Zdroj: Matej Hakár

Ako vyzerá byt, ktorý možno kedykoľvek prestavať bez búrania?

13. 03. 2023
Zdieľať

Z uzatvoreného bytu „poctivo“ rozdeleného na čo najmenšie priestory – ako bolo kedysi zvykom, vzniklo svetlé a vzdušné bývanie pre mladý pár. Po odstránení všetkých priečok, ktoré bolo možné zbúrať, sa byt po prvýkrát naplno nadýchol a veľkorysá výmera krásne vynikla. Ako sa to podarilo architektom z ateliéru Kuklica Smerek dosiahnuť a čo je najsilnejším bonusom bytu po premene?

„Rozhodli sme sa odstrániť všetky nenosné priečky, ktoré pôvodný byt definovali. Vďaka tomu vznikol preplávajúci priestor, pričom sme ponechali iba jednu stenu do spálne s pôvodnými dverami – ako fragment pôvodnej dispozície,“ vysvetľuje prístup k rekonštrukcii architekt Peter Kuklica.

Samozrejme, aj dnes je potrebné, aby boli niektoré časti bytu funkčne členené. Autori premeny však namiesto pevných priečok vložili prvky, ktoré je možné v prípade potreby ľahko odstrániť – bez búrania.

biela kuchyňa s drevenou podlahou a kuchynským ostrovom

Rozhodli sme sa odstrániť všetky nenosné priečky, ktoré pôvodný byt definovali. Zdroj: Matej Hakár

Namiesto priečok sklená stena, linka a záves

Komoru, pracovňu či šatník od hlavného obytného priestoru, ktorý vznikol spojením pôvodnej priechodnej obývačky a kuchynky, oddeľujú odnímateľné prvky. Tieto predely sú teda riešené nestavebne a ľahko sa dajú odstrániť alebo upraviť.

Prečítajte si tiež
Ako z problému spraviť výhodu? Zo 70-ročnej komory sa stalo centrum bytu

Medzi pracovňu a obývačku umiestnili zasklenú stenu, ktorá vnáša do centra bytu svetlo aj z bočnej strany. Ako predel medzi komorou a kuchyňou slúži kuchynská linka so svetlíkmi až po strop, kde sa vynímajú izbové rastliny. Je to zároveň spôsob, ako dostať svetlo do komory a skladu. Šatník od spálne oddeľuje záves. Ten nechýba ani na presklenej stene, takže v prípade potreby je možno sklo zastrieť a zvýšiť úroveň súkromia.

otvorený denný priestor s odnímateľnou priečkou

Predely sú riešené nestavebne a ľahko sa dajú odstrániť alebo upraviť. Zdroj: Matej Hakár

Žiadne nové stavebné prvky

Architekti zdôrazňujú, že pri momentálnej situácii a tiež kvôli zmenám potrieb majiteľov v budúcnosti je veľmi dôležité nevytvárať v interiéroch nové stavebné prvky. Tento byt je svetlým príkladom toho, ako vytvoriť pohodlné a praktické bývanie bez vzniku nového stavebného odpadu.

polpriečka vedľa bielej knižnice

Architekti zdôrazňujú, že pri momentálnej situácii a tiež kvôli zmenám potrieb majiteľov v budúcnosti je veľmi dôležité nevytvárať v interiéroch nové stavebné prvky. Zdroj: Matej Hakár

Kedykoľvek prestavateľný

„Byt na Grösslingovej je po rekonštrukcii kedykoľvek prestaviteľný, jednotlivé prvky sa dajú ľahko nahradiť. Dopovedaním tejto variability je posuvná knižnica na kolieskach, ktorá môže v prípade potreby slúžiť aj ako oddelenie medzi jedálňou a obývačkou. Byt sme navrhli plne na mieru klientom a zároveň necháva veľkú voľnosť na úpravy do budúcnosti tak, aby vždy plnil svoj aktuálny účel. Tým chceme odprezentovať aj náš pohľad na interiéry bytov, ktoré sú vždy len dočasným riešením,“ vysvetľuje architekt podstatu kreatívneho konceptu.

otvorený denný priestor s jedálenským stolom, sivou sedačkou a dubovou podlahou

Rekonštruovaný byt spája masívna dubová podlaha, ktorú nájdete vo všetkých častiach. Zdroj: Matej Hakár

Dubová podlaha ako symbol celku

Rekonštruovaný byt spája masívna dubová podlaha, ktorú nájdete vo všetkých častiach. Čisté biele steny a stropy miestami predeľuje betón, ako pripomienka na niekdajšie priečky. Textúru pridáva aj na bielo omietnutá tehlová stena pri jedálenskom stole. Biela farba dominuje tiež v kúpeľni a umocňuje vzdušnosť novovzniknutých spojených priestorov. Bonusom navyše sú výhľady vnášajúce do interiéru rôzne atmosféry.

Prečítajte si tiež
Len 54 metrov štvorcových na 3 izby! Malý byt v Košiciach zariadili vďaka jednoduchým nápadom, efekt je obrovský

Byt Grösslingová

architektonický ateliér: Kuklica Smerek architekti

autori: Ing. arch. Peter Kuklica, Ing. arch. Martin Smerek, Ing. arch. Erik Hornáček, Ing. arch. Mgr. art. Juraj Hubinský

lokalita: Bratislava

plocha: 110,21 m2

realizácia: 2021/2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: Matej Hakár

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty byty v Bratislave interiérové priečky rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok
V priemyselných parkoch zberajú cigaretové ohorky. Tie potom skončia v špeciálnom asfalteASB.sk

V priemyselných parkoch zberajú cigaretové ohorky. Tie potom skončia v špeciálnom asfalte

Sídlo Klobouckej lesnej: Progresívna drevostavba prekračujúca hraniceASB.sk

Sídlo Klobouckej lesnej: Progresívna drevostavba prekračujúca hranice

Radíme pestovateľom oleandrov: Kedy a ako ich správne hnojiť?Záhrada

Radíme pestovateľom oleandrov: Kedy a ako ich správne hnojiť?

Trnava je lídrom medzi mestami: Fotovoltika na strechách škôl im ušetrila až 67 percent energieASB.sk

Trnava je lídrom medzi mestami: Fotovoltika na strechách škôl im ušetrila až 67 percent energie

Diskusia