Zdroj: Stijn Poelstra

Ako nenarušiť kolorit historickej obce novostavbou rodinného domu a zároveň uspokojiť potreby nevyhnutné pre moderné bývanie?

04. 08. 2022
Zdieľať

Nigtevecht je holandská dedinka, relatívne blízko Amsterdamu, ktorá nemá ani 1 500 obyvateľov. O to obľúbenejšia je u turistov kvôli krásnemu historickému centru. Navrhnúť novostavbu v takomto prostredí rozhodne nie je ľahké. Ako nenarušiť kolorit lokality a zároveň uspokojiť potreby nevyhnutné pre moderné bývanie?

Architekti z ateliéru Engel Architecten dostali za úlohu splniť želanie klienta a postaviť na jedinečnom mieste, v historickom centre obce dom, ktorý by bol pohodlný, jednoduchý a zároveň architektonicky pôsobivý. Obec ležiaca pozdĺž rieky Vecht má pamiatkovo chránené historické centrum a v jeho okolí niekoľkých plánovaných rozšírení.⁠

Holandský malý tehlový dvojposchodový dom so šikmou strechou a prístavbou

Použité materiály, dôsledne ukladaná tehlová fasáda a vysoká sedlová strecha dodávajú novostavbe špeciálny šarm. Zdroj: Stijn Poelstra

Moderná interpretácia klasických domov

Časť, kde sa nachádza pozemok investora sa nazýva „De Dorpstraat“. Je súčasťou chráneného centra obce. Stoja tu relatívne malé dvojposchodové domy so šikmou strechou a pôsobivými predzáhradkami. Každý dom na ulici má svoj vlastný individuálny charakter, čo architektom umožnilo medzi viac-menej klasickými budovami uplatniť aj súčasnú interpretáciu.

Prečítajte si tiež
Nad mestom umelcov postavili moderný dom s elegantnými líniami, aký by ste čakali úplne niekde inde

Špeciálne ukladané tehly na fasáde a zapustené okná

Architekti pri plánovaní domu zobrali do úvahy architektonické akcenty z okolitých budov a začlenili ich do dizajnu. Avšak nie v pôvodnej podobe, ale v modernizovanej forme. Zvláštnu pozornosť venovali murovaniu v rôznych väzbách – všimnite si ukladanie tehál v sokli, nad okennými rámami a zapustený vchod.⁠ Zapustenie okenných rámov hlbšie za murivo zdôrazňuje monolitický charakter domu. Celkový tvar domu pôsobí veľmi príjemným priateľským vzhľadom.

Holandský malý tehlový dvojposchodový dom so šikmou strechou a prístavbou

Červenohnedá farba muriva je prispôsobená želaniu klientov a zároveň ladí s priľahlými budovami. Zdroj: Stijn Poelstra

Solárne panely nekazia elegantný dizajn

Červenohnedá farba muriva je prispôsobená želaniu klientov a zároveň ladí s priľahlými budovami. I vďaka fasáde moderná novostavba plynulo zapadá do okolia. V rovnakej farbe sú tiež strešné škridly, čo vytvára celistvý efekt. Na prvý pohľad si určite nevšimnete ani to, že na streche sú osadené solárne panely. Je to preto, že sú do nej zapustené. Žiadnym spôsobom teda neovplyvňujú elegantný tvar strechy.

Prečítajte si tiež
Domu chýbalo svetlo a priestor, všetko vyriešila tehlová prístavba

Prístavba obložená drevom

K základnému domu patrí a prístavba. Tá má na rozdiel od hlavného domu fasádu z tepelne upraveného a vodorovne uloženého dreveného obkladu, ktorý zvýrazňuje harmonický vzhľad domu. Drevo prístavby bude prirodzene starnúť – časom zosivie.

Holandský malý tehlový dvojposchodový dom so šikmou strechou a prístavbou

Zapustenie okenných rámov hlbšie za murivo zdôrazňuje monolitický charakter domu. Zdroj: Stijn Poelstra

Spálne pod strechou, kancelária v prístavbe

Na prízemí hlavnej časti domu je denná zóna s obývačkou a kuchyňou orientovanou smerom do záhrady. V prístavbe sa nachádza technický priestor a pracovňa. Na hornom podlaží domu je v strede hygienické zázemie a po bokoch sú dve spálne.

Prečítajte si tiež
Drevodom vyrobený na Záhorí môže fungovať aj ako dva samostatné domy

Moderná stavba je príkladom jednoduchého funkčného riešenia, ktoré zároveň odkazuje na klasické princípy lokálneho stavebníctva. Použité materiály, dôsledne ukladaná tehlová fasáda a vysoká sedlová strecha dodávajú novostavbe špeciálny šarm.

Holandský malý tehlový dvojposchodový dom so šikmou strechou a prístavbou

Na prízemí hlavnej časti domu je denná zóna s obývačkou a kuchyňou orientovanou smerom do záhrady. Zdroj: Stijn Poelstra

Návrat k základom

architektonický ateliér: Engel Architecten

hlavní architekti: Maarten Engel / Desley Hakkert

lokalita: Nigtevecht, Holandsko

hrubá zastavaná plocha: 170 m2

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Stijn Poelstra

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené obklady presklené plochy rodinný dom sedlová strecha tradičné domy
Zdieľať článok

Diskusia