Ozdobujeme vianočný stromček krok za krokom: Ako dosiahnuť čo najkrajší efekt?
Prípravy na najkrajšie obdobie v roku vrcholia a ich súčasťou je aj dekorovanie stromčeka. Práve ten je v mnohých domácnostiach ústredným bodom celej sviatočnej výzdoby. Žiarivé svetielka, špeciálne ozdoby alebo trblietavé doplnky – existuje množstvo spôsobov, ako dodať stromčeku punc elegancie a vznešenosti.
Rok čo rok sa mnohé trendy menia, niektoré sa vracajú do módy a iné utláčajú do úzadia. Prinášame vám preto praktický návod ozdobovaním krok za krokom, no okrem toho vás prevedieme aj aktuálnymi trendmi, ktoré v sebe nesú novú dávku inšpirácie a kúzla.
Vyberte si hlavný motív
Pred samotným výberom ozdôb je vhodné si premyslieť, ako by mal váš stromček vo výsledku vyzerať. Motív, ktorý si zvolíte, by mal spájať všetky ozdoby dohromady tak, aby boli vo vzájomnej farebnej aj štýlovej harmónii. Téma môže evokovať konkrétny estetický štýl (napr. rustikálny, art deco, rozprávkový), prípadne sa sústreďte na jednotnú farebnú schému alebo obľúbenú ozdobu a tomu prispôsobte dekorovanie. Hlavná farba by mala byť potom doplnená niekoľkými vedľajšími. Ak chcete staviť na tento spôsob, uistite sa, že doma máte ozdoby v práve zvolených odtieňoch.
Náš tip
Preferujete v zdobení neutrálnu schému? Nič nepokazíte výberom klasickej bielej, zlatej alebo striebornej. Ak chcete stromčeku pridať farebný akcent, doplňte červenú, modrú alebo zelenú.
Inšpirácia v aktuálnych trendoch
Ak sa radi inšpirujete vládnucimi trendami, stavte na vysoké a štíhle druhy stromov, týčiacich sa takmer k stropu. V roku 2023 ohlasujú dizajnéri návrat ku klasickému štýlu a prírode, pričom kladú dôraz na vrstvenie. Ďalším z tipov je vytvorenie efektu ,,zamrznutých“ stromčekov napodobujúcich zimné rozprávky, napríklad použitím umelého snehu.
Ak chcete staviť na prírodnú nôtu, odporúčame vám zvoliť si živý stromček a do dekorácií zahrnúť hlavne prírodné materiály. V tomto prípade využijete živú čečinu, šišky, čerstvé a usušené ovocie, napríklad pomaranče. Tie odporúčame nakrájať na tenké plátky, nechať ich vysušiť a pomocou stužky či špagátu ich umiestniť na stromček. Ovocie viete použiť aj v girlandách na schodoch, a ak ich ešte doplníte červenými zimnými bobuľami, vytvoríte aj pekný farebný efekt.
Nadčasovou zostáva klasická výzdoba, ktorej dominujú doplnky v tvare luskáčikov. Do popredia sa dostávajú aj retro ozdoby, cenné kúsky po babičke. Tohtoročným stromčekom prepožičajú vzácnu nostalgiu, svoje miesto však nájdu napríklad aj položené v miske na sviatočnom stole.
Náš tip
Ak preferujte extravagantný štýl, namiesto obvyklých farebných schém zvoľte dekorácie v netradičných odtieňoch – napríklad vo farbe drahokamov a polodrahokamov, ako je zafírová modrá, sýtozelená smaragdová, medová jantárová alebo červená granátová. Budú pôsobiť oveľa luxusnejšie a elegantnejšie ako klasické tóny.
Našuchorte umelý stromček
Pri príprave stromčeka z umelých materiálov dbajte na to, aby ste dôkladne oddelili hroty na jednotlivých vetvách. Umiestňujte ich do rôznych smerov, aby strom vyzeral plnšie. Medzery medzi vetvami vyplňte ohnutím konárov na dané miesto. Pri takejto úprave stromu si pre istotu nasaďte ochranné rukavice, aby ste sa nepoškriabali.
Ak máte tento rok živý strom, v kondícii ho udržíte každodenným polievaním čerstvou vodou a udržiavaním mimo radiátorov.
Ako prvé umiestnite svetielka
Svetielka dodávajú stromčeku pravú vianočnú atmosféru, pričom najobľúbenejšie z nich sú farebné, prípadne jednofarebné v odtieni teplej bielej. Odporúčame voliť ekologickejšie LED žiarovky.
Svetlá položte smerom k vonkajšej časti stromu. Pred ich umiestnením sa uistite, že fungujú správne. Drôt voľte podľa farby stromu (čierny, tmavozelený alebo biely). Číre (biele) odtiene svetiel môžete pokojne kombinovať s viacfarebnými, záleží na nastolenej téme stromčeka. S umiestnením svetelnej reťaze začnite smerom zhora nadol tak, aby sa svetielka dostali všade.
Stuhy, stužky, girlandy
Ak používate na stromčeku aj girlandy či stuhy, začnite na vrchu a ukladajte ich smerom nadol. Prípadne si zvoľte väčšie mašle, ktoré ich funkciu plne zastúpia. Môžu sa stať i ústredným prvkom stromčeka, ktorý je klasický a moderný zároveň, a ďalšiu výzdobu môžete ladiť okolo neho. Ak máte menší stromček, voľte aj menšie dekorácie.
Doplňte ozdoby a prírodné akcenty
Najprv vyberte svoje obľúbené ozdoby a umiestnite ich na najviditeľnejšie miesta na stromčeku. Začnite od najväčších dekorácií, ktoré zaberajú viac miesta a postupujte až po najmenšie. Väčšie vianočné gule patria okolo stromčeka, strednými a menšími vyplníte zvyšok. Niektoré umiestňujte aj ku kmeňu a na vonkajšie konáre – stromu dodáte hĺbku. Ťažké ozdoby patria na spodok, kde sú konáre najhrubšie. Počas procesu sa uistite, že dekorácií nie je na jednom mieste viac ako na inom a naopak.
Náš tip
Ak vám ostal ešte priestor na dekorovanie, použite menšie akcenty v prírodnej tematike – napríklad trblietavé vetvičky, konáre, pierka, bobule alebo šišky. Vhodné je tiež použitie kvetov s vianočnou tematikou či párika vtáčikov, ktorý umiestnite tesne pod vrchol stromčeka, aby nezanikol v záplave ostatných ozdôb. Tieto kúsky mu pridajú na elegantnom vzhľade. Ak chcete dodať umelému stromčeku vôňu, streknite naň svoj obľúbený parfém.
Dotvorte stromček vhodným spôsobom
Na záver je potrebná tzv. korunka, ktorá vizuálne dotvorí štýl stromčeka. Jej farba by mala zodpovedať vopred zvolenej farebnej schéme. Klasická voľba je anjel alebo hviezda, ktorú umiestnite na vrchol. Máte však na výber aj z iných dekorácií – rovnako dobre sa hodí veľká mašľa či kytica kvetov. Ak vás z dekorácií v obchode alebo doma nič neosloví, ,,korunku“ si pokojne vyrobte.
Rada na záver
Na začiatok investujte do kvalitného stromčeka. Pri jeho dekorovaní dbajte na to, aby ste sa držali vopred zvoleného štýlu a tomu prispôsobili aj ozdoby a zvyšok v interiéri. Je na vás, či už si vyberiete klasický dizajn alebo sa inšpirujete modernými trendmi. Hlavné je, aby sa ozdobený stromček páčil najmä vám.
Text: Natália Turcovská
Foto: iStock