a prípravu potravín, kratšia časť so zabudovaným sporákom a digestorom je určená na varenie, ďalšie rameno slúži ako barový pult. Všimnite si svietidlá z rovnakého materiálu, ale rôznych tvarov. Nielen funkčným, ale aj estetickým doplnkom je presklená vitrína s pohármi.
Viac fotografií nájdete na konci článku v galérii.
Nádvorie
Z tejto strany domu vidno tri vikiere, v ktorých sú balkóny. Každá izba na poschodí má vlastný – hlavná spálňa i obe detské izby. Rovnako tu sú tri kúpeľne. Kovovú konštrukciu pergoly, respektíve portikusu, ako nazývajú architekti stavebný prvok prevzatý z pôvodnej stavby, zvýraznili oranžovou farbou.
Viac fotografií nájdete na konci článku v galérii.
Vonkajšia obývačka
Aj z pohľadu na vonkajší priestor okolo domu je zrejmé, že domáci majú často veľa hostí. Vnútorné miestnosti preniesli aj von. Okrem kuchyne a veľkého jedálenského stola je tu aj sedenie pre minimálne šesť ľudí. V horúčavách sa môžu schladiť vo vydláždenom bazéne.
Viac fotografií nájdete na konci článku v galérii.
Casa Giudice
Zo starej chalupy moderný dom.
Kto tu býva: Pár s dospievajúcimi deťmi, ktorý má silný vzťah k prírode a životnému prostrediu. Zároveň žijú bohatým spoločenským životom.
Realizácia: Rekonštrukcia s minimálnym vplyvom na životné prostredie kombinuje tradície a moderné prvky.
Architektonický dizajn: Arkitito Arquitetura
Architekti: Chantal Ficarelli, Tito Ficarelli, Stefano Fernandes
Spolupráca: Claudia Piaia
Lokalita: Alto de Pinheiros, São Paulo, Brazília
Projekt: 2021
Realizácia: 2022
Plocha pozemku: 597 m²
Zastavaná plocha: 415 m²
Text: Sabína Zavarská
Foto: Ricardo Faiani
Zdroj: Časopis Môj dom