Zdroj: New Africa/Shutterstock

Úplný gýč alebo fenomén medzi interiérovými trendami? Tento štýl si buď zamilujete, alebo ho budete neznášať

30. 03. 2024
Zdieľať

Niektoré trendy sú jednoducho neprehliadnuteľné. Jedným z nich je bez pochýb i hravý a excentrický štýl, prinášajúci do interiérov dávku extravagancie, pastelové farby či vintage prvky. Barbie mánia opantala celý svet na rôznych úrovniach, pozvete ju aj do svojich príbytkov?

Zbohom jednotvárnosť a nuda

V sivom svete monotónnosti a jednotvárnosti nie je občas na škodu nájsť miesto pre niečo odvážne a extravagantné. Štýl Barbiecore vstupuje do popredia ako príjemný únik z obvyklého. Prináša so sebou záplavu pastelových farieb, lesklých povrchov, kožušín či vintage prvkov, ktoré narušia všednosť a dodajú aj niečo navyše. Hravosť tohto štýlu, ktorý sa stal fenoménom po celom svete, je zárukou radosti a nikdy nekončiacej fantázie.

Ružovo-biely interiér s vintage prvkami.

Barbiecore štýl zažíva za posledné obdobie renesanciu. Objavovať sa začal po ohlásení populárneho filmu, ktorý oživil bábiku Barbie. Najviditeľnejší bol ako módny trend, no svoj prienik má aj v interiérovom dizajne. Zdroj: Shutterstock

Barbiecore nie je len o ružovej farbe

Ikonická bábika Barbie, ktorú milovali dievčatá po celom svete, udáva trendy aj dnes, a to rovno v interiérovom dizajne s príznačným názovom – Barbiecore. Je zmesou nostalgie a glamour štýlu s prímesou hravosti, odvahy a ženskosti, no nie nevyhnutne len v cukríkovoružovej farbe.

Prečítajte si tiež
Skúste pomiešať štýly a prekvapí vás jedinečný interiér! Aj kombinovanie štýlov má však svoje pravidlá

Aby interiér nepôsobil príliš „sladko“, farebná paleta je doplnená o modrú, zelenú či žltú v pastelových odtieňoch. Do hry vstupujú lesklé povrchy a metalické akcenty, ktoré pridávajú nádych luxusu, zatiaľ čo vintage nábytok a doplnky evokujú sentiment starých čias.

Kuchynské skrinky v pastelových farbách.

I keď najpopulárnejšou a najikonickejšou farbou Barbiecore štýlu je ružová, pokojne ju doplňte bielou, svetlým drevom či pastelovými odtieňmi. Zdroj: Shutterstock

Staré v novom šate

Ak máte pocit, že je to na vás na začiatok až príliš, začnite pomaly a postupne pridávajte. Nový trend nemusí prevetrať ani vašu peňaženku. Pri troche kreativity si Barbiecore štýl zvládnete doma urobiť za pár desiatok eur. Odvážnymi farbami namaľujte steny alebo ich časti, prípadne i dvere, nábytok či dekorácie.

Prečítajte si tiež
Farbami nešetrili, ale gýču sa vyhli. V dome pre rodinu s tromi deťmi majú veľa praktických riešení a ružový kuchynský ostrovček

Tento štýl sa často spája aj s prvkami, ktoré evokujú estetiku 60. a 70. rokov. Dajte šancu retro stoličkám, čalúneným sedačkám aj kovovým konzolám. Pridajte trochu lesku a metalickej farby, pretože práve tieto ingrediencie pozdvihnú interiér na vyššiu úroveň a dodajú mu trocha na extravagantnosti.

Dve ružové stoličky so zlatými nôžkami.

Kovové a metalické prvky dodajú interiéru šmrnc. Zdroj: Shutterstock

Dekorácie v štýle Barbie

Čo by to bol za dizajn v štýle Barbiecore, keby sa na stenách neobjavili plagáty či obrazy s touto tematikou. Nemusí však ísť len o Barbie podobizeň. Urobiť si môžete i fotogalériu s tematikou jej outfitov, topánok či kabeliek. K dokonalosti výsledného efektu dopomôžu geometrické tvary, retro vzory či štipka popartu. Vrstvite textílie, nebojte sa kožušín ani luxusných látok, akou je napríklad zamat či hodváb. Na doplnkoch nechajte zažiariť chróm, ale aj zlato. Vyhnite sa ostrým hranám, vázam či lampám nech dominujú oblé tvary.

Prečítajte si tiež
Takýto interiér by ste v starom sídle určite nečakali. Vnútro nenápadného domu vyzerá ako z továrne Andyho Warhola

Barbiecore štýl však môže zaváňať gýčom, preto je len a len na vás, aký prístup zvolíte a aký výsledok docielite. Nezabudnite však, že ide o výzvu vymaniť sa z obvyklých konvencií a vyjadriť svoju osobnosť. Poslúži tiež ako cesta, ako dať zbohom nude a monotónnosti a byť odvážny.

Text: Michaela Krivdová
Foto: Shutterstock

Kategória: Dizajn
Tagy: extravagancia interiérové trendy retro štýl ružová farba štýly bývania
Zdieľať článok
6 liečivých rastlín priamo z našej záhrady. Tri z nich považujeme dokonca za burinuZáhrada

6 liečivých rastlín priamo z našej záhrady. Tri z nich považujeme dokonca za burinu

Nová výzva na obnovu domu trhala rekordy, limit žiadostí sa naplnil za jeden deňASB.sk

Nová výzva na obnovu domu trhala rekordy, limit žiadostí sa naplnil za jeden deň

SOHO Petržalka – odmietaný projekt, ktorý ale zmení Petržalku k lepšiemuASB.sk

SOHO Petržalka – odmietaný projekt, ktorý ale zmení Petržalku k lepšiemu

Nevyhadzujte zvyšky zeleniny! Stačí vám slnečný okenný parapet a takto si z nich vypestujete čerstvú vňaťUrob si sám

Nevyhadzujte zvyšky zeleniny! Stačí vám slnečný okenný parapet a takto si z nich vypestujete čerstvú vňať

Diskusia