Vytvoriť dostatok súkromia na rohovom (a ešte aj nepravidelne skosenom) pozemku nie je najľahšie zadanie. Architekti Filip Marčák, Andrej Olah, Matej Kurajda našli zaujímavé riešenie, ktoré nielenže poskytuje dostatok súkromia, ale vytvára rôzne funkčné zóny – vonkajšie i vnútorné.
Pozemok, na ktorom novostavba stojí, spája dve pôvodné parcely v pokojnej lokalite v blízkosti hrádze rieky. Okolo sa nachádza zástavba rodinných domov.
Stavbu netvorí len jeden celok – hlbšie v záhrade sa nachádza záhradný domček, umiestnený v osi hlavného domu. Obe stavby spája vydláždená cestička. Zdroj: Matej Hakár
Z požiadaviek budúcich obyvateľov domu vyplynula jednopodlažná forma novostavby, ktorá vďaka členitosti poskytuje pre každého obyvateľa dostatok súkromia a možnosť tráviť voľný čas podľa vlastných predstáv. Samozrejme, nechýba spoločenská zóna, kde sa rodina stretáva.
Na prvý pohľad nenápadný biely jednopodlažný dom je ukrytý za gabiónový plot. Má dva vstupy – z jednej ulice je vstup pre peších, z druhej pre automobily, kde je hneď garáž pre štyri autá. Stavba je z oboch strán odsadená od cesty priestorom s vysadenou zeleňou. Keď vojdete vchodom pre peších, všimnete si jednoznačné členenie dispozície na dennú/spoločenskú a nočnú/súkromnú zónu.
Terasa obklopuje aj tri spálne orientované do súkromia pozemku. Na ňu nadväzuje vydláždený priestor s vonkajším bazénom a miestom pre ležadlá. Zdroj: Matej Hakár
Po pravej strane sa nachádza veľký otvorený priestor, ktorý zahŕňa kuchyňu, jedáleň a obývačku. Naň nadväzuje z troch strán chránené vonkajšie sedenie vo vyrezanej časti pôdorysu. Na ľavej strane sa nachádzajú spálne, kúpeľne, technické zázemie, domáca telocvičňa až nakoniec samotná garáž. V druhom výklenku, ktorý architekti „vyhryzli“ z pôdorysu na opačnej strane domu ako vonkajšie sedenie, je posadený strom.
Stavba nielenže poskytuje dostatok súkromia, ale vytvára rôzne funkčné zóny – vonkajšie i vnútorné. Zdroj: Matej Hakár
Bazén aj „záhradný domček“
Terasa obklopuje aj tri spálne orientované do súkromia pozemku. Na ňu nadväzuje vydláždený priestor s vonkajším bazénom a miestom pre ležadlá. Stavbu netvorí len jeden celok – hlbšie v záhrade sa nachádza záhradný domček, umiestnený v osi hlavného domu.
Obe stavby spája vydláždená cestička. Záhradný domček však nie je len chatka na náradie, ako by sme si mohli predstavovať. Je to skôr minidom v záhrade. Má tri miestnosti a vlastnú kúpeľňu. Jedna časť slúži ako spoločenská miestnosť, druhá ako hosťovská izba a v treťom priestore je sklad.
Architekti nechávajú vyznieť samotnú štruktúru domu a hru svetla na čistých plochách. Zdroj: Matej Hakár
Čo hovoria o projekte architekti?
„Vytvorili sme členitý dom s kompaktnou strechou, ktorá v rôznej miere prekrýva átria. Na niektorých miestach sme ju zámerne vypustili. Vďaka svetlíkom sa nám podarilo do domu dostať prirodzené svetlo a vytvoriť tak ďalší dynamicky sa meniaci element.
Na prvý pohľad nenápadný biely jednopodlažný dom je ukrytý za gabiónový plot. Zdroj: Matej Hakár
Stavba má rôzne zákutia a atmosféry, niekde sa viac otvára, inde sa zase introvertne uzatvára. Pracujeme s jednoduchou materialitou, nechávame vyznieť samotnú štruktúru domu a hru svetla na čistých plochách,“ opisujú výsledok práce architekti z ateliéru Grau Architects.