Zdroj: Gajdarik architekti

Ako premeniť jeden a pol izbový byt na dvojizbový a dodržať pri tom obmedzený rozpočet

16. 08. 2023
Zdieľať

Nový byt v rezidenčnom projekte Pri mýte v Bratislave podstúpil zmenu dispozičného riešenia ešte pred realizáciou samotnej výstavby. Iniciatívny prístup čerstvého majiteľa sa vyplatil. Oslovením architektonického štúdia Gajdarik architekti nielenže lepšie zhodnotil rozlohu 45 metrov štvorcových, ale získal aj dizajnové zariadenie vytvorené na mieru.

Obytný súbor deviatich domov na Račianskej ulici obsahuje vyše tristo bytových jednotiek s prevažne dvoj a trojizbovými bytmi.

Urbanisticky ho charakterizuje šachovnicové rozmiestnenie a architektonicky nadčasovosť a monochromatická plocha fasád s plasticky členeným systémom posuvného tienenia. Perforované tieniace panely umožňujú obyvateľom objektu regulovať mieru osobného komfortu v priestoroch lodžií.

Efektívnejšie zabezpečenie súkromia

Úpravy jeden a pol izbového bytu bolo možné riešiť vo fáze projektu formou klientskych zmien. Majiteľ požadoval oddelené miestnosti, zväčšenie kuchyne, jedálenský stôl pre štyri osoby a sprchový kút. Podmienkou bolo tiež dodržať aj rozpočet určený na zariadenie bytu.

Pôvodná vstupná chodba - Dvojizbový byt Pri Mýte v Bratislave

Stav pred zariadením bytu Zdroj: Gajdarik architekti

Do bytu sa vstupuje cez predsieň s veľkoformátovým zrkadlom, ktoré vyvoláva dojem opticky väčšieho priestoru. Po ľavej strane sa nachádza samostatný menší úložný priestor.

Ďalej nasleduje kúpeľňa, v ktorej sprchovací kút nahradil vaňu, aby vzniklo vedľa neho miesto na práčku. Dvere na kúpeľni sa otvárajú smerom dnu a nebránia plynulému pohybu po byte.

Viac fotografií z interiéru bytu pred zariadením nájdete v galérii.

Výraznejšia zmena dispozície sa dotkla priechodnej spálne, respektíve spálňového kúta. Architekt ju uzavrel stenami z oboch strán. Potencionálne dvere nahradil dreveným posuvným panelom kvôli úspore priestorových kapacít.

Predsieň s veľkoformátovým zrkadlom - Dvojizbový byt Pri Mýte v Bratislave

Veľkoformátové zrkadlo opticky zväčšuje vstupnú časť bytu. Zdroj: Gajdarik architekti

Interiér ponorený vo väčšine do bielej

V spálni navrhnutej do bielej farby sa nachádza manželská posteľ so skriňovým úložným systémom po celej dĺžke steny, ktorá susedí s kúpeľňou, a otvorený policový diel s knihami oproti lôžku. Závesné centrálne umiestnené svietidlo zjemňuje vzhľad v štýle „brmbolca“ a celkovo spríjemňuje výraz miestnosti.

Viditeľnou zmenou prešla spoločenská zóna bytu prístupná z úzkej chodby cez otvorený dverný otvor. Predtým priechodný priestor rovnako dostal svoje vymedzenie a získal na atraktívnosti. Obývaciu izbu tvorí svetlá, minimalistická viacmiestna sedačka a jednoduchá nízka, dlhá skrinka pod LCD televízorom v nadčasovej kvalite.

Spálňa - Dvojizbový byt Pri Mýte v Bratislave

Centrálne umiestnené svietidlo v spálni dodáva priestoru pocit útulnosti. Zdroj: Gajdarik architekti

Ideálne zariadenie znásobuje pohodlie

Koberec spolu s polopriesvitným závesom v tóne zariadenia miestnosti dbajú o uvoľnenú atmosféru. Výborné svetelné podmienky zabezpečuje lodžia s prístupom súčasne z obývacej izby a spálne. Stropné svietidlo je zámerne menej výrazné, ale svoju funkciu spĺňa naplno.

Malý okrúhly konferenčný stolík v tmavom odtieni ideovo premosťuje na časť s kuchyňou. Kuchynská linka a jedálenský stôl so štyrmi stoličkami zhodne v čiernom nápaditom dizajne umocňujú dojem z premyslene riešeného konceptu interiéru.

Prečítajte si tiež
Ako zväčšiť jednoizbový byt bez stavebných zásahov? Majiteľ mal na to presne vymedzený rozpočet, ktorý nesmel prekročiť

Pri výbere závesného svietidla nad stolom padla voľba na veľkorozmerný sivý kus so štruktúrou inšpirovanou mušľou. Svietidlo vizuálne vhodne vyvažuje objem kuchynskej linky k pomeru zóny s jedálenským stolom.

Spoločenská zóna - Dvojizbový byt Pri Mýte v Bratislave

Viditeľnou zmenou prešla spoločenská zóna bytu prístupná z úzkej chodby cez otvorený dverný otvor. Zdroj: Gajdarik architekti

Čierna linka s čiernou sklenenou zástenou

Zaujímavosťou je aj voľba čierneho skla použitého na zástenu, ktoré opticky zväčšuje a vkusne zrkadlí priestor. Kuchynská linka siaha až po strop a poskytuje dostatok úložných možností. Zväčšenie kuchyne významne prispelo k pohodlnej prevádzke bytu.

Takmer všetky prvky v byte boli riešené na mieru kvôli maximálnemu využitiu priestoru. V byte vyniká kresba drevenej podlahy a farebné akcenty vo forme menších či väčších obrazov na stenách.

Pri Mýte

Autor: Ing.arch. Peter Gajdarik, Gajdarik architekti
Lokalita: Bratislava
Úžitková plocha: 45 m2
Realizácia: 2017

Text: Katarína Mácová
Foto: Gajdarik architekti

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty v Bratislave dvojizbové byty zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia