Zdroj: iStock

Ako dosiahnuť, aby sa izbovým rastlinám darilo aj v zime? Máme pre vás 7 užitočných tipov

30. 11. 2023
Zdieľať

Zima je známa ako obdobie vegetačného pokoja nielen pre rastliny v exteriéri, ale aj v interiéri. Rozdiel je však v tom, že izbovky nemusia znášať chlad ani vietor. Na to, aby vstúpili do pokojovej fázy a dokázali prežiť chladnejšie mesiace, je potrebné upraviť podmienky ich pestovania. Ak chcete, aby vaše rastliny prosperovali aj cez zimu, nasledujte naše tipy.

Je nutné poznamenať, že rôzne druhy izbových rastlín môžu vyžadovať rôzne potreby v rámci zimnej starostlivosti. Urobte si preto na začiatku o vašej zeleni malý prieskum. Vo všeobecnosti však platí, že rastlinám stačí napodobniť podmienky z krajín, z ktorých pochádzajú. Napríklad vianočná ruža bude mať iné požiadavky ako pelargónia alebo potosovec. Nasledujúce rady je však možné aplikovať na väčšinu izbových rastlín.

Premiestnite ich za svetlom 

Pre izbové rastliny je svetlo jednou z najdôležitejších potrieb. V zime je ho nielen menej, ale prichádza aj pod menším uhlom. Zvážte preto premiestnenie rastlín bližšie k svetelnému zdroju, napríklad k oknu. Ideálne je, ak je orientované na juh alebo západ, čiže ostáva osvetlené po celý deň. 

Črepníky pravidelne otáčajte, aby ste zaistili, že každá strana rastliny dostane trochu slnka a bude rásť rovnomerne. 

Prečítajte si tiež
Poznáte bambus šťastia? 5 izbových rastlín, ktorým stačí minimum starostlivosti

Prach na listoch môže znížiť množstvo svetla, ktoré rastlina prijme, preto ho pravidelne utierajte vlhkou handričkou s trochou mydla alebo citrónovej šťavy, prípadne ju osprchujte. 

Viac svetla dokážete zabezpečiť aj prostredníctvom čistých okien zvnútra aj zvonku. Ak by sa izbovkám svetla málilo, môžete ešte pridať doplnkové, čiže umelé osvetlenie. 

Izbové rastliny na okennom parapete.

Pokiaľ si to starostlivosť o špecifický druh rastlín nevyžaduje inak, treba im počas zimy zabezpečiť čo najviac svetla. Zdroj: iStock

Prispôsobte zavlažovaciu rutinu

Izbové rastliny v zime odpočívajú, niektoré dokonca spia, a preto aj rastú pomalšie. Rastliny  potrebujú nižšiu hydratáciu a nadmerné polievanie by im mohlo spôsobiť hnitie koreňov. V chladnejších mesiacoch preto treba zalievať menej. 

Prečítajte si tiež
Oplatí sa investovať do samozavlažovacích kvetináčov v interiéri? Kedy sú dobrým pomocníkom a pre aké rastliny sú vhodné?

Ak si nie ste istý, či pôdu poliať alebo nie, pretože jej povrch v zime rýchlejšie vysychá, zatlačte do zeme prstom. Ak je pôda suchá aj dva centimetre pod povrchom, je čas na zálievku. Ďalšie polievanie však môže byť potrebné aj o 10 – 21 dní, čo závisí od rastliny, veľkosti kvetináča či stupňa vlhkosti.

Na zalievanie však nepoužívajte studenú vodu, ale takú s izbovou teplotou. Aj vodu z kohútika radšej nechajte niekoľko hodín odstáť, až tak ňou polievajte. Týmto spôsobom tiež umožníte chlóru, aby sa z vody vyparil.

Náš tip

Ak svoje rastliny pravidelne hnojíte, v zime im doprajte prestávku a opäť začnite až na jar. Pozor však na niektoré tropické popínavé rastliny, ktoré rastú aj počas zimy a hnojenie môžu stále vyžadovať, hoci aj v nižšej miere.

Preč od zdrojov tepla

Izbové rastliny zväčša neznášajú výkyvy teplôt a škodí im aj jemný prievan. Ulahodíte im stálou teplotou, a preto ich umiestnite mimo otvorených okien či dverí. Rastlinám totiž vyhovuje teplota od 12 do 18°C. Horná hranica je ideálna pre spálňu, čiže ich môžete presunúť tam. 

Prečítajte si tiež
Najvhodnejšie rastliny do spálne? Týchto 6 izboviek vám pomôže lepšie spať

Držte ich však ďalej od zdrojov tepla, ako radiátory či krby. Vysoká teplota môže spáliť jemné listy alebo rastliny celkom vysušiť. Pamätajte, že ak je v izbe horúco vám, je to tak aj u rastlín. Miestnosti preto neprekurujte, radšej si nastavte termostat na optimálnu teplotu a snažte sa ju udržiavať.

Pri rastline položený digitálny teplomer.

Rastlinám v interiéri sa páči vyššia vlhkosť a neprekúrené miestnosti. Zdroj: iStock

Nezľaknite sa odpadnutých listov

Keď premiestňujete rastliny z exteriéru, v ktorom strávili leto a jeseň, naspäť do interiéru, pravdepodobne sa nevyhnete niekoľkým odpadnutým listom. Je to prirodzené, keďže sa tým prispôsobujú podmienkam vo vnútri. Rastliny totiž šetria svoju energiu, a preto ak zhodia nejaké listy, znamená to, že ich viac nepotrebujú. Netreba sa týmto stresovať a začať rastlinu viac zalievať alebo hnojiť.  Prílišnou snahou by ste im naopak mohli ešte viac poškodiť. 

Ak je však vaša rastlina husto obrastená, pokojne z nej pár starších listov odstráňte, a tak zabránite ich ďalšiemu odpadávaniu.

Žltý list, ktorý zhodila izbová rastlina.

Ak rastliny na zimu zhadzujú lístie, môže ísť len o prirodzené prispôsobovanie sa prostrediu a sezóne a nie nevyhnutne o problém, ktorý treba riešiť. Zdroj: iStock

Doprajte rastlinám vlhkosť 

Vlhkosť vo vykurovaných domoch v zime klesne na 10 – 20%, pričom rastliny obľubujú hodnoty šplhajúce sa k 50 percentám. Nízka vlhkosť sa tak pre nich stáva veľkou prekážkou, ktorú sami nedokážu prekonať. Ak nemáte v dome zvlhčovač, viete si pomôcť niekoľkými spôsobmi.

Prvým z nich je zoskupenie – ak rastliny umiestnite spolu, napríklad v kuchyni alebo kúpeľni, lepšie využijú vlhkosť zo sprchy alebo varenia. 

Prečítajte si tiež
15 izbových rastlín vhodných aj do kuchyne: Sú nenáročné a miestnosť krásne rozžiaria

Ďalšia možnosť je umiestnenie izboviek na podnos s vodou alebo blízko neho, pričom rastliny nenechajte ,,sedieť“ vo vode. Do podnosu položte kamienky, aby ste zdvihli dno kvetináča nad hladinu vody, a črepník vložte na kamene. Týmto spôsobom zvýšite vlhkosť bez toho, aby ste vyvolali hnilobu.

Tretím príkladom je zvlhčovanie pomocou rozprašovača, ktorý musíte používať niekoľkokrát denne, lebo vnútorné teploty rýchlo odparia vodu z listov. Neobávajte sa, že by ste takto rastlinu prevlhčili. V zime sa to totiž nedá.

Poprašovanie rastliny v interiéri vodou.

Rastliny počas zimy netreba zalievať tak výdatne ako v lete, ale zato je vhodné ich pravidelne zvlhčovať. Zdroj: iStock

Odstráňte škodce

Pozrite sa dôkladne na vaše rastliny a skontrolujte, či neobsahujú škodce Obzvlášť venujte pozornosť rastlinám, ktoré ste si priniesli zo záhrady. Odstráňte všetkých záškodníkov, ktorých nájdete, ešte kým sú v zárodku. Platí to aj pre vošky. 

Prečítajte si tiež
7 tipov proti škodcom v záhrade bez chémie

Pri každom polievaní otáčajte listy a kontrolujte ich spodnú stranu. Nezabudnite poprezerať aj stonky. Ak nájdete nejakého škodcu, utrite ho prstami alebo vatou namočenou v alkohole. Ak ide o väčšie zamorenie, využite insekticídne mydlo.

Drobné škodce na rastline.

Pri prenose rastlín z exteriéru do interiéru buďte obzvlášť pozorní, či si spolu s nimi nenesiete dnu aj zárodky škodcov. Zdroj: iStock

Odolajte túžbe presádzať

Ak by ste sa aj rozhodli presadiť rastliny počas vegetačného pokoja, spôsobili by ste im šok. Presuňte to radšej na vhodnejší čas, ako je jar alebo leto.

Pripravte rastliny na neprítomnosť

Ak sa v zime chystáte na dovolenku a budete pár dní z domu preč, pripravte svoje rastliny už vopred:

  • v prípade, že ide o dlhší časový úsek ako týždeň, odporúčame rastliny dôkladne zaliať a presunúť trochu ďalej od zdroja svetla. Dočasný nedostatok svetla spôsobí, že rastlina bude potrebovať menej vody, čiže zabránite jej vysychaniu.
  • ak sa chystáte preč na menej ako 7 dní, rastliny by to mali zvládnuť bez akejkoľvek prípravy. 

Text: Natália Turcovská
Foto: iStock

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: interiérové rastliny izbové rastliny pestovanie rastlín
Zdieľať článok
5 izbových rastlín, ktoré nepotrebujú pôdu a napriek tomu sú krásne dekoratívneUrob si sám

5 izbových rastlín, ktoré nepotrebujú pôdu a napriek tomu sú krásne dekoratívne

Ako pestovať izbové rastliny a vytvoriť si doma zelenú oázu? Na to vám odpovie najnovšia epizóda podcastu Záhrada!Záhrada

Ako pestovať izbové rastliny a vytvoriť si doma zelenú oázu? Na to vám odpovie najnovšia epizóda podcastu Záhrada!

Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehyduZáhrada

Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehydu

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!Záhrada

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!

Diskusia