Zdroj: VATRAA

Inú možnosť ani nemali. Dom prehĺbili a podarilo sa im zväčšiť plochu o neuveriteľných 87 metrov štvorcových!

24. 10. 2022
Zdieľať

Ak uvažujeme nad zväčšením obytného priestoru, zvyčajne smerom do šírky alebo do výšky. Ako však rozšíriť bývanie, keď máte obmedzený pozemok a do výšky tiež nie je vhodné stavať? Architekti z ateliéru VATRAA, nositelia viacerých cien, zvolili inovatívne riešenie.

Zaujímavostí, ktoré sprevádzali tento projekt, je hneď niekoľko. Klientom sa stal priamo developer tejto stavby – v polovici výstavby sa mu tak zapáčila, že sa rozhodol z nej vytvoriť vlastné bývanie. Ďalšou zaujímavosťou je, že domček s plochou 60 metrov štvorcových nebol pôvodne určený na bývanie – mal fungovať ako štúdio či umelecký ateliér.

Dnes je z neho však trojpodlažný dom pre trojčlennú rodinu so všetkým, čo k tomu patrí. Dokonca s bonusmi navyše.

Prečítajte si tiež
Netradičným spojením dvoch bytov si mladá rodina splnila sen o veľkom priestore

Z developera klient a zo štúdia rodinný dom

Už vopred bolo jasné, že ak sa má stať z developerského projektu umeleckého štúdia pohodlný domov pre trojčlennú rodinu, je nevyhnutné zväčšiť obytný priestor. Okrem toho sa architekti s klientmi, ktorých zaujíma spiritualita a meditácia, zhodli na fakte, že dom má fungovať ako ich súkromné útočisko – ochranné, pokojné a vyrovnané.

Kuchyňa s obývačkou a jedálňou pod strechou

Najvyššie podlažie patrí kuchyni s obývačkou a jedálenským kútom. Zdroj: VATRAA

Usporiadanie jednotlivých podlaží vrátane pridaného suterénu vyvolalo atmosféru smerujúcu od intímneho, ochranného podzemia až po otvorené a živé prvé poschodie.

V celom projekte má najsilnejší význam svetlo

Výsledok je fascinujúci. Avšak začiatok jednoduchý nebol, predovšetkým kvôli značným priestorovým obmedzeniam. Štúdio je zo všetkých strán ohraničené inými stavbami a zadnými záhradami vyšších nehnuteľností, preto pôvodne nemalo na prízemí žiadne okná. Jediné prirodzené svetlo prichádzalo cez strechu. Maximalizácia prirodzeného svetla v novom podzemnom priestore bola takmer nerealizovateľná výzva.

Spálňa s výhľadom na podzemnú mini záhradku - Rodinné bývanie z bývalého umeleckého štúdia v Londýne

Spálňa s výhľadom do záhrady nepôsobí ako suterén, je pokojná a ochranná. Zdroj: VATRAA

Riešenie priniesla svetelná studňa

Svetelná studňa vyhĺbená z jednej strany až po spodok suterénu je zvonku nepovšimnuteľná. Jej efekt je však významný. Prirodzené svetlo vnáša nielen do izieb na prvom poschodí, ale aj do podzemných miestností. Zároveň funguje ako malá záhradka, ktorú vidno rovno zo spální a kúpeľne v suteréne. Toto tlmenejšie osvetlenie miestnostiam určeným na oddych plne vyhovuje.

Mini záhradka - Rodinné bývanie z bývalého umeleckého štúdia v Londýne

Svetelná studňa funguje aj ako malá záhradka, ktorú vidno rovno zo spální a kúpeľne v suteréne. Zdroj: VATRAA

O poschodie vyššie sa nachádza študovňa a ešte jedna izba so stropným oknom, uprostred je hygienické zázemie. Najvyššie podlažie patrí kuchyni s obývačkou a jedálenským kútom. Prirodzené svetlo do nej prúdi cez presklenú polovicu sedlovej strechy, takže je najsvetlejším miestom interiéru.

Obmedzenia aj pri práci: suterén hĺbili ručne

Obmedzený prístup spôsobil, že suterén i svetelná studňa museli byť vykopané ručne. Všetky stavebné prvky boli dimenzované tak, aby sa zmestila úzka vnútorná galéria (80 cm) – spoločný vstup pre všetky štúdiá a zároveň jediný prístup k rozširovanej stavbe. Vnútorné usporiadanie, schodisko, povrchové úpravy, osvetlenie a nábytok spĺňa potreby klienta, pričom reaguje na priestorové a svetelné obmedzenia.

Vchod s ružovými závesmi - Rodinné bývanie z bývalého umeleckého štúdia v Londýne

Všetky stavebné prvky boli dimenzované tak, aby sa zmestila úzka vnútorná galéria – spoločný vstup pre všetky štúdiá a zároveň jediný prístup k rozširovanej stavbe. Zdroj: VATRAA

Betónová podlaha, ale aj remeselné spracovanie

„Ako pri všetkých našich projektoch – nábytok, osvetlenie a remeselné detaily nie sú len dodatočným nápadom, ale neoddeliteľnou súčasťou návrhu. Dovnútra sme vybrali priehľadné sklenené svetelné objekty, aby zlepšili vnímanie priestoru a vytvorili jemnú hru svetla a tieňov.

Schodisko - Rodinné bývanie z bývalého umeleckého štúdia v Londýne

Usporiadanie jednotlivých podlaží vyvolalo atmosféru smerujúcu od intímneho, ochranného podzemia až po otvorené a živé prvé poschodie. Zdroj: VATRAA

Svetlo zvonku, prechádzajúce cez studňu, prináša pôsobivú meditatívnu atmosféru. Interiér dotvára 20 voľne stojacich kusov nábytku, vyrobených z masívneho dubu a nehrdzavejúcej ocele. Sú doplnkom k surovým povrchovým úpravám – betónová podlaha, omietkové steny, drevené stropy,“  vysvetľujú autori projektu ich vnímanie.

Udržateľnosť a ochrana prostredia

Architekti sa netaja holistickým prístupom k environmentálnej modernizácii stavby. Ich cieľom bolo znížiť ročné emisie CO2 v porovnaní s prvotne navrhnutým štúdiom. Mieru emisií sa v porovnaní s pôvodným štúdiom podarilo znížiť až o 60 %.

Prečítajte si tiež
Aj malé zmeny majú pozitívny vplyv na životné prostredie. Ako dosiahnuť, aby bola naša domácnosť ekologická?

Dosiahli to vďaka použitým materiálom, tepelnému čerpadlu, systémom mechanickej ventilácie a rekuperácie tepla a zlepšením vzduchotesnosti. Použitie surových materiálov znamenalo zredukovanie stavebného materiálu na nevyhnutné minimum.

A čo hovorí na zaujímavú realizáciu investor?

Nešetrí chválou: „Milujem atmosféru nášho domova. Je osviežujúce prebudiť sa v spálni s výhľadom do záhrady v úplnej intimite. Nepôsobí ako suterén, ale je pokojná a ochranná. Presne taká, aký by nočný priestor mal byť.

Spálňa s výhľadom na podzemnú mini záhradku - Rodinné bývanie z bývalého umeleckého štúdia v Londýne

Spálňa s výhľadom do záhrady nepôsobí ako suterén, je pokojná a ochranná. Zdroj: VATRAA

Prízemie má duchovnú kvalitu, ktorá nabáda ku kontemplácii. Je to miesto, kde praktizujeme meditáciu alebo sa utiahneme do našich súkromných myšlienok. Najvyššie poschodie je plné svetla a energie. Je to miesto, kde naša rodina trávi spoločný čas. Bogdan & Anamaria priniesli neuveriteľný výsledok v rámci zdanlivo nemožných obmedzení.“

Rozšírenie bývalého umeleckého štúdia na rodinné bývanie

architektonický ateliér: VATRAA

lokalita: Kráľovská štvrť Kensington a Chelsea, Londýn, Veľká Británia

plocha: 147 m², pred rozšírením: 60 m²

realizácia: 2021

Sabína Zavarská
Foto: VATRAA

Kategória: Návšteva
Tagy: interiérové osvetlenie presklené plochy rozšírenie domu trojpodlažný dom
Zdieľať článok

Diskusia