Zdroj: Soňa Sadloňová

V mezonetovom byte riešili zvláštny problém. Zmenšovali priestor

23. 03. 2023
Zdieľať

Mezonet v hlavnom meste bol navrhnutý na prírodno a na prenájom, lenže... Jeho interiér priniesol zmeny, s ktorými majitelia síce nepočítali, no s radosťou ich prijali.

Človek mieni, dizajn mení… Aj tak by sa dal zhrnúť príbeh premeny mezonetu v bratislavskom Ružinove. No poďme pekne od začiatku. Majitelia plánovali dvojpodlažný byt prenajať, preto sa rozhodli nanovo zariadiť jeho interiér. Nápady dizajnérky Zuzany Lukačikovej už dobre poznali a ona zase už mala „v oku“ ich vkus, takže jej bez obáv nechali voľnú ruku… Pustila sa teda do práce. Výsledkom mal byť priestor, ktorý zaujme nielen majiteľov, ale aj zatiaľ neznámych budúcich nájomníkov.

prírodná kuchyňa s jedálenským stolom a koňakovými koženými stoličkami

Jedálenská, kuchynská aj obývačková zóna sú prepojené nielen priestorovo, ale aj dizajnom. Zdroj: Soňa Sadloňová

Prečo sa oplatila fototapeta a prírodné farby?

Dizajnérka sa rozhodla, že do hlavných úloh obsadí prírodné farby aj materiály a k tomu jednu zaujímavú fototapetu. „Prírodné zemité farby – tehlovú, béžovú, olivovozelenú – v kombinácii s neutrálnou sivou a veľmi prirodzene pôsobiacim dreveným dekorom na nábytku som volila najmä preto, že sú príjemné takmer každému oku,“ prezrádza. Do tejto farebnej palety teda zahalila obe podlažia.

pracovňa so sivou sedačkou

Autorka interiéru sa rozhodla odkrojiť kúsok z pôvodne až príliš veľkej obývačky na prvom podlaží a vytvoriť tu miesto na útulnú pracovňu alebo hosťovskú izbu. Zdroj: Soňa Sadloňová

Namiesto zväčšovania zmenšovanie priestoru

Spoločné priestory boli pritom na prvom mieste – práve preto, že byt sa mal v budúcnosti prenajímať. „Zariaďovali sme primárne kuchyňu s obývačkou, pracovňu, spálňu a kúpeľne. Vo zvyšných dvoch izbách sme riešili len úložné priestory,“ približuje autorka interiéru, ktorá sa rozhodla odkrojiť kúsok z pôvodne až príliš veľkej obývačky na prvom podlaží a vytvoriť tu miesto na útulnú pracovňu alebo hosťovskú izbu na príležitostné prespanie.

Prečítajte si tiež
Byt pre mladú rodinu je iný, ako sme dnes zvyknutí. Vďačí za to drevu a zdedenému nábytku

V mnohých bytoch sa rieši skôr opačný problém, no zmenšenie, resp. rozdelenie priestoru v tomto prípade vôbec neuškodilo. Skôr naopak. „Spoločný priestor zostal aj napriek tomu priestranný a novovzniknutá izba sa intenzívne využíva,“ pochvaľujú si aj majitelia.

kuchyňa s obývačkou v prírodných farbách

V obývačke udáva tón umelecká fototapeta. Ako inak, s prírodným motívom. Zdroj: Soňa Sadloňová

Umelecko-koňaková obývačka

V obývačke udáva tón umelecká fototapeta. Ako inak, s prírodným motívom. Do interiéru prináša tú správnu mieru trendovej dynamiky. Rozhodne sa nedá prehliadnuť ani koňaková kožená sedačka. Aj ona sa intenzívne sa stará o to, že namiesto výrazných farebných kontrastov vás upúta výrazný pocit, že sa tu chcete usalašiť a relaxovať pri televízore, s dobrou knihou alebo v spoločnosti priateľov. Pod nohami pritom pocítite mäkučký koberec, ktorý má farebne blízko k fototapete a svojím geometrickým vzorom potvrdzuje, že ani pri harmonickej prírodnej farebnosti sa netreba báť jednotvárnosti.

Náš tip

Chcete dodať prírodne ladenému interiéru modernejší nádych a šmrnc? K prírodným farbám použite čierne detaily a doplnky. Ale pozor! Dôležitá je správna miera.

Čierne detaily a schodisko na mieru

Keď sme už pri efektných detailoch, tými najvýraznejšími sú čierne doplnky. Elegantnú večne modernú čiernu dopriala dizajnérka svietidlám, ale aj nohám stoličiek či veľkého stola v jedálenskej časti, ktorá je spolu s kuchyňou materiálovo a farebne prepojená s obývačkou. Paradoxne znejúce oživenie čiernou sa ukázalo ako naozaj dobrý ťah. Čierny kov dodáva šmrnc aj schodisku, ktoré vedie na druhé podlažie tohto mezonetového bývania. O ňom autorka interiéru hovorí, že bolo výzvou. „Na jeho návrh a realizáciu sme oslovili špecializovanú zámočnícku firmu,“ spresňuje.

kovovo-drevené schodisko

Po schodisku, ktoré tiež navrhla Zuzana, sa dostanete na druhé podlažie. Nerátalo so pri ňom so stavebným riešením, aj preto bolo pre dizajnérku výzvou. Zdroj: Soňa Sadloňová

Spálňa v znamení úložných priestorov

V dvoch spálňach na hornom poschodí sa riešil len dostatok úložných priestorov – výsledkom sú nenápadné vstavané skrine. Kompletne je zariadená len hlavná spálňa. Neutrálny sivý základ tu zútulňuje napríklad aj čalúnené čelo postele. „V podobnej farebnosti sú navrhnuté aj kúpeľne –patchworkový dekor na podlahe zjemňuje inak možno chladný sivý obklad s betónovou štruktúrou na stenách. Aj tu je sivá doplnená o drevodekor na obklade vybraných stien,“ hovorí Zuzana Lukačiková o najsúkromnejšej zóne mezonetu.

Spálňa so sivou čalúnenou posteľou

Kompletne zariaďovali len hlavnú spálňu. Neutrálny sivý základ tu zútulňuje napríklad aj čalúnené čelo postele. Zdroj: Soňa Sadloňová

 Presvedčivý interiér

Najväčšie prekvapenie zo súkromia majiteľov sme si však nechali až na koniec príbehu: atmosféra interiéru, ako aj lokalita ich nakoniec presvedčili, aby byt, ktorý rozumie ich vkusu, neprenajali. Dnes v ňom býva ich dcéra s rodinou. Ak teda rozmýšľate, čo sa zmení, keď zveríte zariaďovanie dizajnérovi, aj toto môže byť odpoveď.

Prečítajte si tiež
Mladý pár stavil pri rekonštrukcii bytu na sklobetón. Odvážne riešenie neľutuje

Mezonet, ktorému sa nedalo odolať

Autorka interiéru: Ing. Zuzana Lukačiková, Z-DESIGN
Nehnuteľnosť: Veľký mezonetový byt v novostavbe v Bratislave má prvé podlažie s rozlohou 151 m2 (z toho je 43 m2 terasa), rozloha druhého podlažia je 101 m2 (z toho terasa 25,7 m2).

Kto tu býva: Mladá rodina s neposednými dvojčatami

Text: Zuzana Kubalová, Erika Kuhnová
Foto: Soňa Sadloňová
Zdroj: časopis Môj dom

 

 

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: fototapety mezonetový byt prírodné interiéry
Zdieľať článok
Tri recepty, ako využiť zázvor: Naložený v mede podporí imunitu, likér uľaví žalúdku a nátierka poteší štipľavou chuťouZáhrada

Tri recepty, ako využiť zázvor: Naložený v mede podporí imunitu, likér uľaví žalúdku a nátierka poteší štipľavou chuťou

7 najčastejších chýb, pre ktoré vianočná ruža neprežije viac ako pár týždňovUrob si sám

7 najčastejších chýb, pre ktoré vianočná ruža neprežije viac ako pár týždňov

Tieto nápady na darčeky potešia záhradkárov aj milovníkov izbových rastlín!Urob si sám

Tieto nápady na darčeky potešia záhradkárov aj milovníkov izbových rastlín!

Tehlový retro hotel s farebnou dušouDom z tehly

Tehlový retro hotel s farebnou dušou

Diskusia